Kasımpatı arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel çiçekler arasındadır. Kasımpatı diğer ismi ile krizantem, ortalama 30 türü olan, papatyagiller ailesine bağlı otsu ve yıllık bitki türüdür. Kasımpatı ortalama 60-140 cm yüksekliğindedir. Oldukça büyük çiçek başları vardır, kasımpatı çiçeğinin rengi beyaz, sarı ve pembedir. Birçok Avrupa ülkesinde ve Japonya’da ölümün sembolü olan kasımpatı, Amerika da ve ülkemizde sevinci ve mutluluğu temsil etmektedir.

 • İlkbaharda kasımpatıları sökün.
 • Çok fazla filizlenme olmuş ise, gruplar halinde dikin. Bu durumda çoğaltma da yapmış olursunuz.
 • Temmuz ayına kadar çok sık sulamayın.
 • Haziran ayının başlarında potasyumdan zengin gübre verilmesi gerekir.
 • Toprağı aşırı kireçli olmayan, bahçe toprağı olmalıdır.
 • Eski sığır gübresini bol miktarda toprağa karıştırmalısınız.
 • Çiçek tomurcukları oluştuktan sonra gübreleme yapılmamalı, gübreleme çiçek tomurcuk verdikten sonra yapıldığı takdirde çiçeklere zarar verecektir.
 • Saksıda kasımpatı çiçeği yetiştirmek için, ne küçük nede büyük saksılar tercih edilmeli, orta büyüklükteki saksılar kasımpatı için uygundur.
 • Her sene toprağını değiştirmek gereklidir.
 • Kasımpatı çiçeğinin çoğu tohum vermez, sebebi ise kasımpatı çiçeğinin melez bir tür olmasıdır.
 • Güneşli yada yarı gölge bir ortamda olursa Kasımpatı çiçeği daha sağlıklı gelişir.
 • Kuruyan, ömrü biten çiçeklerin kesilmesi gereklidir.
 • Saksı ve çiçek yataklarına da ekilebilir.
 • Sıklıkla sulanmak isteyen bir çiçektir.
 • Tohum ekimi kışın ocak ayından ilk baharda mart ayına kadar devam eder.

Çiçeklenme ise sera ortamında haziran, temmuz ve ağustos aylarında, ev yada balkonda ise eylül ve ekim ayında başlar. Hızlı ve kolay bir şekilde çimleneceğinden dolayı ekstra bir emek istemez.

Nemli çimlendirme torfunun üstüne kasımpatı çiçeği tohumlarını ekilir, ortalama 2 cm kalınlıkta elenmiş torfu serpilerek tohumların üzeri kapatılır. Ekilen toprağın nemini kaybetmemesi için saksının üstü plastik şeffaf bir naylonla kaplanır. 19-23 derece sıcaklık sağlanmalıdır ve 2 ile 4 hafta arasında çimlenme görülür. Filizler görünmeye başlandıktan hemen sonra daha geniş bir saksıya alınarak dikilir.

Kasımpatı çiçeği bakımı oldukça kolay bir o kadar da görsel olarak güzel bir bitkidir. Ayrıca çiçeklerinin yaprakları ilaç sektöründe ve bazı ülkelerde baharat olarak kullanılmaktadır. Hem güzel hem de faydalı olan kasımpatı ülkemizde her koşulda rahatlıkla yetişebilir.

Kasımpatı Çiçeği Hikayesi

Bu hikaye karşılığı olmayan aşkının acısını ölümle birlikte çeken bir kızın hikayesi. Adı Ante olan dünya güzeli kız, ormanda genç ve oldukça yakışıklı bir delikanlıya rastlamış. Yakışıklı delikanlı, tam ayağının altında duran inanılmaz güzellikte olan çiçeği koklayıp öpmüş. Ante bu gençten o kadar etkilenmiş ki,  yanına gidip delikanlı ile tanışmak istemiş, işin ilginç tarafı yanına giderken onu birden gözden kaybetmiş. Büyük bir üzüntü ile gencin öptüğü çiçeğin yanına gitmiş ve tam delikanlının çiçeği öptüğü yere dudaklarını dokundurarak öpmüş.

Delikanlının dudaklarının sıcaklığını dudaklarında hisseden kızın utançtan yanakları al al olmuş ve bu haliyle daha da muhteşem bir güzelliğe bürünen genç kızı kıskanan kasımpatı, kızın dudaklarının değdiği kısımdan genç kızın kanını çekerek onu öldürmüş. Bir masum öpücük uğruna canını veren genç kızı bu kasımpatının olduğu yere gömmüşler. Zaman içinde kızı öldürdüğüne pişman olan kasımpatı, her bahar mevsiminde çiçek açıp yapraklarını kızın mezarının üzerine dökmüş. İşte bu  çiçeğin hikayesi böyle. Güzelliği göz kamaştıran kasımpatı, içerisinde hem mutluluk hem de büyük bir acı barındıran tek his olan aşkı en açık simgeleyen çiçeklerden biridir.

Saksıda Mor Kasımpatı

Kasımpatı Çiçeği Ne Zaman Sulanır?

Kış aylarında kasımpatı çiçeği soğuktan korunarak az miktarda sulanmalıdır.
Yaz mevsiminde ise kasımpatı çiçeğinin suya olan ihtiyacı sıcak havadan dolayı artacağından çiçeğe verilecek suyun arttırılması gerekir. Su toprağın her yerine ulaşmalıdır. Kasımpatıyı sularken kullanılan ölçü her sulamada aynı ölçüde vesulamalar aynı saatte, aynı miktarda sulanmalıdır. Kasımpatı çiçeğinde çok görünür bir değişiklik olmadığı süre sulanmada kullanılan kap veölçü ile su miktarı değiştirilmemelidir.

Görsel Kaynak: thegardenhelper.com

Kasımpatı Çiçeği Ne Zaman Budanır?

Kasımpatı çiçeğinin bütün dalları kış sonuna yaklaşırken dipten kesilerek budanır. Budama yapılmaz ise yaz sezonuna biçimsiz ve formsuz olarak girmektedir. Kasımpatınızı budamaktan korkmayın önemli olan bitkinin kök sağlığıdır. Yaz aylarında budadığınız yapraklar gür ve sağlıklı bir şekilde tekrar yerine gelecektir.