Baobab ağacı, Adansonia Digitata adıyla da bilinen dev bir ağaçtır. Afrika’dan Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyada yetişen bir tropikal bölge ağacıdır. 25 metreye kadar uzayabilen, gövde çevresi 30 metreyi çapı 9 metreyi bulan devasa bir ağaçtır. Bu nedenle anıt ağaçta denilmektedir. Baobab ağacı kalın kabuklu, büyük yaprakları ve yumurtadan büyük meyveleri olan bir ağaçtır. Gövde gibi kalın dallarının uçları yere doğru meyil verdiğinden ağaç ters duruyormuş görüntüsü verir. Bu nedenle baş aşağı ağaç ismi de verilmektedir. Afrika baobabı, büyük Baobab, Avustralya baobabı, Madagaskar baobabı,Perrier baobabı, Fony baobabı, Suarez baobabı, Zu baobabı Baobab ağacının çeşitleridir. Baobab ağacı sıcak bölgelerde yetişen Tropikal bir ağaç türü olduğundan çok yavaş büyür, yıllarca fide halinde kalır. Bu sebeple Baobab ağacı diken bir kişinin ağacın devasa şekilde büyümüş halini görmesi mümkün değildir.

Baobab Ağacının Faydaları

Baobab ağacının kabuklarından ve yapraklarından adasonia adı verilen bir madde elde edilmektedir. Özellikle Afrika yerlileri Baobab ağacını tedavi edici olarak kullanmaktadırlar. Baobab ağacı çok büyük bir ağaç olduğundan odunundan kağıt yapılarak faydalanılmaktadır. Bir ağaçtan çok fazla kağıt elde edilebilmektedir. Portakal büyüklüğünde, yumurta biçiminde olan, sarımsı kahverengi renkli, tüylü meyvelerinin iç kısmı acımsı bir tadı olsa da şeker ekilerek yenmektedir. Meyvelerin dış kabuğunun içinde sert ve siyah renkli, böbrek şeklini andıran tohumları kaplayan kuru bir toz vardır. Bu tozdan limonatayı andıran bir içecek yapılmaktadır. Bu içecek ayı zamanda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.  Baobab ağacının meyvelerinde bulunan çekirdeğinden soğuk sıkma yöntemi ile Baobab yağı elde edilir. İçerisinde A,C,D,E,F vitaminleri ve beta karoten bulunan Baobab yağı cilde ve saçlara çok faydalıdır. Doğal bir cilt nemlendiricidir. Ciltteki gözenekleri tıkamadan bakım sağlar. Baobab yağı hücre yenilenmesi sağladığından yaşlanma karşıtı olarak oldukça faydalıdır.

Görsel Kaynak: eco-business.com

Baobab Ağacı Türkiye’de Yetişir Mi?

Baobab ağacı tropikal bölge ağacı olduğundan Türkiye’de Afrika’da ki gibi devasa büyüklükte yetişmesi mümkün değildir. Ancak ülkemizde de ağaç ve çiçek meraklısı kişiler evlerde Baobab ağacı yetiştirmeye çalışmaktadırlar. Büyümesi uzun yıllar alan ağacı fide halinde bir salon bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin sıcak ve bol güneşli şehirlerinde fide yetiştirebilirsiniz. Soğuğa dayanıksız olan Baobab ağacı güneş göremezse ölür. Birde toprağının suyu çok geçiren dere kumu tarzında bir toprak olması gerekir. Çok su hemen çürüteceğinden dibi iyice kuruduğunda sulama yapılır. Yapraklarını döktüğünde asla sulama yapmayın ve evin en ücra köşesine yerleştirerek canlanıncaya dek bir daha dokunmayın. Bu dönemde ağaç ölmüş gibidir ancak telaş etmeyin tekrar canlanacaktır. Baobab ağacı ülkemizde dev bir ağaç büyüklüğüne gelemeyecek olsa da meraklısı için bu şekilde salon bitkisi olarak yetiştirilebilmektedir.

Baobab Ağacı Hikayesi

Baobab ağacı sıcak bölgelerin Tropikal bir ağaç olup hikayesi Türkiye’ye kadar dayanmaktadrı. Çok uzun boyu ve kalın gövdesi ile adeta bir dev gibidir. Üstelik çok uzun yıllar yaşayabilmektedir. 5000 yıl yaşayan Baobab ağacı vardır. Uzun zamanda büyüse de dev ağaç durumuna geldiğinde artık yıllarca yaşamaya devam etmektedir. Anıt ağaç diye anılan Baobab ağacı adeta canlı bir dev gibidir. Afrika, Asya ve Avustralya halklarının çok farklı amaçlarla faydalandıkları Baobab ağacı bu bölgelerde saygı duyulan bir ağaç özelliğindedir. Çok uzun ömürlü olduğundan ve uzun yıllar yaşadığından Baobab ağacı diken birinin büyüdüğünü görmesi bile imkansızdır diyebiliriz. Dev bir anıt haline gelmesini torunlarınız bile göremeyecektir diyebiliriz. Baobab ağacı uzun yıllar yaşayan muhteşem bir ağaçtır.

Görsel Kaynak: madamagazine.com