Çiçekler insanlara hayatın güzelliğini tattıran nadir şeylerden olup hayatımıza dokunarak varlığının daima hissettiren bir varlıktır. En mutlu ve en üzüntülü günlerimizde çiçekleri çevremizde görmemiz mümkündür. Binlerce çeşidi bulunan renk renk, desen desen farklı kokulara sahip birçoğunu her an görebilirsiniz. Kışın soğukluğundan baharın güzelliğine adım attığımızı bize anlatan çiçekler solduklarında ise yazın basık sıcaklığının geldiğinin habercisi oluyor.

Horoz ibiği çiçeğinin latince ismi Amaranthus Caudatus alev anlamına gelmektedir. Bu ismi gerçekten hak eden görüntüsü ile alevi andırmaktadır. Bir süs bitkisi olan horoz ibiği balkon ve bahçelerde sergilenmekte.

Görsel Kaynak: americanmeadows.com

Horoz İbiği Çiçeği Ne Kadar Büyür

Yaklaşık boyutu 20 cm ile 50 cm arasında değişse de bazı cinsleri 90 cm’e kadar uzamaktadır. Ana vatanı Hindistan’dır ve Türkiye’ de yıllık süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Sizde bulunduğunuz ortam içerisinde farklılık oluşturmak isterseniz tercih ederek kullanım sağlayabilirsiniz.

Görsel Kaynak: amazonaws.com

Horoz İbiği Çiçeği Bakımı Ve Yetiştirilmesi

Horoz ibiğinin bir tanesi için 15 – 25 cm arasında saksı yetmektedir toplu ekimlerde daha uzun saksılar kullanılabilmektedir. Derinliği en az 20 cm olması çiçeğimiz için avantajdır. Her bitkide olduğu gibi doğal kırmızı toprağı seven çiçek az geçirgen ve bol nitrojenli toprak tercih etmektedir. Horoz ibiği çiçeği aralarında 5 cm olacak şekilde 2 3 santim derinliğe ufak delikler açılarak tohumun koyulması ve üzerinin toprakla kapatılıp sıkıştırılması ile dikilir. Yeşerene kadar çok dikkatli temiz su ile sulamak gerekir, toprağı ne kuru ne de çamur şeklinde olmamasına dikkat edilmelidir. Çok az bir su yeterlidir toprak nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır. Yeşerene kadar evin içinde yeşerdikten sonra dışarı açık alana bol güneş alan bir alanda yetiştirilmesi daha iyidir. Soğuk ve rüzgara karşı dayanıklılığı azdır. Yetiştirilmesi kadar bakımı da önemlidir. Görsel olarak ön planda yer alan bu çiçek bulunduğu ortamın havasını da değiştirir. Seçimlerinizde bu çiçeği tercih edebilirsiniz.

  • Bol güneşli ortamda bakımı yapılmalı aynı zamanda rüzgar ve soğuktan kaçınılmalıdır.
  • Ayda bir gübre vermek bitkinin yararınadır fakat şart değildir.
  • Her gün aynı saatlerde sulamak gelişimini hızlandıracaktır.
  • Böcekler büyük düşmanıdır özellikle yaprak bitine dikkat edilmelidir.
  • Bahar ayının sonlarında çiçekleri kesilip kışa hazırlık yapılması önemlidir.
  • Vitamin de verebilir ve bu sayede daha kaliteli büyümesine olanak sağlayabilirsiniz.
Görsel Kaynak: tulip.hort.purdue.edu

Horoz İbiği Çiçeğinin Kullanım Alanları

Horoz ibiği bir süs bitkisi olduğundan ötürü balkonlarda saksı içinde balkonunuzun neşesi olabilir ayrıca bahçeler güzelliği sergilenebilir. Bununla birlikte evlilik yıldönümlerinde, doğum günlerinde, nikah ve düğün organizasyonlarında sevdiklerinizi mutlu etmek için gül ve diğer çiçeklerle süslenip hediye olarak kullanılabilir. Ayrıca bir önemli kullanım alanı iste tıp alanıdır. Bazı ilaçların yapımında kullanılmakta alternatif tıp alanında ise tercih edilebilmektedir. Şifa verici özelliğinin de bulunması ayrı bir avantaj taşımaktadır. Bundan dolayı güven içerisinde kullanım sağlayabilirsiniz.

Görsel Kaynak: fb.ru