Palmiyegiller ailesinden olan palmiye ağaçları ülkemizde sıkça görülen ve büyük şehirlerde caddelerde yaygın olarak çevre düzenlemesi için kullanılan ağaçlardan biridir. Bu ağacın en büyük özelliği oldukça sağlam gövdesi ve içerdiği yağ oranı ile inanılmaz yanıcı bir ağaç olmasıdır.

  • Sıcak ve nemli ortamları sever
  • Sıcağı sever
  • Bol su ister ama sulanmasa da varlığını sürdürebilir
  • Palmiyelerde yukarıya doğru uzama çok küçük dönemlerde başlar ve uzadıkça aşağıda kalan dallar kuruyacaktır.
  • Düzenli olarak palmiye ağaçları budanmaya ihtiyaç duyar.
  • Budama işlemi profesyonel bilgi gerektirir.
  • Ağaç sürgün bölgesi ve tohumları zarar görmemelidir. Bu durum ağacı öldürebilir.
Görsel Kaynak: wikimedia.org

Palmiye Ağacı Hakkında Bilgi

Palmiye ağacı meyveleri olan hurma benzeri bir ağaç türüdür. Oldukça yüksek bir ağaç olan palmiye ağacının ev tipi ya da bahçe tipi olan boyutlarda olanları da göze çarpmaktadır. Fakat bu ağaçlar da kısa bir süre olmasa bile uzamaya ve büyümeye başlayacaktır. Sağlam gövdesi sayesinde tropikal ülkelerde özellikle adalarda oluşan kasırgalara fırtınalara karşı ayakta kalabilirler. Toprağı son derece sağlam kavrayan kökleri sayesinde yerden sökülmesi makineler ile dahi çok zor olmaktadır. Bu nedenle tropikal adalarda insanlar bu ağaç türlerini evler yapmak için sıkça kullanmaktadır.

Görsel Kaynak: siu.edu

Palmiye Ağacı Faydaları

Palmiye ağacı yetiştiriciliği ülkemizde yaklaşık 30 yıldır öne çıkmaktadır. Çok eski bir mazisi olmayan ağaç tarihin her diliminde Anadolu da ve İstanbul da görülebilmektedir. Bu duruma ticaretin özellikle osmanlı devletinin Afrika kıtasını fetih etmesinden sonra artmasının neden olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Palmiye ağacı bulunduğu ortamın en dikkat çeken süslü bitkisidir. Bu nedenle bulunduğu ortama güzellik katmaktadır. Ayrıca psikolojik olarak olumlu etkileri vardır. Bulunduğu ortamın negatif elektriğini alır ve ferah bir atmosfer katmaktadır.

Palmiye Ağacı Nerede Yetişir

Tropik bir ağaç olan palmiye ağacı ülkemizde sıcak şehirlerde Akdeniz Ege bölgesinde büyük uyum göstermektedir. İstanbul da ve Marmara bölgesinde de yetişen ağaç soğuk mevsimlere de dirense de Erzurum Van Ağrı gibi eksi hava sıcaklığını uzun süre gören şehirlerde hayatta kalamamaktadır. Bu nedenle bu bölgelerde yaygınlaşmamıştır. Palmiye ağaçlarının en büyük özelliği suya olan düşkünlükleridir. Fakat bu su ihtiyacı aşırıya kaçar ve dikkat edilmese palmiye ağacının dibinde oluşacak su havzası hem köklerin sağlam tutunmasını engelleyecek hem de çürüme başlatacaktır.

Görsel Kaynak: hear.org

Palmiye Ağacı Kaç Yılda Büyür

Palmiye ağaçları ülkemizde %100 oranında süs amacı ile kullanılmaktadır. Ürün vermeyen palmiyeler ülkemizde bu nedenle tercih edilmektedir. Oldukça uzun yaşayan bu ağaçlar bu nedenle kesim ya da kullanım için uygun değildir. Gençlik yaşlılık dönemi arasında 30 yıl olabilir. Ağaç bu dönemde ihtiyaç duyduğu ortamı yakalayabilirse daha da uzun yaşayabilir. Birçok farklı türü bulunur.

Türlere yakından baktığımızda Rhapis palmiyesi daha çok serin ortamları seven bir tür olarak öne çıkmaktadır.

Likuala palmiyesi ise büyük yapraklar ve gösterişli görünüşü ile öne çıkmaktadır. Fakat bu durum bakımının daha sık yapılmasını gerektirir.

Areka 20 derece sıcaklığın altına düşmeyen ve daha çok evde bakımı tercih edilen bir palmiye türüdür.

Lisistonya palmiyeler arasında en dayanıklı olan türdür. 5 dereceye kadar düşen ısılarda dahi ayakta kalmayı başarır.

Cüce palmiye daha çok ev içinde tercih edilen ve yapraklarının sahip olduğu altın sarısı rengi ile büyük bir ihtişam sunan palmiye çeşididir. Eski Mısır da kraliyet simgelerinden biri de Cüce palmiye ağaçlarıdır.

Ketinya ülkemizde en yaygın olan palmiye türüdür. Son derece yavaş büyük bu nedenle sadece dekor olarak kullanılır. Ağaç ülkemizin %75’inde yetişebilmektedir.

Hindistan cevizi olarak bilinen ağaç da bir palmiye türüdür. Çok uzun bir ömre sahip değildir. Fakat meyve vermektedir.