Petunya çiçeği patlıcangiller familyasından olan hemen hemen her türlü iklim koşullarına uyum sağlamış özellikle yaz aylarında balkon ve bahçeleri birbirinden farklı renkleri ile süsleyen ufak borazana benzer çiçek yapısı olan süs bitkisi türüdür.

Petunya çiçeğinin bir diğer adı da kahkaha çiçeği olarak geçmektedir.

Yıllık bitki olarak satılsa da uygun ortam ve hava şartları sağlandığı sürece dört mevsim kalıcı bir bitkidir.  Açık yeşil yumuşak ve yapışkan bir yaprak yapısına sahiptir. Çiçekleri genel olarak 4-6 cm arasında yaprakları gözükmeyecek şekilde bol çiçek açarlar.

Sarkan Alacalı Petunya

 

 

 

 

 

 

 

Petunya Çeşitleri

Petunyaları 3 çeşit altında toplayabiliriz.

  • Küçük çiçekli petunyalar; Adından da anlayacağınız üzere çiçekleri normal petunyalara oranla küçük olarak askılı bir saksıya dikmeniz durumunda aşağıda doğru ters şemsiye gibi sarkan petunya cinsidir.
  • Büyük çiçekli petunyalar; Bu petunya cinsi çiçekleri borazan tarcı büyük çiçek açan genel olarak park ve bahçelerde büyük çiçeklerinden dolayı yer kaplayıcı özelliği çok olan petunya türüdür.
  • Zemin kaplayan sürüngen petunyalar; Bu petunya cinsinde yapraklar toprakla temas halinde olup bulunduğu ortamı çim tarzı saran çiçeklerini bol açan petunya bitkisidir.

Petunya Çiçeği Sulama

Petunya çiçeği nemli toprağı seven bitkilerdir. Suya fazla ihtiyaç duyan bitki toprağı kurur susuz kalırsa kısa sürede bayılmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında toprağın devamlı nemli kalmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Petunyaların uzayan dalları toprak ile temas edip toprak da ki nemden beslenirler. Bu nedenle yaz aylarında haftada 2 defa bol su vermeniz gerekmektedir.

Petunya Nasıl Bir Ortamda Yetişir ?

Petunya bitkisi aşırı rüzgar olmayan ortamları sever. Sabah yada akşam güneşi alan aydınlık mekanlarda çiçekleri bol bol açmaktadır. Özellikle yaz mevsimlerinde direk güneş ışığı almayı etli olmayan hassas çiçek ve yapraklarında sararma ve yakma yapabilir.

Petunya Çiçeği Nasıl Dikilir ?

Petunya çiçeğini hem balkon saksılarına hemde bahçenizin direk güneş ışığına maruz kalmayan ağaç altı, duvar dibi gibi yarı gölge alanlarına dikebilirsiniz.

  • Balkon saksısına dikmeden önce iyi torflu bir toprak seçimi yapıp köklerin tamamen toprak içerisinde kalmasına özen gösteriniz. Eğer fide petunya dikiyorsanız ara boşluklarının 10cm den aşağı düşmemesine özen gösteriniz.
  • Bahçe petunya dikiminde genel olarak zemin kaplayan petunya tercih ediyoruz. Dikim esnasında toprağın iyi çapalanmış olması, dikimden önce gerekli ilaçlamaların yapılması gerekmektedir.
  • Askılı saksıya yapılacak petunya dikiminde sarkıcı petunya tercih edilmelidir. Petunya bitkisi gelişeceğinden saksı boyunun biraz büyük olması ve yapraklarının kesinlikle duvar yada başka bitkiler ile temas etmemesi gerekmektedir.
bahariye çiçekçi
Fuşya Petunya
Petunya Budama ve Gübreleme

Petunya bitkisi çiçekleri bol açan ve bir o kadarda çabuk çiçekleri bozulan bitkidir. Bu nedenle bitkinizin bozulan çiçek ve yapraklarını haftada 1 defa temizlemeniz gerekmektedir. Çiçek açması zayıflayan dallarını kökünden keserek bitkinin daha diri ve yeni yapraklar açmasına imkan tanımış olursunuz.

Petunya bitkisinin devamlı bol çiçek açmasını istiyorsanız haftada 1 defa su ile birlikte sıvı gübre vermeniz sık ve sağlıklı çiçek yaprak açmasını sağlayacaktır.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm petunya çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve bahariye çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.