• Lale çiçeği anlamı, asil, aşk ve zarif anlamlarını taşımaktadır. Sadece ilkbahar aylarında görülen lale, gururlu bir çiçek olarak bilinir.
  • Lale insana rahatlık, sıcaklık ve huzur veren bir çiçektir.
  • Sarı, kırmızı, mor, pembe gibi farklı renklerde lale bulunmaktadır. Soğanlı ve otsu bir bitki olan lale, Anadolu’da yaşayan bir çiçektir. Hatta geçmiş tarihte Osmanlı döneminde, Lale döneminin geçmesi, Lalelerle süslenmiş saray bahçeleri, lale motifleriyle, desenleriyle yapılmış mimari yapıları görmek mümkündür. Dönemin şiirlerine ve aşklarına konu olmuş bir çiçektir.
  • Günümüzde bile varlığını sürdürerek, evlilik, nişan veya sevgi belirtisi olarak hediye anlamında kullanılmaktadır. Her renk lale kendi içerisinde farklı anlamlar içermektedir. Hikâyeler yazılmış, sanat unsuru olmuş bir çiçektir.
Lale Tarlası

Ferhat İle Şirin’e Konu Olan Lalenin Hikayesi

Aşkı, zarifliği ve asilliği simgeleyen lale çiçeğinin hikayesi, günümüze kadar dilden dile dolaşmış. Hikayesi olan her şey daha anlamlı ve daha güzeldir. Hatta aşkı anlatır. Uzun bir geçmişi olan lalenin hikayesi de Ferhat ile Şirin’i anlatır. Hikayeye göre, Şirin’in aşkından kendini çöllere vuran Ferhat, aşkı uğruna göz yaşları içinde yol almaktadır. Her döktüğü gözyaşı damlası, çöle düştüğünde kırmızı laleye dönüşürmüş. Yüzyıllar önce Anadolu’nun lalesi, saray bahçelerini süslemiştir. Görsel renk şöleniyle gözleri doldurmuştur. Lale Türklük simgesi olan bir çiçektir. Ayrıca sanat motiflerinde yer almıştır. Özellikle ebru sanatını lale motifi ile başlamıştır. Ebru denilince akılda lale simgesi oluşur.

Lale Çiçeği Anlamı

Lalelerin Dili

Her çiçeğin kendi dili vardır. Kendine has kokusu, kendine has anlamları vardır. Kırmızı lale, Ferhat ile Şirin’in aşkında geçen laledir. Ferhat’ın, Şirin için döktüğü her gözyaşı kırmızı laleye dönüşerek, “senin aşkın için bu kırmızı lale gibi yanıyorum” anlamını taşımaktadır. Mavi laleler, barış ve huzuru simgelerler. Beyaz lale, saf ve masumiyeti, af dileme anlamı taşır. Mor renkli lale asilliği simgeler. Normalde sarıçiçek ayrılıktır gibi anlamlar ortaya çıksa da, sarı laleler renginden dolayı, güneşi, enerjiyi, umudu ve neşeyi simgelemektedir. Turuncu lale anlamı ise, sıcaklık, mutluluk, hayranlık gibi anlamlar taşımaktadır. Tam bir enerji rengi olan turuncu, lale ile bütünleşince, daha neşeli, daha dinamik bir his ortaya çıkartmaktadır. Lale çiçeğinin bütün renkleri güzeldir. Fakat genellikle tercih edilen renk; kırmızı, kadifemsi dokulu ve tam olarak aşkı simgeleyen laledir.

kısıklı çiçekçi
Kırmızı Lale

Pembe Lale Anlamı

Bakım yönünden neredeyse en kolay sayılabilecek bir bitki olan laleler oldukça rahat ve kolaylıkla yetiştirilmektedir. Doğrudan güneş ışığı gibi bir ihtiyaca sahip olmayan lale bitkileri bu ışığı dolaylı yollar, yansımalar ile alsa bile bu yaşamına yetmektedir. Çok aşırı sıcak ya da çok aşırı sıcak havalar lalelerin yaşam fonksiyonlarına ciddi zararlar vermektedir. Bundan dolayı bulunduğu ortamın aşırı sıcak ve soğuk olmasından kaçınılmalıdır. Eğer saksıda yetiştirilecek ise bu saksıların içerisinde ki toprakların ortalama iki yılda bir yenilenmesi bitki açısından iyi olacaktır. Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber doğal olarak artan sıcaklara karşı bitkiyi korumak için sulamada kullanılan su miktarının arttırılması gerekecektir. Sulama esnasına lale bitkisinin tüm toprağına su verilmeli, kuru alan bırakılmamalıdır. Sulama yapılması esnasından dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da; sulamalar her gün aynı miktarda, aynı saatte ve günlük olarak aksatılmadan yapılmalıdır.

Görsel Kaynak: wordpress.com

Bitki üzerinde aşırı bir değişiklik yaşanmadığı sürece bu sulama şeklinde ve rotasında bir değişiklik yapmaktan kaçınılmalıdır. Lale yetiştirirken kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise bitkinin kış soğuklarından dolayı hayatını kaybetmemesi ve don olayı yaşamaması için bitkinin kapalı bir alana alınması gerektiğidir. Mümkün olduğunca soğuktan korunmalıdır ve minimum olarak 12 derecenin altında bir ortama koyulmamalıdır. Aksi halde bitkide olumsuz yönde gelişmeler meydana gelecektir. Bu bitki yaz mevsiminin gelmesi ile çiçeklerini açmaya ve görsel anlamda bir güzellik sağlamaya başlarken bu çiçekler yaz mevsiminin bitimi ile kış mevsiminin gelmesi ile çiçeklerini dökmeye ve dinlenme, uyku dönemine geçmeye başlar. Aynı zamanda bu kış döneminde dikkat edilmesi gereken bir diğer durumda; yaz aylarında musluklardan akan suları kullanmamızda bir sorun olmamasına rağmen kış aylarında suların da soğumasından dolayı buna dikkat etmeliyiz. Verdiğimiz sular da ılık bir durumda olmalıdır. Tüm güzelliklerine bakıldıktan sonra pembe laleye anlam olarak ise anlayış kelimesinin görsel karşılığı olduğu anlamı yüklenmiş ve bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Beyaz Lale Anlamı

Lalelerin ne kadar güzel ve bakım açısından da oldukça kolay çiçekler olduğunu biliyoruz. Hemen hemen her renge sahip olan lalelere her lale için ise de ayrı bir anlam yüklenmiştir. Bu anlamlar ise insanların her hediye, özür, hastalık sonrası ziyaret, mezarlık ziyaretleri gibi durumlarda yapılan kullanımlarına göre şekil almıştır. Beyaz lale ise anlam olarak renginden ve güzelliğinden dolayı saflığın ve temiz duyguların ifadesinde kullanılmaktadır.

Görsel Kaynak: gardens4you.co.uk

Sarı Lale Anlamı

Sarı lale günümüzde en çok tercih edilen çiçek modelleri arasında yer alır. Anlam olarak ise sıcaklığı ifade eder. Karşı tarafa sıcaklığınızı yansıtmak ve samimi bir dile ile sevdiğinizi söylemek isterseniz bu çiçek modelinden yararlanabilirsiniz.

Görsel Kaynak: fanpop.com

Lale çiçeği asil aşk ve zerafeti temsil ettiği kadar özel ve kendine has görünümü olan kışın açması ile bilinen özel bir çiçektir. Özel günlerin ve anlamlı buketlerin vazgeçilmez çiçeği olarak rengarenk laleler anlamları ile hayatımıza girer vazolarda evlerin başköşesine yerleşirler. İstanbul anadolu yakası lale siparişi için ana dağıtım merkezimiz olan kısıklı çiçekçi şubemiz aracılığı ile taze taze kahvenizi yudumlarken lale buketinizi zevkinize özel olarak hazırlatabilirsiniz.