Sebzeler meyveler, çiçekler ve ağaçlar birçok bitki çeşidi farklı farklı iklimlerde yetişir. Bazı iklimlerde sadece bir bitki yetişir bazılarından birden fazla sebze, meyve, çiçek kısacası bitki yetişir. Bazı ot çeşitleri, çiçeklerde birden fazla ve birbirinden farklı iklimlerde hatta ülkelerde yetişirken bazıları sadece bir yere bir iklime odaklı yaşarlar.

İlkbahar ayı ya da yaz denince herkesin aklına bitkilerin yeşermesi, ağaçların çiçek açması, sebze ve meyvelerin yetişmesi gelir, Sonbahar ve kış denince de bunun tam tersi otlar sararır, bitkiler, meyve ve sebzeler kurumaya başlar. Oysaki bilinenin aksine kışın birçok sebze, meyve, çiçek ve ağaç türü yetişir. Soğuğa dayanıklı birçok sebze meyve türü bulunur. Birçok ağaç sadece kışa ağcıdır kışın çiçek açar birçok çiçek soğuk havada yetişir, kışın karasal iklime dayanıklıdır. Birçok sebze, meyve, meyve ağacı ve çiçek hemen hemen her iklimde olduğu gibi, karasal iklimde, soğuk havada ve kışın da yetiştirtmeye müsait bir yapıya sahiptir.

Soğuk İklim Çiçekleri

Bütün çiçekler yaz sıcağında baharın yağışlı sıcak günlerinde açar diye bir kural yoktur. Bazı çiçekler daha çok iklimde soğuk havada soğuk iklim çiçeği olarak büyür, yetişir çiçek açar. Kış aylarındaki yağmurdan soğuktan etkilenmeyen bahçenizde ve balkonunuzda yetişip çiçek açabilecek birçok çiçek çeşidi bulunur. Bunlardan biri Çuha Çiçeğidir. Çuha Çiçeği -30 derecelere kadar soğuk havaya dayanır mor, kırmızı, sarı çiçeklerini açmaya devam eder. Siklamen çiçeği güzel kokusuyla bilinen bir çiçektir bu çiçek de her mevsim gibi kış ayında da yetişmeye çiçeklerini açmaya devam eder. Açelya ve Kamelya da kış aylarının en bilinen balkon ve bahçe çiçekleridir. Atatürk Çiçeği ve Gardenya da kışın yetişebilecek soğuğa dayanıklı çiçek grubu içinde yer alıyor.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Yüksek Rakımlarda Yetişen Meyve Ağaçları

Akdeniz meyveleri gibi ılıman ve sıcak iklim gerektiren birçok meyvenin dışında yüksek rakımlarda soğuk alanlarda ve karasal iklimi yaşayan bölgelerde yetişen meyveler ve meyve ağaçları bulunur. Sıcak ve deniz seviyesinde bir iklim istemeyen birçok meyve ağacı kış aylarında, karasal iklimde ve rakımı yüksek olan bölgelerde yetişir. Ülkemiz genel olarak ovada yer alamayan bir ülke olduğu için 3000 rakımlı yerleri bulunan ve buralarda bile meyve ağaçları olan verimli topraklarla kaplı bir yerleşim yeridir. Özellikle kış aylarında daha taze ve kış meyvesi olarak bildiğimiz birçok meyvenin ağacı yüksek rakımlı alanlarda yetişir.

Örneğin elma, Armut, Erik, Dut, Kuşburnu, Ceviz gibi meyvelerin ağaçları deniz seviyesinden oldukça yüksekte yer alan kırsal kesimdeki yüksek rakımlı alanlarda yetişir. Örneğin Doğu Anadolu bölgesinin rakımı en yüksek illerinden biri olan Erzurum da başta Ayva ağcı olmak üzere kestane, Kayısı gibi bir çok meyve yetişmektedir. Bu gibi örnekler dağ başında yüksek alanlarda meyve olmaz yetişmez algısını kırmış olur.

Karasal İklimde Yetişen Meyveler

Bütün meyveler Akdeniz bölgesinde ılıman iklimde sıcakta yetişir diye bir kural bizim ülkemiz için geçerli değildir. Eğer öyle olsaydı sert karasal ilkimi bile bünyesinde yaşayan bu ülkede hemen hemen bütün meyve ve sebzeler yetişiyor olmazdı. Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu bölgesi gibi karasal iklimi yaşayan bölgelerimizde Elma, Armut, Ayva başta olmak üzere birçok meyve yetişir. Patates, Ceviz, Badem gibi gıdalarda karasal iklim meyvesi olarak yetişir. Karasal iklim bölgelerinde de rahatlıkla yetişen bu meyveler iklim şartları elverişli değil diye tüketmekten geri kalmamıza gerek kalmadan yetişebilen meyvelerdir.

Görsel Kaynak: savwi.com

Soğukta Yetişen Sebzeler

Ülkemiz ayrı ayrı yedi bölgeden oluşur ve bu bölgelerin hepsinin iklimi birbirinden farklıdır. Bütün bu farklılıklara rağmen ülkemizin her bölgesinde yetişen bir sebze mutlaka bulunuyor. Verimli topraklar ile kaplı alanlarda birden fazla sebze hatta dünyanın en iyi sebzeleri bile yetişebiliyor. Kışın balonunuzda ya da bahçenizde soğuktan etkilenmeyen arpacık soğanını ekebilir taze soğan elde ederek taze taze tüketme şansı yakalayabilirsiniz. Ispanak kış ayının en faydalı ve sevilen sebzesidir. Ispanakta soğuktan etkilenmeyen soğuk havada yetişen bir sebzedir. Sarımsak, Marul gibi sebzelerde kışın bile taze tüketebilmek için soğuk havaya aldırmadan yetiştirilebilecek sebze grubu içinde yer alırlar. Soğuk havadan etkilenmeyen diğer bazı sebzeler ise, Bürüksek Lahanası, Havuç, Tere, Roka, Maydanoz, Şeker Bezelyesi, Biberiyedir. Bu saydığımızı ve her mevsim taze tüketilmesi gereken faydası saymakla bitmeyen sebzeler kışın soğuk havada da kendi imkânlarımızla yetiştirebileceğimiz kadar soğuğa dayanıklı sebzelerdir.