Dış mekân süslemelerinde, peyzajlarda çok kullanıldığını gördüğümüz şimşir ağacı üretimi de kolay olduğu için sıklıkla rastlamaktayız. Güney Avrupa, kuzey Afrika, batı Himalaya ve Karadeniz ormanlarında 2000 metre rakıma kadar olan yerlerde yetiştiği görülmektedir.  Yılın her mevsiminde yapraklı bir ağaç türüdür. Mevsim geçişlerinde hafif soluyormuş gibi bir havası olsa da mevsim ortalarında canlanır ve genişleme gösterir.

Şimşir ağacının bakımı için şunlar yapılmalıdır;

  • Çok yavaş büyüyen şimşir ağacının kökleri sığdır. Bu sebeple çit bitkisi olarak da kullanılır. En fazla 2 eli 3 metre boylarına kadar büyüyebilirler.
  • Zengin, nemli, serin, gevşek, humuslu ve kireçli toprakları seven şimşir ağaçları bu tür topraklardan birinde yetiştirilmelidir.
  • Donlara karşı hassas olan bu ağaç türleri ılıman iklimlerde yetiştirilmelidir. En fazla dayanacağı düşük sıcaklık -23 derecedir. Ayrıca gölgelik yerlerde de yetişebildiği için ağaç altlarında da büyüyebilirler.
  • Budama işlemine çok dayanıklı olan bu ağaç türü, çeşitle şekiller rahatla verilebilir. Bu sebeple genellikle süs bitkisi olarak yaygın kullanılmaktadır.
  • Kent kirliliğine dayanıklı olan bu ağaç türü genellikle yolların kenarlarına ve ortalarına ekilmektedirler.
  • Özellikle yaz aylarında bol su isteyen şimşir ağaçları toprağının yazın sürekli nemli tutulması gerekir. Sonbahar ve kış aylarında dinlenmeye geçen bu ağaç türünün sulama isteği azalacaktır. Bu sebeple bu dönemlerde fazla sulama yapmamak gereklidir.

Şimşir Ağacı Ne Zaman Büyür?

Terlemeye, karaciğer hastalıklarına, kabızlığa, saç dökülmesine, mide rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen şimşir ağacı fazla büyümez. Dikim işlemi çelikleme ile ve doğru şekilde yapıldığında kökleri çabuk gelişen ve yeşeren şimşir ağacı en fazla 2 veya 3 metre büyüyebilirler. Çok nadir görünse de bazen 10 metreye kadar büyüdüğü bilinmektedir.

Şimşir Ağacı Hangi Ayda Dikilir?

Şimşir ağacı dikimi titizlikle yapılması gerektiren bir ağaç türüdür. Yüzeysel köklere sahip olan bu ağaç türünün yanlış dikimi bitkinin sağlıklı gelişmesini engeller. Eğer ki şimşir ağacı dikecekseniz yüzeysel, derin olmayan bir çukur içerisine dikmeniz gerekir. Kökün 8 de 1’i toprağın içine girecek şekilde dikmeniz gereklidir. Dikimden hemen sonra ağacın etrafını malçla kaplarsanız hem ağacın nemli kalmasına hem de yabanca otlardan korunmasına katkı sağlarsınız. (Malç: ot, taş, kum, kâğıt, plastik örtü gibi malzemelerdir.)

Tavsiye edilmese de tohumla yapılan dikimlerde, sonbaharda doğrudan camekanlara ekilmeli veya katlamaya alınarak geç kış ya da erken ilkbahar dönemlerinde ekilmelidir. Çelikleme ile dikiminde ise, Yılın sürgün gelişmesi durduğunda ya da kış sonu alınan çeliklerin dikilmesi halinde yüksek köklenme oran görülür ve ağaç daha iyi gelişir. Yani ekim kasım aylarında alınan çelikler, kolayca köklenir ve ilkbaharda yetiştirme yastıklarına alınır.

Görsel Kaynak: bitkipark.com

Şimşir Ağacı Çelikleme İşlemi Nedir?

Şimşir ağacının köklendirme işlemi çelik denilen yöntem ile yapılır. Çelik yöntemi, şimşir ağacından alınan bir gövden, kök veya yaprak parçasıyla yeni bir bitki oluşturma yöntemidir. Çelikle üretme yöntemi basit ve ucuz bir yöntem olduğu için çok kullanılır. Özellikle şimşir gibi her daim yapraklı olan ağaç türlerinin tohumla üretimi zaman aldığı ve istenilen sonucu çoğu zaman veremediği için çelikleme yöntemi daha makuldür. Çelikleme yöntemi dallardan kesilerek yapılacak ise alınacak olan dal fazla kalın olmamalı ve dip kısımlardan alınmalıdır. Dal ne kadar toprağa yakın bir yerden alınırsa çelikler o kadar hızlı köklenirler. Ayrıca unutulmamalıdır ki çelik alınan şimşir ağacı hastalık, kuraklık, don gibi olaylardan etkilenmemiş sağlıklı bir ağaç olmalıdır.

Görsel Kaynak: elnougarden.com