Bir insanın 70 yıllık hayatında başına gelebilecek en önemli ve değerli anısı evlilik olduğunu kimse inkar edemez. Evlilik demek iki insanın hayatlarının devamını birlikte geçirmek için ilk adımı atarken mutlu olmak kelimesinin eşi anlamıdır. Bu güzel olayın 2 başrol oyuncusu vardır, damat ve gelin. Heyecanla yaptıkları hazırlıklar sonucunda mutluluğun kapısını aralayan çiftimiz hazırlık esnasında birçok büyük ve küçük detaylar ile zevkle uğraşmaktadırlar. Bu önemli detaylardan birisi de gelinin her daim elinde tutacağı güzelliğine güzellik katacağı gelin çiçeğidir. Düğünün sonunda bekar kızların kapmak için can attığı gelin çiçeğimizi kapan kişinin kısmetini açtığına inanılmaktadır ayrıca son zamanlarda bekar erkeklerin de kapmak için sıraya girdiği biliniyor. Düğünümüz herkesten farklı olsun herkes tarafından konuşulsun isteyenlerdenseniz eğer küçük gibi görünen fakat bir o kadar önemli olan gelin çiçeği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Gelin Çiçeği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Anılarımız bizi biz yapan değerlerin yaşanmışlıklarıdır denir, ne demek bu derseniz bu cümlenin anlamına, anı hayatımızın filmidir, mutluluğumuzun kanıtıdır. Gelin çiçeği ise anıların en güzeli olan düğünde her daim yanınızda bulunacak eşsiz, göz alıcı bir detaydır. Kısaca bahsedecek olursak kadınların çiçeklere aşık olmasının ne büyük sebebi doğallıktır. Doğallığın simgesi çiçekler her mekan ve zamana uyum sağlamaktadır. Evlilik teklifi ederken, kız istemeye giderken, Söz, nişan, kına ve düğün merasimlerinde erkek ve kadın için vazgeçilmez bir aksesuar ve mutluluk kaynağıdır. Kır düğünlerinin başlı başına vazgeçilmezidir. Gelin çiçeğin nerede satılır ? sorusunun cevabı ise çok basittir çünkü insanlar arasında o kadar yaygın ve önemli bir şeydir ki bazı şehirlerde sadece gelin çiçeği satan dükkanlar açılmıştır onun haricinde gelinlik ve damatlık satan mekanlarda, canlı çiçek satan çiçekçiler de, düğün organizasyonu yapan organizasyon şirketlerinde, her şeyi bulabileceğimiz internet ortamında e-ticaret vasıtası ile instagram ve facebook sayfalarında bulabilirsiniz.

Görsel Kaynak: gretnaweddingflowers.co.uk

Cicekal.net firması olarak kişiye özel gelin çiçeği tasarımı yapmaktayız. Gelin çiçek modellerimiz içerisinden beğenebilir yada firmamızdan stoklarımızda ki çiçeklerden 30 dk içerisinde siz çayınızı yudumlarken biz gelin çiçeğinizi zevkinize göre tasarlayabiliriz.

Görsel Kaynak: weddbook.com

Gelin Çiçeği Yapımı, Bakımı ve Temizliği

Çiçek bakımı deyince aklımıza ilk gelen güneşli ortamda suyu verip beslemek geliyor ama tabi ki bu öyle bir şey değildir. İlk önce yapım aşamasından bahsedecek olursa. Her çiçek türüne göre yapım aşamaları değişmekte olup genel olarak ikiye ayrılmaktadır, canlı güller ve fabrikasyon güllerden oluşan gelin çiçekleri. Fabrikasyon güller bazı plastik ve silikon materyaller kullanılarak gerekli işlemlerden geçtikten sonra tasarıma göre birbirlerine bağlanıp taç haline getirilmektedir. Bir diğer tacımız canlı güllerden oluşmaktadır. Güller dalından toplanıp canlı görünümünü korunması için gerekli kimyasal işlemlerden geçirilip dondurularak kullanıma hazırlanmaktadır. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek bakımını yapmayı öneriyoruz.

Görsel Kaynak: pinimg.com
  • Öncelikle güneş ve sıcak ortamdan uzak tutmak gerekir.
  • Üzerinde bulunan koruma kimyasalının etkisinin geçmemesi için sürekli tozu alınıp gerekirse şeffaf bir poşeti içine konulmalıdır.
  • Bir yere asılacak ise gül olan kısmını sabitlemek ve aşağıya doğru salınmaması gerekmektedir.
  • Havasız ortamlardan kaçınmak temizliğini yaparken herhangi bir kimyasal kullanmadan sadece su ile temizlemek gereklidir.

 

Görsel Kaynak: jeyyu.com

Aylara Göre Gelin Buketi Çiçeği

Gelinliğin en önemli aksesuarı elbette ki gelin buketi. Gelin buketi seçimi zor olduğu kadar keyifli bir süreç olacak sizin için. Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz en önemlisi gelinliğinize uygun olması. Daha sonra da düğün konseptinize ve damatlığa uygun olması. Kusursuz görünmeniz için her ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Elinizde tutacağınız buketiniz tamamlayıcı olmalıdır. Karar vermeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle canlı çiçek mi kullanacaksınız? Yoksa cansız mı? Bundan sonra karar vermeniz gereken çiçeğinizin büyüklüğü? Şimdi bu soruları düğün tarihinize göre değerlendirelim.

Görsel Kaynak: bridalguide.com

Sonbahar Ve Kış Aylarında Gelin Buket Seçimi

Bu soğuk aylarda gelinliğinizin tamamlayıcısı gelin buketinizde kullanabileceğiniz ilk çiçek gül. Farklı renkleri, farklı kombinasyonlarla muhteşem bir buketiniz olabilir. Krem rengi veya kırık beyaz bir gelinliğiniz varsa pembe gül, başaklı bordo gül, beyaz frezya gelin çiçeği, beyaz orkide kullanabilirsiniz. Daha enteresan bir buketiniz olsun isterseniz lavanta dallarından yapılan lavanta bahçesini tercih edebilirsiniz. Gelinliğiniz beyaz ise bordo mavi gül buketini, fuşya gelin buketini, beyaz şakayık gelin çiçeğini tercih edebilirsiniz. Daha minik çiçekleri seviyorsanız müge çiçeğini buketinizde kullanabilirsiniz. Küçük bir buketiniz varsa sap kısmını tüllerle sarabilir ve daha gösterişli hale getirebilirsiniz. Buketiniz büyük ise buketinizin renk uyumuna göre şık kurdeleler veya hasır örgü ipler kullanabilirsiniz.

Görsel Kaynak: wedding-pictures.onewed.com

İlkbahar Ve Yaz Aylarında Gelin Buketi Seçimi

İlkbahar ve yaz aylarında evleniyorsanız iki durum söz konusu kapalı alanda yapılan düğün ve açık alanda yapılan düğün. Muhteşem geceniz kapalı bir alanda olacak ise gelin buketiniz kesinlikle büyük olmalıdır. Seçimi yaparken ilk önceliğimiz gelinliğinize uygun olmalıdır. Renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Çok şık bir otelde balo salonunda yaptığınız düğünde hem sade ve şık orkideyi tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizin rengine göre renk geçişleri sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken diğer nokta ise damatlık eğer damatlıkta kuşak, papyon, yelek gibi aksesuarlar renkli ise buketinize bu renklerde küçük çiçekler yerleştirerek muhteşem bir uyum yakalamış olursunuz. Buketiniz büyük olacağı için tül yerine kurdele seçmeniz daha doğru olacaktır. Şık ve sadelikten ödün vermeden süslemeye özen göstermelisiniz. Yaz aylarında en çok tercih edilen açık alanda yapılan düğünler. Kır düğünü yapıyorsanız rengarenk gül buketi yaptırabilirsiniz. Hasır iplerle uzun bir şekilde bağlayarak hem şık hem de kır düğününe uygun bir buketiniz olabilir.

Görsel Kaynak: chicvintagebrides.com

Beyaz papatyalar da bir seçenek. Küçük ama yoğun bir buket yapabilirsiniz. Damadın yakasına da takabilir ve bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Kumsal düğünü yapıyorsunuz kesinlikle canlı çiçek kullanmalısınız. Buketinizde beyaz renkli çiçeklerden kaçınmalısınız. Etrafın ilgisini çekebilecek renkler seçmeniz daha doğru olacaktır. Turuncu gül gelin buketi hem göz alıcı hem de çok şık bir tercih olacaktır. Daha klasik bir çiçek isterseniz mor sümbüllerden büyük bir buket de yaptırabilirsiniz. Damadın aksesuarlardan en az birini de mor seçebilirsiniz. Gece mavisinden açık maviye geçişli gül tomurcuklarından bir buket de yaptırabilirsiniz. Beyaz tül bir kurdeleyle buketinizi tamamlayabilirsiniz. Renk uyum tabi ki önemli ama bu sizin düğününüz içinize en çok sinen çiçekle, gönlünüzce bir buket yaptırmalısınız.

Görsel Kaynak: tulleandchantilly.com