Ülkemizde her işimizde olduğu gibi, düğün işlerinde de çeşitli adet ve törelerimiz vardır. Gelenek ve göreneklerimize göre düğün işlerinde uyulması kural olmuş olan çeşitli adetlerin başında, gelin arabası süsleme gelmektedir. Düğün olacağı günün sabahı ilk iş, gelin arabası süsletme işi olmaktadır. Arkasından, gelin ve birkaç bayan akrabası kuaföre gidecek, onun ardından fotoğraf çekimlerine gidilecek. Artık bu işler düğün için kural olmuştur. Gelin arabası süsleme işi de sanat olmaktadır. Bu işi laiki ile her süslemeci yapamamaktadır. Genelde gelin arabasını süsleme işlerini çiçekçiler yapmaktadır. Taze çiçekler kullanarak yapılan süsleme işleri, için çiçeklerin solmaması için ıslak sünger sistemi kullanılmaktadır. Bir gelin arabası süslerken, dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususları kısaca sıralarsak; gelin arabası olarak kullanılacak arabanın ilk önce temiz bir şekilde yıkanması gerekmektedir.

GELİN ARABASI FİYAT VE MODELLERİNİ DETAYLI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Aynaları Çiçekli Gelin Arabası

Düğün günü gelmeden, süsletilecek çiçekçiden randevu alarak, sözleşmek gerekmektedir. Arabayı nasıl süslemesi konusunda fikir vermeniz gerekirse belirmeli ve her hangi bir yazı yazdırmak isterseniz, bildirmeniz gerekmektedir. Araç süslenirken tüller ve ipler kaliteli malzemeden olması ve araca zarar vermeyecek şekilde bağlanması gerekmektedir. Araç plakaları üzeri kapatılmalıdır, yani araç gelin arabası olduğu belirtilmek için. Gelin arabası seçimi de önemlidir. Ya eski klasik araba ya da kaliteli bir araba seçilmelidir. Gelin arabası ne kadar ilgi çekici olursa süsleme de o kadar kendini göstermektedir.

Gelin Arabası Çiçeği

Gelin arabası süslerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de çiçeklerin, taze olmasıdır. Taze olmayan çiçek, rüzgâr ve güneşin de etkisi ile çok kısa zamanda solacaktır. Çiçeklerin solmaması için mutlaka taze çiçek olması gerekmektedir. Ayrıca, çiçeklerin altına solmaması için ıslak sünger konması gerekir. Gelin arabası çiçeği, yapma çiçekten de olabilmektedir. Kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan çiçekler, düğün bitiminde, gelin arabası düğün hatırası, olarak ta saklanabilir. Gelin arabası süslerken takılan çiçeklerin renk uyumumu da önem arz etmektedir. Bunun yanında kullanılacak diğer süsleme malzemelerinin kaliteli olması gerekmektedir. Süsleme yapılırken süslemede kullanılan çiçeklerin araç üzerine sağlam sabitlenmesi gerekmektedir, aksi halde araç seyir halinde iken rüzgârın etkisi ile çiçekler kopacaktır.

Beyaz Gelin Arabası Süsleme

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için işinin erbabı ve işine özen gösteren gelin araba süslemecisi ile anlaşmak gerekmektedir. Çünkü evlilik, Türk adet ve törelerine göre, ömründe bir sefer yapılan bir olgudur. Ve o günün değer ve anlamı çok büyüktür. O gün yani düğün günü ömür boyu hatırlanacak bir gün olmaktadır. Aksilik ve olumsuzluklar ileri dönemde üzüntü duymaya neden olacaktır. İstenilen tek olay aksilik çıkmaması olacaktır. O nedenle gelin arabasının süslenmesi konusu da önem arz etmektedir. Gelin arabası süsletmek için gitmiş olduğunuz çiçekçi de, daha önce süslemiş olduğu gelin arabalarının, fotoğraf albümü olmalıdır. Bu albüme bakarak tercih edeceğiniz, hoşunuza giden bir süsleme çeşidi yaptırmak için fikir edinebilirsiniz.

Turuncu Beyaz Gelin Arabası Süsleme

Gelin Arabası Süsleme Modelleri

En özel gününüz olan düğün günü için gelin arabası süslemeleri, büyük önem arz etmektedir. Gelin ve damadın tercihlerine göre şekillenen gelin arabası süslemelerinin en can alıcı noktası çiçek seçimidir. Gelin arabasını süslemek için dikkat edilmesi gerek bir husus ta çiçek seçimidir. Çiçek seçerken, araba renkleri ile arasındaki uyum sağlayacak çiçek renkleri seçilmelidir. Gelin arabalarındaki çiçek, aslında geline atfedilmekte ve gelinin zarifliğinin simgesi olarak kullanılmaktadır. Çiçekçiler genellikle nostaljik veya klasik araçlar bulundurmaktadır. Bu araçları kiralayarak süslemesi de içinde olmak şartıyla kullanabilme tercihinizde bulunmaktadır. Günümüzde oldukça revaçta olan ve çok tercih edilen klasik eski model bir gelin arabası, üstü açık gelin arabası, lüks limuzin bir gelin arabası, şirin vosvagen tosba diye adlandırdığımız bir gelin arabası, ya da dikkat çekmeyen sıradan bir gelin arabası tercih edilebilir.

Gelin Arabası Papatya Harf

Genellikle süsleme yapan çiçekçiler, bu tür arabaları temin edebilmektedirler. Gelin arabası süsleme işi yapan çiçekçilerin genelinde daha önce süslemiş oldukları arabaların resimlerini çekerek, oluşturmuş oldukları bir katalog veya albüm bulunur. Bu albüm veya katalogları inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Gelin arabası genellikle çiçeklerle ve çiçekçide süslenir. Çiçekçiler en çok gelin arabasının ön kaputunun üstüne, aynaların üstüne ve bagajının üstüne çiçekler yapıştırılarak süslenir. Bu şekilde çiçekler ve tüller ile süslenmiş gelin arabası modeline, çiçekli gelin arabası süslemesi adı verilmektedir.