Şeflera bitkisi aşırı aydınlık ortamı seven sabah ve akşam güneşi alabilecek mekanlarda gayet sağlıklı şekilde büyümesini gerçekleştirebilen salon bitkisidir. Bitki aşırı aydınlık ve güneşi sevse de özellikle yaz aylarında öğlen yakıcı güneşi almamasına önem göstermelisiniz.

Şeflera çiçeği nemli ortamları seven bir bitkidir. Kış aylarında bitki toprağı tamamen kurudukça ortama 15 günde 1 defa, yaz aylarında ise toprağı 4 günde bir kontrol ederek toprağın devamlı nemli kalması sağlanmalıdır. Yaz aylarında bitki yaprakları haftalık nemlendirilmelidir.

Şeflera çiçeğini özellikle nisan ve mayıs aylarında budama yapmalısınız. Çürümüş ve yaprakları bozulmuş gövdeleri budama yapmanız bitkinin daha sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.

Şeflera çiçeği bakımında dikkat etmeniz gereken bir önemli neden de kesinlikle 2 pencere arası cereyanda kalmamasına özen gösterin. Cereyanda kalan bitki kısa sürede yapraklarını dökmeye başlayacaktır.

Şeflera bitkisi yazılanların aksine çiçek açmayan bir salon çiçeğidir. Bitki ömrü boyunca devamlı yaprak açmaktadır.

Şeflera Çiçeği

Şeflera Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Şeflera çiçeğinin en kolay daldan çoğaltabilirsiniz. Budama yaptığınız çelikleri 7-9 saat dinlendirdikten sonra nemli bir toprağa saplamanız durumunda bitki kısa sürede gelişimine devam edecektir.

Şeflera Yaprağı

Şeflera Çiçeği Saksı ve Toprak Değişimi

Şeflera çiçeğinin toprak ve saksı değişimi diğer bitkilerde olduğu gibi ilk bahar aylarında yapılmalıdır. Kullanılacak saksı aşırı büyük bir saksı olmamalıdır. Mevcut saksının 1 numara büyük saksısı yeterlidir. Kullanacağınız saksının altının delik olması ve yeterli derinliğe sahip olması gerekmektedir.

Toprak kullanımında kaliteli torf ve perlit taşı olan toprak kullanmanızı tavsiye ederiz. Kesinlikle iç mekan bitkileriniz de bahçe toprağı kullanmayınız. Bahçe toprağı kuruduğu zaman taş gibi bir yapı aldığından köklerin hareket etmesini engeller ve bitki gelişimini durdurur.

cevizli çiçekçi
Şeflera Çiçeği Kökü

Şeflera Çiçeği Zehirli Mi

Şeflera bitkisi ev ortamında gönül rahatlığı ile yetiştirebileceğiniz zehirli olmayan bir bitki türüdür.

Şeflera Fiyatı

Şeflera çiçeği fiyatları boyutuna bağlı olarak 40 tl ile 400 tl arasında değişkenlik göstermektedirler.

Beşparmak Çiçeği

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili şeflera çiçeği çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve cevizli çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.