Kavun tarihi itibariyle bakılırsa gövdesi sürüngen olan bir bitki türüdür. Kabakgillerden olup olgunlaşmamış hali ile de tüketim sağlanabilir. Olgun olmayan haline zaten kabak denir. Kavunlar kalın kabuklu, içi etli, bol sulu ve bol çekirdeklidir. Kavunun memleketi Orta Asya, İran ve Anadolu toprakları olup Türkiye de kavun denildiğinde akla ilk gelenler, Kırkağaç Kavunu, Ankara Kavunu, Hasanbey kavunudur. Kavun sıcak bölge bitkisidir. Bu sebeple güneş ışığı ve sıcaklık önemli ve aranılan özelliklerdir.

  • Sıcak ve kuru bir havada yetişir.
  • İdeal olarak kavun üretimi 25 derece civarında olur.
  • Toprağında PH değerinin 6 ile 7 arasında olması gerekir. Ve bol sulama ister.
  • Kavun toprağı özellikle sonbaharda sürülmelidir.
  • Yaz ayı gelmeden; ilkbahar gibi tohum ekimi yapılmalıdır.

Kavun Budaması Nasıl Yapılır?

Kavun yaz ayı bitkisidir. Erkek ve dişi tipi bulunan kavunun polenlerini en çok arılar taşıyarak kavunu döllerler. Yani kavun yetiştiriciliğinde önemli bir pay arılardadır. Kavun dikimi her bölgeye göre farklılık gösterir. Mesela Karadeniz bölgesinde nisan ayı sonlarında ekim yapılır. Tohum ekimi sonrasında koruma torbalarında yetiştirme safhasına geçilebilir. Kavun gübrelemesi işine gelince organik çiftçi gübresi kullanılmalıdır. Gübrenin sağlıklı olması bu aşamada çok önemlidir mutlaka tahlilden geçmiş olmalıdır. Gübre içindeki potasyum ve fosfor miktarı kavun için önemlidir.

Görsel Kaynak: alicdn.com

Saksıda Kavun Yetiştirme

Saksı faktörü bu noktada önemli olan detaydır. Büyüklüğü dikkatle seçilmelidir. Yaklaşık 3 sm yüksekliğinde çakıl taşları ile doldurulur ve çiçek toprağı ile doldurulur. Daha sonra da kavun tohumları en dibe yerleşecek şekilde ekilir. Ve üzeri 1 cm yüksekliğinde toprakla örtülür. Ve her gün fısfıslama yöntemi ile toprak nemlendirilir. Unutulmamalıdır ki çok fazla su çürümeye yol açar. Ve yeri kesinlikle güneş ışığını iyi gören bir yer olmalıdır.

Kavun sulaması bulunduğu bölgenin sıcaklığına ve elbette ki bitkinin gelişimine göre yapılmalıdır. Tek tek sulama dahi yapılabilir. Kavun oluşmaya başladıktan sonra sulamanın daha sık yapılması önemldir. Ancak kavuna su temas ettirilmemelidir. Ancak düzenli sulama ister. Düzenli sulama olduğu takdirde ürün alımı da aynı ölçüde olur. Kavunun yetişmek için birtakım istekleri vardır. Öncelik sıcaklıktır. En az 25 derece sıcaklık ister ancak aşırı sıcaklar da da gelişmesi durur. İdeal olan sıcaklık yakalandığında kavunun tadı da güzel olur. Işık kavuna vurdukça aroma ve renginde etkiler artış gösterir. Kavun yetiştiriciliğinde yapılmaması gerekenler; yeterli sıcak olmaması, kök hastalıklarının varolması, ph değerinin kötü olması ve ağır topraklarda yetiştirilmek için zorlanması.

Ülkemizde kavunun yeri apayrıdır. Avrupa da en büyük kavun üreticisi, dünyada ise ikinci üreticidir. Bölgeler olarak İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi. Bu kadar üretime kavun ile neler yapılır sorusu akla gelmektedir. Kullanım alanları oldukça geniştir. Reçel, pasta, turşu, dondurma, meyve suyu, meyveli yoğurt ve kozmetik dünyası başı çeker.

Görsel Kaynak: ytimg.com