• Massengena çiçeği konulduğu yerde yapraklarının herhangi bir cisimle temas etmemesi gerekir.
  • Massengena bitkisi yucca türünden gelen odunsu gövdesi ucundan yeşil damarlı yaprak açan salon süs bitkisidir.
  • Massengena çiçeği odunsu gövdesinde kaktüs gibi su biriktirdiği için aşırı su vermekten kaçınılmalıdır. Aşırı su verilmesi durumunda bitki kökü çürüyerek bozulur.
  • Yaz aylarında haftada 1 defa, kış aylarında 15 günde bir defa aşırı fazla olmamak kaydı ile su verilebilir.
  • Bitki aşırı soğuk ve sıcak hava şartlarından çabuk etkilenir.  Ortalama 15-25 derece arası oda sıcaklığında bakılması uygundur.
  • Massengena çiçeği direk cam arkasından güneş almamalıdır. Cam arkasından yaz aylarında güneş alırsa yapraklarında koyu kahverengi sararmalar başlar.
Massangena Çiçeği
dracena massengena

Massengena Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

  • Massengena bitkisinin ana odunsu gövdesinin üst kısmından veren yaprak 7-10 cm de kesilir.
  • Kesilen Massengena yaprağı bir bardak su içerisine sadece kök kısmı suya değecek şekilde yerleştirilir.
  • Yaklaşık 1 hafta sonra bitkinin yapraklarından kökleri filiz vermeye başlayacaktır. Filiz veren kökleri gördüğünüzde toprağa dikebilirsiniz.
  • Çoğalttığınız massengena bitkisi’nin odunsu gövdesinin üst kısmını mutlaka mum yada silikon ile hava almadan kapatmaya özen gösteriniz.
caddebostan çiçekçi
massengena bakım

Massengena Saksı ve Toprak Değişimi

Massengena çiçeği toprak değişimi mart, nisan aylarında yapılır. Bitki saksını büyütmek için mevcut saksının 1 numara büyük saksısına almak uygun olacaktır. Bitki saksı değişiminde kesinlikle köklere zarar verilmemelidir. Kök olduğu gibi muhafaza edilmelidir.

Massengena çiçeğine toprak olarak torf ve perlitli iç mekan bitki toprağı kullanılması gerekir. Kesinlikle bahçe toprağı kullanılmamalıdır.

massengena toprak değişim

Massengena Çiçek Açar Mı

Massengena bitkisi senede 1 defa özellikle temmuz ağustos aylarında sümbüle benzeyen beyaz kokulu çiçekler açarlar.

Massengena Çiçeği Hikayesi

Bir diğer adı ‘yuka bitkisi’dir. Yaprakları yeşil, damarlı olup odunsu gövdeye sahip bir salon bitkisidir. Boyu 70 cm ile 1.80 cm arasında değişmektedir. Yılda bir defa Temmuz-Ağustos aylarında beyaz, kokulu çiçekler açar. Hoş bir görüntüye sahip olması nedeniyle ev, ofis, işyeri, çalışma odaları gibi farklı ortamlarda kullanılabilir özelliktedir ve bulunduğu ortama ferahlık katmaktadır. Çiçeğin hikayesi orta çağa kadar uzanmaktadır. Şatoların giriş kısımlarına konulan bu çiçekler kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılmaktadır. Kalın gövdesinin bu işe yaradığına inanılmaktadır. Ayrıca kralların yatak odasında ve kral odasında da bu çiçeklere yer veriliyordu. Orta çağdaki kralların en çok sevdiği çiçek türünden biri olmasından dolayı günümüze kadar hikayesini de sürdürmektedir. O dönem de krallar hediye olarak birbirlerine bu çiçeği gönderiyor ve aynı zamanda kaliteli bir hediye olarak görülüyordu. Küçük bir ağaca benzemesinin yanında şatolarda bu çiçeklere zarar vermek yasaktı. Zarar verenler şiddetli bir şekilde cezalandırılıyordu. Yakın çağa kadar bu çiçek önemini korumuştur.

Massengena Fiyatı

Massengena çiçeği fiyatları 89 TL den çift kök olanları başlamaktadır.  3-4 ve 5 köklü olanları 500 TL ye kadar çıkmaktadır.

2 Köklü Massangena
2 Köklü Massengena

Massengena Çiçeği Anlamı

Çiçeğin anlamı hayat olarak kabul edilmiştir. Ağaca benzediğinden dolayı ve uzun ömürlü bir bitki olduğundan dolayı hayat olarak anlamı kabul edilmiştir. Birine bu çiçeği hediye ettiğinizde ona hayatı verdiğinizi unutmamalısınız. Bundan dolayı kaliteli bir hediye seçimi olarak da karşınıza çıkacaktır.  Cam ve kapı önü gibi rüzgâr ve hava akımına maruz kalabileceği yerlere konulmamalıdır. Çünkü rüzgâra maruz kaldığı durumlarda bitki, yapraklarını dökebilir. Yaprakları güneş ışığını aldıkları yöne doğru eğilim gösterir. Direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır, özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yapraklarında sararmalar başlayabilir.

Anlam olarak hayatı simgeleyen bu çiçek görsel kaliteye de sahiptir. Bakımı da oldukça kolaydır. Ayrıca hikayesi baz alındığında kötü ruhları uzaklaştırması da ayrı bir öneme sahiptir. Bundan dolayı anlam ve hikaye olarak birbirine uyumlu olan bu çiçeği hediye olarak seçebilirsiniz. Hem hayatı sevdiklerinize sunabilir hem de onları kötülüklerden koruyabilirsiniz. Farklı ebatlarda bulunan bu çiçek görsel şıklığın yanında zarafeti ile de ön planda yer alır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili massangena saksı çiçeği çeşitlerinin siparişini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve caddebostan çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.