Kaktüsgiller familyasından olduğu bilinen ve yetiştirildiği yerlere son derece güzel görünüm ve kendine özgü hoş koku salgılayan atlas çiçeği bakımı oldukça dikkat gerektiren bir bitkidir. Daha çok nemli ortamlarda ve tropikal iklime ihtiyaç duymakta olan atlas çiçeği sayesinde sizler de evinizin bir köşesini nemli bir ortama çevirebilir ve böylece bu ateş kırmızısı çiçeğin faydalarından yararlanabilirsiniz. Dikenli ve dikensiz çeşitleri bulunan atlas çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

  • Tam olarak nemine ve suyuna uygun toprak ve saksı tercihi yapılmalıdır.
  • Güneş alabilen ve nemi kurumayacak olan ortamlarda bakmaya dikkat edilmelidir.
  • Toprağının kurumaması ve lifli kalabilmesi için toprağın yarısına ponza taşı eklenmesine özen gösterilmelidir.
  • Toprağın vitaminin de korunması için az miktarda sıvı sığır gübresi kullanılmalıdır.

Atlas Çiçeği Budama

Atlas çiçeği bakımı kolay ve dikkat gerektiren bir bakım olmasına rağmen budama işlemleri de oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Özellikle de saksıda yetiştirilen atlas çiçeklerini budarken uygun sıcaklığa ve toprağın çok fazla eşilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Toprakta bulunan liflerin ve vitaminlerin kaybolmaması için toprağı eşelerken doğru aletlerin kullanılması gerekiyor. Budadıktan sonra çok fazla sulama yapılmamasına özen gösterilmeli ve uygun sıcak ortamda bekletilmelidir. Çok fazla serin ortamı sevmeyen atlas çiçeğinin budaması daha ılık ve nemli ortamda yapılmalıdır. Çiçeğin kurumaması için 0 derecenin altında budama yapılmadan toprak havalandırılmalıdır.

Atlas Çiçeği Nasıl Yetişir?

Ateş kırmızı ve turuncu rengiyle son derece dikkat çekici bir görünüme ve hoş bir kokuya sahip olan atlas çiçeği bakımı oldukça kolaydır. Evlerde ve nemli toprağa sahip olan bahçelerde oldukça kolay bir şekilde yetişen atlas çiçeği bakımında özen gösterilmesi gereken bir çiçek türüdür. Sulamasına dikkat edilmesi ve en az 3 gün arayla sulanmalıdır. Çok fazla sulandığı zaman yanan ve kuruyan atlas çiçeği bakımında çok fazla su kullanmamaya özen gösterilmesi gerekiyor. Nemli yerleri sevdiği gibi, atlas çiçeği aynı zamanda güneşsiz ya da hafif gölgeli alanları da çok seviyor. Bu nedenle çok fazla güneş alan yerde bekletilmemesi ve sulamasına olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor.

Görsel Kaynak: townnews.com

Atlas Çiçeği Anlamı?

Atlas çiçeği kaktüsgiller familyasından olduğu için daha çok dikenli çeşitlerini görmek mümkündür. Ancak dikensiz çeşitleri de mevcuttur ve oldukça hoş bir görünüme sahip olan çiçek türüdür. Bu nedenle her hangi özel bir anlamı olmamasına rağmen her yerde kullanıldığını görmek mümkündür. Ancak halk arasında ve genel olarak dünya çağında noel kaktüsü olarak adlandırılır ve noel dönemlerinde atlas çiçeği hediye etmek oldukça uygun bir davranış olacaktır. Demet şekline getirilemeyen atlas çiçeği daha çok saksılarda ya da bahçelerde karşınıza çıkıyor. En çok kullanılan süs bitkileri ve minik ağaçları arasında da görülebilen bir çiçek türüdür.

Görsel Kaynak: wikimedia.org