Yılbaşı çiçeği ismi itibariyle de kışın çiçek veren bir bitkidir. Kış ayları içerisinde gerçekleşen yeni yılda aralık ve Ocak aylarında çiçek verir. Yaprak yapısı olarak kaktüs türüne benzeyen bitki yaprakları içerisinde su depolayan ve yaprak uçlarından renkli çiçek açan bir süs bitkisidir. Bu bitki de her bitki gibi evleri, iş yerlerini, ofisleri süsleyen bitkilerdendir. Dekor amaçlı kullanılmaktadır. Uzun süre dayanıklı olan yılbaşı çiçeği bakım ister. Aslında her bitki bakım ve ilgi ister. Uygun şartlar sağlandığında da uzun süre kalıcı olabilmektedir. Yılbaşı çiçeklerini korumak isteyen kişilerin de belli başlı bakım kuralları şunlardır:

  • Yeterli gün ışığı sağlanmalıdır. Yılbaşı çiçeği az ışık aldığı takdirde beslenemez ve gelişim göstermez.
  • Genel olarak sulama işlemi yazın haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez olmalıdır fakat sulamak için çiçeğin toprağının kuru olması da büyük etkendir. Toprak kurudukça su verilebilir fakat her sulama işleminde aynı miktarda su verilmeli ve toprağın her bölgesine işlem uygulanmalıdır.
  • Aşırı su vermekten kaşının, aşırı sulamada bitki çürümeye başlar.
  • Kış aylarında oda sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir.
  • Toprak değişimi bitkinin ihtiyacına göre 2 yılda bir sıcak ayların başlangıcı olan nisan ayında yapılabilir.

Bu bakım kurallarına dikkat edildiği takdirde yılbaşı çiçeğiniz uzun süre sizinle kalacak ve bol bol çiçek verecektir.

Yılbaşı Çiçeği Ne Zaman Açar?

Çoğu insan evinde ya da çok sık bulundukları ortamda çiçek olmasını ve ortama neşeli ve renkli bir hava katılmasını ister. Bu nedenle özellikle de çiçek açan bitkiler hayatımızda hep vardır ve bakımlarını da biz üstleniriz. Her geçen gün büyüdükçe ve hele ki çiçek açmaya başladıkça emeklerimizin boşa gitmemesi sebebiyle sevincimiz ikiye katlar. Peki ortamlarımızı süslemekten zevk aldığımız yılbaşı çiçeği ne zaman açar? Yılbaşı çiçeği bir kış bitkisidir. Bu nedenle aralık ve ocak ayları arasında bir dönemde çiçek açar. Bakımı doğru uygulandığı takdirde bu dönemlerde çiçek veren bu bitkinin daha önce çiçek vermesi beklenmemelidir. Uzun süreli bir bitki olması nedeniyle de bakımı doğru olduğunda her sene aynı dönemde çiçek açmaya devam edecektir.

Yılbaşı Çiçeği Anlamı

İnsanlar çiçeklere belli anlam yüklemektedirler. Özellikle bu durum gülde geçerlidir. Belki de genel itibariyle özel günlerde gül hediye edilmesinden kaynaklanıyordur. Fakat bir çiçeğin türüne veya rengine anlam yüklemek doğru değildir. Hepsi çiçek ve hepsi de güzeldir. Bu çiçeklerden bir tanesi de yılbaşı çiçeği ve herhangi bir yılbaşı çiçeği anlamı yoktur. Yılbaşı çiçeği sadece ortama güzel bir hava katmak için kullanılır. Elbette ki etrafımızdaki insanlara hediye de edilir fakat buna bir anlam yüklemek doğru değildir. Sevdiğimiz kişilere, sevdiğimiz pembe çiçek olarak hediye edilebilir ve karşımızdaki kişinin onu büyüttükçe zevk alması ve yaşadığı ortamda güzelliğe sebep oldukça bizi hatırlaması. Belki bu yılbaşı çiçeği için en doğru anlamdır. Sevdiğimiz insanlara çiçek hediye edebiliriz herhangi bir anlam yüklemeden. Sadece bir bitki de olsa can verdikçe ve yaşamasını sağladıkça mutlu hissetsin diye verebilir ve mutluluk dağıtabilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeğinin Latince Adı Nedir?

Yılbaşı çiçeğinin latince adı Schlumbergera dır.

Yılbaşı Çiçeği