Kamelya çiçeği çalı şeklinde sürekli yeşil kalabilen bir bitkidir. Katmerli olarak çiçek açabilir. Çiçeklerinin renkleri ise kamelyanın çeşitlerine göre beyaz, kırmızı ve pembedir. Açtığı çiçekler gösterişli olmasından dolayı genellikle süs bitkisi olarak tercih edilir.

Bazı türlerin çalı şeklinde olması sebebi ile bahçe çiçeği olarak da tercihi yapılabiliyor. Bodur yapıda ve ağaç şeklinde olduklarından dolayı çit ve sınır bitkisi gibi kullanılabiliyor. Kamelya çiçeği hakkında bilgi verilirken genellikle kokusuz bir çiçek oldukları, dayanıklı bir yapıları ve farklı türlerinden bahsedilir.

Rüzgâr olmayan, yarı gölgesi olan ve sıcak ortamları sever. Rüzgâr da çiçek sallandığı için saplarda oynamalardan dolayı kökler hava alıyor. Bu da çiçeğin ömrünü azaltacağı gibi çiçeklerinin solmasına sebebiyet verir. Bu çiçek kışın aşırı don iklim şartlarından çabucak etkilenir. Aydınlık ortamları sever. Gün ışığı aldığı tarafa göre eğilim gösterebilirler, bu yüzden arada gün ışığı almayan tarafları da çevirmek gerekir. Az ışık alırsa eğer çiçeklerinde solar.

Kamelya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Kışın çiçeklenme dönemi olduğu için mayıs ayına kadar bitki sıcaklığı 4 ve 7 derece olan ortamlarda olur.
  • Bulunduğu yerin ısısı +18 derece olması gerekir.
  • Bahçede hafif gölge olan yerleri tercih edin. Aşırı güneşte yapraklar kötü olur.
  • Yazın haftada en az 2 kere, kışın ise haftada 1 kere üstten olacak şekilde saksı sulanmalıdır. Su toprağın tamamına işlemelidir.
  • Sulamada ki ölçü her zaman aynı olmalıdır. Akşam sulama yapıldıysa sabah saksı altındaki tabakta biriken su mutlaka dökülmelidir. Böylece bitkide kötü koku ve böceklerin olması engellenir.
  • Toprak kurudukça su verilmelidir. Bu genel bir kuraldır.
    Çiçeğin toprak değişimi yılda 1 kere Nisan’da yapılmalı. Toprak değiştirirken saksıyı da değiştirmek istiyorsanız eğer bir numara büyük saksı kullanın.

Kamelya ne zaman çiçek açar ?

Anavatanı olan Çin, Güney Kore, Japonya’nın güneyi ve Tayvan bölgelerinde dağ ormanlarında yetişen çiçek genelde kışın 2. Yarısında çiçek açar. Fakat özel olarak yetiştirilen kamelya çiçeklerini açma zamanı ise kasım ve mayıs ayları arasındadır. Diğer aylarda çiçek açmazlar.

Kamelya çiçeği anlamı 

Her şeyin bir anlamı var ise çiçeklerinde bir anlam ifade ettiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden insanlar tarih boyunca çiçeklere anlam katmışlardır. Kamelya çiçeği anlamı ise aşkı anlattığı gibi karşısındaki kişiye bağlığını ve sadakati bildirir. Ayrıca kokusuz olması ile çiçeği verdiği kişiye kendi güzel kokunu bu çiçeğe ver ki kamelya senin mis kokunla anlam bulsun şeklinde anlam ifade eder.

Kamelya Çiçeği Budaması ve Çoğaltılması

Kamelya çiçeğinin dallarındaki çiçekler solduktan sonra solan yaprakları kesilerek budanır. Kesilen bölgenin üzeri hava almaması için yapışkanlar yada silikon yardımı ile kapatılır.

Kamelya Çiçeğinin çoğaltılması ise bitkinin köklerinden ayrılması ile olur. Bitki köklerinden ayrıldıktan sonra başka bir saksıya dikilerek sulama ve bakım işlemlerine devam edilir. Kalan köklere de bakım devam edilerek köklerden yeni çiçek açması beklenir.