Özellikle ev içinde yetiştirilen mum çiçeği salon bitkisi olarak ta bilinir. Diğer bitkiler gibi mum çiçeğinin de bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli bakımı yapılan ve doğru bir şekilde bakılan mum çiçeği her zaman daha canlı ve daha yeşil görünecektir. Bitki sevenlerin en çok dikkat ettiği konu ise bitkilerin neşeli ve renklerinin koyu olmasıdır. Evde bulunan bitkiler ev halkını günlük sıkıcı hayattan alıp daha huzurlu bir ortama sokar. Mum çiçeği nemli ve sıcak ortamı sevdiği için bitki sahipleri çiçeğe daha nemli ve sıcak ortamlar sunmaları gerekir. Sıcağı sevdiği için ev ortamı uygundur. Mum çiçeği tropikal bitki olduğu için ülkemizde dışarıda ya da bahçede yetişmesi biraz zor olan bir bitki türüdür.

Görsel Kaynak: gardenclinic.com.au

Mum çiçeğinin bakımı kolay ve zahmetsizdir. Bu nedenle bitki sevenlerin evlerinde mutlaka bulunur. Akdeniz bölgesinde kış aylarında don olayları olmadığı için ev sahipleri bahçe duvarlarına mum bitkisini sarmaşık olarak dizayn edebilirler. Bitkinin yaprakları düz ve etlidir, bu özelliği ise bitkiye ayrı bir güzellik katar. En az yaprakları kadar çiçeği de olağan üstü güzelliğe sahiptir bal mumundan yapılmış gibi göründüğü içinde bitkiye mum çiçeği adı verilmiştir. Çiçeğinin hoş kokusu ise geniş bir alana yayılır.

Mum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır

Mum çiçeği bazen yapraklanarak büyürken, bazen de iplik şeklinde büyür bu çiçeğin konumlandırılmasına bağlıdır. Bir metre büyüdükten sonra bitkide uzantılar meydana çıkacaktır.

  • Işığı oldukça seven bitki için doğrudan güneş alan ortamda olmalıdır. Eğer bitki ev içinde ise bunu pencerenin dibinde bulundurmalıdır çiçek sahipleri.
  • Toprağı ise, suyu süzen bir toprak olmalıdır. Toprağı kumlu ve bahçe toprağı olmalıdır. Bununla beraber kestane toprağı ile bahçe toprağı karıştırılmalıdır.
  • Sulamada ise toprağın tamamen kuruması beklenmelidir. Kuru toprağa bol ılık su eklenir. Bitki çiçek açma döneminde, toprağın tamamen kuruması beklenmez, yarı yarıya kuruması beklenir.
  • Vitamin ve ek besin verme, ilkbahar ve yaz aylarında çiçeğe besin verilmelidir. Besin ve vitamin seçiminde etli yapraklı bitkiler için olan vitaminlerden tercih edilmelidir.
  • Budama, eğer çiçek çok fazla uzantılara ve budaklara sahip değilse budamak çok uygun olmaz. Çiçek tek budak uzar genelde ve buda budanmak için doğru bir bitki olmaz.
  • Saksı değiştirmede ise ilk bahar ya da son bahar nisan ve ekim ayları tercih edilmelidir.
Görsel Kaynak: pixabay.com

Mum Bitkisinin Çiçek Açma Zamanı

Mum çiçeği faydaları bitkinin çiçek açması ile başlar. Fakat çiçeğin geniş ve yeşil yaprakları ortamdaki havayı temizleyerek ferah bir ortam sunar ev sahiplerine. Bununla beraber bitkinin çiçekleri, bitki bir metreye ulaştığında ve bol yapraklandığında açar.  Bir kere yaz aylarında açan çiçekler bitkinin her sene açmasına neden olacaktır.

Mum çiçeği uğursuz mu? 

Sorusu ise akılları karıştırmasın diğer bitkiler gibi mum çiçeği de etrafına güzellik katar.