Aster çiçeği halk arasında ki bir diğer adı ise yıldız patı olan bir sonbahar çiçeğidir. Sahip olduğu canlı renkleri sayesinde sonbahara oldukça güzellik katar. Bulunduğu yeri adeta dünyanın en güzel yerine çevirir. Bu güzelliğine rağmen bakım işleri de oldukça kolay olan aster çiçeği sonbahar döneminde yaşadığı alanı cennete çevirmek isteyen kişilerin en büyük tercihi olmaktadır. Aster çiçeğinin bakımı özen ister. Bu konuda aşağıda yer alan uygulamalara yer vermeniz çiçeğiniz daha canlı tutacaktır.

  • Hava alan toprakta büyümesi daha hız olur. Toprağı asla nemli olmamalıdır.
  • Sabah güneşinden olumlu olarak etkilenir. Bunun için güneş alabileceği bir yerde durmalıdır.
  • Nem oranı %25 olan yerlerde yetiştirilmesi daha elverişli olacaktır.
  • Toprağı kurudukça su vermeniz gerekir. Ancak çiçek açacağı zaman ve özellikle de yaz aylarında günde bir iki kere sulanmalıdır.
  • Kuruyan yerleri temizlenmelidir.
  • Ayda bir defa toprağının havalandırılması iyi olacaktır.
Görsel Kaynak: mtcubacenter.org

Aster Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Aster çiçeği, aster papatyası olarak da bilinmektedir. Bu bitki genellikle saksılarda yetiştirilmeye uygun bir yapıya sahiptir. Bu işlemi yapabilmek ve aster çiçeğini yetiştirebilmek için aldığımız saksı içerisine toprak ve torf karşımı eklememiz yeterli olacaktır. Bu karışımı saksının ağzına kadar doldurmamalı ortalama olarak 3 cm kadar boşluk bırakmalıyız. Uygun bir şekilde doldurulan saksı içerisine bir çubuk yardımı ile 1er cm lik boşlukların açılması ile tohumlar yerleştirilir. Ve ardından bu boşluklar kapatılır. Bu işlem için en doğru zaman ise ilkbahar ve yaz ayları olmaktadır. Zamanla ekilen tohumlar yeşermeye ve aster çiçeği halini almaya başlayacaklardır. Bu süre yaklaşık olarak 20 gün gibi bir zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Aster çiçeği yaklaşık olarak 50-60 cmlik bir boya sahip olur. Tek yıllık bir çiçek olan bu bitki her yıl yeniden açar ve renk olarak oldukça geniş bir aralığa sahiptir.

Görsel Kaynak: blogspot.com

Aster Çiçeği Anlamı

Aster çiçeği tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahip olması ile bilinir. Diğer adının yıldızpatı olmasının sebebi; mitolojide Eski Yunan döneminde aster kelimesinin anlamının yıldız olmasından kaynaklanmaktadır. Çiçek şekil olarak da bir yıldızı andırdığı için döneminde adı aster olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise yıldız patı, yıldız çiçeği gibi şekillerde de bilinmektedir. Hakkında bir çok hikayeye de sahiptir aster çiçeği. Bunlardan bir tanesi şu şekildedir; Gökyüzü tanrıçası olarak bilinen tanrıça Asterea, yaşadığı yer olan tanrıların yerinden dünyaya doğru bakmaya başlar ancak hiç bir şekilde yıldızları göremez. Bu durumdan oldukça içten bir şekilde etkilenen tanrıça Asterea olduğu yerde ağlamaya başlar. Bu sırada yerlere düşen her bir göz yaşı damlası aster çiçeğine dönüşür ve böylelikle tüm yeryüzü aster çiçeği ile süslenir.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Aster çiçeği ile ilgili olan bir diğer efsane de: İki tane kızıl derili kabile arasında bir sorundan dolayı çıkmış olan şiddetli bir savaş vardır. Savaşan iki kabileden güçlü olan diğer kabileyi yenerek, o kabileye mensup olan herkesi tek tek öldürüyor. Ancak bu yenilen kabileden olan iki kız kardeş bir şekilde kaçmayı başarıyor. Bu kaçan iki kardeş ormanda ilerleyerek otacı kadının izini bulmaya çalışıyorlar. Bu esnada kızlardan bir tanesinin üzerinde lavanta mavisi tonlarında bir elbise, diğerinde ise sarı renkte bir geyik derisinden yapılma elbise vardır. Hem diğer kabileden kaçmaktan hem de otacı kadını bulmak için verdikleri emekten dolayı yorgun düşen iki kardeş ormanda kuytu bir yerde uykuya dalarlar. Bu esnada iki kız kardeş uyurken aradıkları otacı kadın kardeşleri bulur. Ve onlar uyurken kızların falına bakar ve peşinde onları öldürmek isteyen bir kabile olduğunu görür. Kızları koruyabilmek için bir miktar iksir karışımlarını kızların üzerilerine serper ve ardından kızları bu kabileden koruyabilmek ve görünmelerini engellemek için kızların üzerine yapraklar ve otlar örterek görünmelerini engeller. Ve bu gecenin sabahında var olan efsaneye göre o çalılar içerisinde iki tane çiçek açar. Bu çiçeklerden bir tanesi lavanta mavisi renginde, diğeri de başak sarısı renginde aster çiçekleridir.