Ağlayan Gelin Çiçeği’nin hassasiyeti ve egzotik çiçek olarak büyümesi güç görünebilir, ancak büyük soğanların çiçeklenmesinin ardından çoğu Ağlayan Gelin çiçeği, bakımı basittir. Ağlayan Gelin Çiçeği, tunik olmayan ampullerden büyüyen gerçek zambaklardır. Fritillaria imperialis ya da Crown Imperial, türlerin en gösterişli çiçekleriyle doludur, ancak bazıları kötü bir kokuya sahip olduğunu söylüyor. Ağlayan Gelin Çiçeği bitkisi ile ilgili bilgiler, çoğunun kökeninin Asya veya Avrupa olduğunu göstermektedir; bununla birlikte, Ağlayan Gelin Çiçeği’nin bir başka çeşidi Fritillaria pudica, Kuzey Amerika’nın batısında bulunur.

  • Büyüyen Ağlayan Gelin Çiçeği, nemli topraklarda güneşli ila parça gölge konumunda ekildiğinde en iyi şekilde büyürler.
  • Ağlayan Gelin Çiçeği, daha yaygın bahar çiçekleri açan ampuller arasında sıradan bir numunenin dışında isteyen bahçıvan için mükemmel bir seçimdir.
  • Büyümekte olan Ağlayan Gelin Çiçeği, ilkbaharda 120 cm veya daha fazla uzayabilir.
  • Tohumlar gelir gelmez ekmeye hazır olun. İyi drene edilmiş topraklarda bitki soğanları ve kök sistemi oturuncaya kadar nemli tutun.

Ağlayan Gelin Çiçeği, soğan kemirmeyi seven sincaplara ve ampulü kazarak çıkarabilen diğer kemirgenlerine karşı koyar ve eğer yanında ektiğiniz başka çiçekler varsa diğer soğanları korumaya yardımcı olabilir. Ağlayan gelin Çiçeğini yaz güneşinde bırakmayın. Gölgeli yerleri tercih edin. Bir sonraki yıl Ağlayan Gelin Çiçeği yerini sevdiyse eğer birden fazla üretecek ve daha çok çiçeğe sahip olacaksınız demektir.

Görsel Kaynak: zhongyixueyuan.com

Ağlayan Gelin Çiçeği Faydaları

Geleneksel Çin Tıbbı Ağlayan Gelin Çiçeği soğanlarını alternatif tıpta ve ilaç yapımında kullanmaktadır. Bu bitki acı, tatlı ve biraz soğuktur. Akciğer ve kalp de dahil olmak üzere iki hastalığa iyi geldiği biliniyor. Başlıca işlevleri soğutma ile balgamları gidermek, öksürüğü durdurmak için akciğerleri nemlendirmek ve şişmeyi azaltır. Soğanlardan kaynatılarak içilmesi halinde yararlanıldığı biliniyor.

Ağlayan Gelin Çiçeği Anlamı

Ağlayan Gelin Çiçeği, alan kişinin isyanını dile getirir. Hayata veya beraberliklerdeki isyanı anlatan çiçek Kral çiçeği olarak da bilinir.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Ağlayan Gelin Çiçeği Hikayesi

Ters Lale olarak da adlandırılan Ağlayan Gelin Çiçeği ülkemizde Hakkari ve çevresinde yetişir. Dinsel olarak 2 tane hikayesi bulunan Ağlayan Gelin Çiçeği, Hıristiyanlıkta var olan bir inanışa göre; İsa çarmıha gerilmeye giderken geçtiği yoldaki tüm çiçekler saygı ve üzüntüyle eğilir, bir tek Ağlayan Gelin Çiçeği boyun eğmez ve mağrurluğunu korur. İsa’nın ölmeden önce ona bakışından ve ölümünden son derece etkilenen Ağlayan Gelin Çiçeği, utancından boynunu büker ve ağlar. Ağlayan Gelin Çiçeği, bu yüzden Hıristiyan aleminde kutsal sayılmaktadır.

Diğer bir öykü ise, geçmişte Hakkâri Bölgesi‘nde yaşayan Asuri’ler inde sabahları göbek bölümünden su çıkardığı için ona ‘Ağlayan lale’ ismini taktığı ve bu yüzden kutsal saydığıdır. Koruma altına alınmış Ağlayan Gelin Çiçeği, Kerbela, Kejan Lalesi, Kral Lalesi adlarıyla da anılmaktadır.