Dracena bitkisinin Anavatanı Madagaskar ‘dır. Dracena çiçeği gövde yapısı olarak yuka çiçeğinin kardeşi gibidir. Bakımı kolay tatile ve uzun süre susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.

Dracena Bitkisi kış aylarında 20 günde 1 defa toprak nemine orantılı az su isteyen bir bitkidir. Bitki yaz aylarında 10-15 günde bir defa saksı büyüklüğüne orantılı olarak toprağı nemli olacak şekilde aşırı su istemeyen bir bitkidir.

Bitkiye su verirken kesinlikle klorlu terkos suyu vermemeye özen gösteriniz. Aşırı klor bitki kök gözenekleri kapatarak bitkinin sağlıklı büyümesini engellemektedir.

Dracena aydınlık ortamı seven bir bitkidir. Yaz aylarında cam arkasından direk güneş ışığı almaması gerekir. Bitki susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Fakat aşırı suya zaafı vardır. Çok sulandığı zaman ana sopa gövdesi çürüyerek bitki özelliğini kaybeder.

Dracena Çiçeği oda sıcaklığında ani hava değişimlerinden uzak kalorifer ve ısıtıcı yanlarında durmaması gereken bir bitkidir.

Dracena bitkisi ev ofis ortamında 4 metre sera ortamında ise 6 mt ye kadar büyüme gösteren bir bitkidir.

Dracena Yaprak Sararması

Dracena bitkisinin yaprakları seyrekte olsa yenileri geldikçe sararma yapması normaldir. Fakat bitki yaprakları aşırı sararma yapıyorsa,

  • Çok aşırı susuz kaldığında yaprakları sık sararır.
  • Aşırı su verilirse yaprak sararır, gövdesi çürür.
  • Direk ısıtıcılardan sıcağa maruz kalırsa yaprakları sararır.
  • Temmuz , ağustos güneşin tepe noktasından etkili olduğu mevsimlerde cam arkasından güneş alırsa bitki yaprakları sararır.

Dracena Saksı ve Toprak Değişimi

Dracena çiçeği toprak değişimi mart, nisan aylarında yapılır. Bitki saksını büyütmek için mevcut saksının 1 numara büyük saksısına almak uygun olacaktır. Bitki saksı değişiminde kesinlikle köklere zarar verilmemelidir. Kök olduğu gibi muhafaza edilmelidir.

Dracena çiçeğine toprak olarak torf ve perlitli iç mekan bitki toprağı kullanılması gerekir. Kesinlikle bahçe toprağı kullanılmamalıdır.

3 Kök Dracena

Dracena Marginata Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

  • Dracena bitkisinin ana odunsu gövdesinin üst kısmından veren yaprak 7-10 cm de kesilir.
  • Kesilen Dracena yaprağı bir bardak su içerisine sadece kök kısmı suya değecek şekilde yerleştirilir.
  • Yaklaşık 1 hafta sonra bitkinin yapraklarından kökleri filiz vermeye başlayacaktır. Filiz veren kökleri gördüğünüzde toprağa dikebilirsiniz.
  • Çoğalttığınız Dracena bitkisi’nin odunsu gövdesinin üst kısmını mutlaka mum yada silikon ile hava almadan kapatmaya özen gösteriniz.
çamlıca çiçekçi
Dracena Çoğaltma

Dracena Marginata Fiyat

Dracena bitkisi boyutu ile orantılı olarak 80 tl ile 400 tl arasında değişmektedir.

3 Köklü Dracina Fiyat
2 Köklü Dracena Fiyat

Dracena Çiçek Açarmı

Dracena marginata bitkisi sadece yaprak vermektedir. Bitki yaşamı boyunca herhangi bir çiçek açmamaktadır.

Dracina Çiçeği Yaprakları