Atatürk çiçeğinin bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları sıraladık:

 • Atatürk çiçeğini çok sıcak ve çok soğuk havaya maruz bırakmayın. Hava akımına maruz bırakmadan, gölge yerlerde bakımı gerçekleşmesi doğru olacaktır.
 • Çiçeğin toprağına yılda bir kez olsun vitamin desteği sağlamanızda fayda vardır.
 • Atatürk çiçeğinin kış aylarında sulaması daha az yapılması gerekmektedir. Yaz aylarında ise su ihtiyacı artacağından, sulamayı arttırmak gerekmektedir. Ayrıca sulama yapılırken toprağın her yerinin sulanmasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • Atatürk çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız, boyları çok uzayan ve hızlı büyüyen bir çiçek değildir. Köklerinden kopan yapraklarını başka bir saksıya dikerek, çiçeği çoğaltabilirsiniz.
 • Çok fazla sulama yapılması köklerine zarar vermektedir. Eğer çiçek yapraklarını dökmeye başlamışsa, çok fazla sulanmadan dolayı kökleri zarar görmüş demektedir.
 • Atatürk çiçeğini satın alırken AVM veya marketleri tercih etmeyiniz. Çünkü fazla ışık ve cereyana maruz kalan çiçekler, sağlıklı yetişmeyecektir. Güvenilir bir çiçekçiden Atatürk çiçeği satın alabilirsiniz

Atatürk Çiçeği Anlamı

Atatürk çiçeği, sadece Türkiye’de adı geçen bir çiçektir. Mustafa Kemal Atatürk, yurt dışı seyahatine gittiği sıralarda, bu çiçeği ülkeye getirerek, Türkiye’ye tanıtmıştır. Adı bilinmeyen bu kırmızı renkli çiçek, Atatürk çiçeği olarak Türkiye’de anılmaya başlanmıştır. Hatta bir profesörün bu çiçeği ürettikten sonra, Atatürk’e hayranlığından dolayı, çiçeğe bu ismi verdiği de söylenmektedir. Özellikle yeni yıla girerken, sıklıkla gördüğümüz Atatürk çiçeği anlamı, Noel yıldızı olarak da geçmektedir. Anavatanı Orta Amerika ve Meksika’dır. Ev dekorasyonu için ideal bir çiçek olmasından dolayı, yılbaşında çok tercih edilen bir çiçek türüdür. Kırmızı, pembe ve krem renkleriyle göz dolduran Atatürk çiçeği, evlerde dekorasyon için en çok kullanılan çiçektir.

Atatürk Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Atatürk çiçeği ne zaman çiçek açar, sonbahar ve kış aylarında çiçek açmaya başlar. Özellikle kış çiçeği olarak bilinmektedir. Kış çiçeği olsa da, soğuğa karşı hassas bir çiçektir. Direk gelen güneş çiçeğin ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Bu yüzden gölge ve çok serin olmayan oda sıcaklığında olan yerler Atatürk çiçeğinin sağlıklı büyümesi ve uzun ömürlü yaşaması için ideal ortamlardır. Genellikle saksı çiçekleri pencere önü veya hava alan bölgelerde yetiştirilmektedir. Fakat Atatürk çiçeği yer konusunda seçici bir çiçektir. Pencere önü veya havadar bir bölgede cereyan altında yetişmez. Gölgeli ve ışık almayan bir ortamda yetişen Atatürk çiçeğinin yaprakları daha koyu ve gölgeli olacaktır.

Atatürk Çiçeği

Atatürk Çiçeği Yaprak Döküyor

 • Atatürk çiçekleri kış mevsiminde açan bir bitki de olsa aşırı dengesiz hava aşırı sulama karşısında yapraklarını dökebilmektedirler.
 • Atatürk çiçeğine aşırı su verildiğinde yaprak döker.
 • Çok soğuk ortamda bulunursa yaprak döker.
 • Bitki cereyanda kalırsa yaprak döker.
 • Aşırı güneş alırsa yaprak döker.
Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği Yaprakları Kızarmıyor

Atatürk çiçekleri sonbahar aylarında yapraklanıp kasım – aralık ayında yaprakları kızarmaya başlan bir bitkidir. Aşırı gün ışığına maruz kalan bitki devamlı yeşil kalarak yaprakları kızarmaz.

Bitkinizi özellikle kasım ayında yeşil yaprakları oluştuk tan sonra yarı ışık bir yerde tutmanız bitkinin yapraklarının kızmasını sağlayacaktır.
Not: ( Oda lambası bile olsa ışıktan etkilendiğini unutmamak lazım. )

Atatürk Çiçeği Budama

Atatürk çiçeği budaması ilkbahar ayında çatal gövde üzerinden yaprakları temizlenmesi ile yapılır. Bitki gövdesinde bulunan ince cansız dallar kesilerek açma sezonunda daha gür açması amaçlanmaktadır.