Hem yemeklik kabak hem de sakız kabağı olarak bilinen iki kabak çeşidi mevcuttur. Yemek yapılan kabak uzun ve yeşil renkliyken, tatlı ve sakız kabağı ise bal kabağı olarak da bilinen yuvarlak ve kocaman yapılı kabak çeşididir. Aynı zamanda ikisinden de yemek yapılmasına rağmen tatlılar için daha çok bal kabağı tercih edilirken kızartma, börek ve sıcak yemek gibi çeşitlerde yemeklik kabak tercih ediliyor. Hem yemeklik kabağın hem de bal kabağının sağlık açısından oldukça kayda değer faydaları mevcuttur. İçerisinde bol miktarda A vitamini ve kolajın içeren kabak çeşitleri cilt sağlığını korumak ve güzelleştirmek için son derece gerekli bir besin kaynağıdır. Cildin geç dönemli olarak yaşlanmasına olanak sağlar ve her zaman daha dinç, diri ve genç bir cilde sahip olmanıza imkân sunar. Yaşlanma belirtilerini en aza indirerek cilt çizgilerini yok etmeye de yardımcı bir besin kaynağıdır.

Yemeklik Kabağın Faydaları

Yemeklik kabak olarak bilinen yeşil ve uzun kabak oldukça lezzetli ve faydalı bir besin kaynağıdır. Cildin çok daha sağlıklı ve dinç görünmesine yardımcı olan yemeklik kabak, ister haşlanarak ister çiğ isterseniz de pişmiş bir şekilde yemek haline getirilebilir. Bir bitki olarak yetişen yemeklik kabak kalp sağlığını korumaya oldukça yardımcıdır. Zayıflamak isteyenlere bu konuda destek olur ve her zaman sağlıklı bir diyet programınızda yer alabilir. Kemiklere güçlük veren yemeklik kabak içerisindeki vitaminlerle tüm bünyeye de tam anlamıyla bir çalışma ortamı sunuyor. Kolon kanserine karşı da önleyici bir değeri olan yemeklik kabak, aynı zamanda göz sağlığını da korumaya yardımcıdır. Kabızlığı önleyen yemeklik kabak, bağırsakların ve sindirim sisteminin çok daha düzenli ve kolay bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor.

Görsel Kaynak: alicdn.com

Sakız Kabağının Faydaları

Sakız kabağı halk dilinde aslında bal kabağı olarak da biliniyor. Oldukça lezzetli ve sağlıklı bir içeriğe sahip olan sakız kabağının faydaları saymakla bitmiyor. Sakız kabağı içerisinde bol miktarda protein barındırmakta olan bir bitki türüdür. Çiçekleri ve dikenli sapları ile dikkat çeken sakız kabağı, içerisinde bol miktarda su içeriyor. Oldukça faydalı bir besin olan sakız kabağı, hem tüketirken kolaylık sağlıyor hem de sindirirken kolaylık sağlıyor ve kabız olmayı önlemeye yardımcı oluyor. Bol miktarda lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı ve her zaman zayıflamak isteyenlere yardımcı olduğundan dolayı lifli besinlerden en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Aynı zamanda bol miktarda protein, karbonhidrat ve vitamine sahip olan sakız kabağı, yemeklerde mutlaka kullanılması gereken besinler içerisinde yer alıyor. Özellikle de kabuklarıyla tüketildiğinde besin değerleri çok daha fazla korunmuş oluyor.

Görsel Kaynak: ssl.com

Kabak Tatlısının Faydaları

Yemeklik ya da sakız kabağının yanı sıra bir de ülkemizde de bol miktarda yetişen bal kabağı tatlı yapımında kullanılıyor. Tombul görünümleri ve turuncu koyu kıvamlı renkli hali ile dikkat çeken bal kabağından yapılan tatlılar bol miktarda protein ve karbonhidrat içeriyor. Çok şekerlenmeyen bu tatlı insan sağlığı açısından da büyük bir öneme ve role sahiptir. Tüketimi de sindirimi de son derece hızlı ve kolaydır. Hiçbir zaman rahatsızlık vermeden bu tatlı başka ek ürünler ile tüketilebilir. Düşük kalorili olduğundan dolayı kilo ve yağ aldırmaz ve her zaman kolaylıkla sindirilir. Bu nedenle tatlı yemekten korkmayacağınız ve her zaman severek yiyebileceğiniz tatlı çeşitleri içerisinde, sindirime yeteri kadar fayda sağlayan bal kabağı tatlısı yer alıyor olacaktır. Afiyetle ve keyifle tüketebilirsiniz.