Mimoza ağacı bir süs bitkisidir. Diğer süs bitkilerinin aksine mimoza ağacı kış sonu ile ilkbahar başlangıcı açar. Kış aylarının sonuna doğru çiçek açmasına rağmen soğuğa da çok dayanıklı değildir.

  • Dayanabileceği en yüksek hava sıcaklığı -7 ve -8 derecedir.
  • Mimoza çiçeklerinin sevmediği toprak tipi alkali topraklardır.
  • Alkali topraklarda gelişimlerini tamamlayamazlar alkali toprak bitki için seçilmemelidir.
  • Mimoza ağacı asidik veya nötr topraklarda daha rahat yetişirler, bu nedenle toprak seçimine dikkat edilmelidir.
  • Mimoza çiçeklerinin belirli bir türü yoktur, seçim yaparken bu özelliği dikkate alınmalıdır. Birkaç tane türü bulunur ve bunların tümüne mimoza adı verilir.
  • Tropikal iklimi seven, mimoza ağacı tamamen süs bitkisidir, mimoza çiçeği dikecek olan kişiler iklimi kesinlikle göz önünde bulundurmalıdır. Gıda bitkisi ya da sanayi bitkisi değildir. Bu nedenle kar amaçlı yetiştirilmez.
  • Mimoza  çiçeğinin ülkemizde bilinen adı küstüm çiçeği ya da dokunma bana çiçeğidir. Bu  isimlerle adlandırılmasının sebebi ise bitkiye dokunulduğu anda bitkinin yapraklarının büzüşerek kapanmasıdır, çiçeğin yapraklarına çok fazla fiziksel temasta bulunulmamalıdır.
  • Mimoza ağacının çiçekleri bol güneşi ve yaprakları bol suyu sever. Sıkça sulanmalıdır.
Görsel Kaynak: eranurseries.com.au

Mimoza Çiçeğinin Özellikleri

Mimoza ağcının ana vatanı Avustralya’dır. Bitkinin çiçekleri sarı ve keskin kokuya sahiptir. Mimoza ağacının yaprakları diğer ağaçların yapraklarına oranla yeşil değil griye dönüktür.  Ağcın yaprakları düz değildir. Yaprakları danteli andırır. Kış aylarında yapraklarını dökmez. Oldukça estetik görünüme sahip olan bu ağaç iyi bakıldığı zaman 50 yılla kadar yaşayabilirler. Mimoza ağacı oldukça arsız bir bitki türü olduğu için sürekli yeni sürgünler verir. İstenmeyen sürgünleri önlemek için her yıl budama yapılmalıdır. Mimoza ağacı bol güneşi ve bol suyu sever bu nedenle bitkinin güneşini kesecek başka bir ağaç dikilmemelidir.  Rüzgara karşı dayanıksız olduğu için rüzgarı çok olana bölgelere dikilmemelidir. Kireci bol olan toprakta bitki zayıf kalır ve çiçekleri verimsizleşir. Birden fazla mimoza ağacı dikilecekse eğer, bunların arasında en az 3 metrelik boşluklar olmalıdır.

Görsel Kaynak: cepolina.com

Mimoza Ağacı Çeşitleri

Görsel olarak oldukça hoş olan ağacın pek fazla çeşidi bulunmaz. Birkaç çeşidi vardır bunlara farklı isimler takılmaz ve hepsine mimoza adı ya da küstüm çiçeği adı verilir.  Ülkemizde en çok yetiştirilen ve tercih edilen çeşitleri ise; Acacia Dealbata mimoza çeşidi. Bu çeşidin yaprakları eğrelti otuna benzer, yaprakları çok parçalıdır. Acacia Retinodes yani İzmir mimozası diğer bir mimoza çeşididir. Yaprakları diğer çeşidine göre daha farklıdır. Duz ve uzun bir yaprak yapısına sahiptir. Bu mimoza çeşitleri yaklaşık 60 – 70   cm ye kadar uzayabilirler.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Mimoza ağacı ne zaman çiçek açar?

Mimoza ılıman iklimi seve bir bitkidir. En fazla -7 derece soğuğa dayanabilir. Bitkinin çiçek açması kışın sonudur. Bu nedenle bahar müjdecisi olarak ta görülür. Yaprakları  ve çiçekleri güneşi çok sever. Rüzgar karşısında da oldukça dayanıksızdır.  Çiçekleri küçük pon – ponlara benzer sarı renklidir. Görsel olarak dikilen süs bitkisi oldukça göz alıcıdır. Kokusu çok keskin olduğu için birçok bölgeye kokularını salabilirler. Bazı mimoza türleri bahar aylarında da çiçek açabilirler. Güneşi gören çiçekler daha büyük ve daha verimli olur. Ülkemizin kıy kesimlerinde yetiştirilir. İzmir mimozası, ege kıyı kesiminde yetiştirilir. Diğer tüm mimoza türleri kara deniz ve Marmara bölgesinde de yetişebilir. Ak deniz kıyı kesimlerini çok sevmez. Tüm türleri burada yetiştirilmez. Yetiştirilmemesinin nedeni ise, Akdeniz bölgesinde ki topraklarının bol kireçli olmasıdır.