Diğer adı nilüfer olarak bilinen ve çamurda açan özelliği ile tanınan lotus çiçeği son derece kolay bakıldığı sanılan bir bitki türüdür. Su üzerinde süzülmesi ile bilinen ve neredeyse herkesin hayran kaldığı lotus çiçeği insanları dinlendiren ve görünümü ile son derece hayran bırakan bir çiçek çeşidi olmaya devam eder. Lotus çiçeği ya da nilüfer çiçeği evde ya da farklı kapalı alanlarda da bakımı yapılabilen bir çiçek türüdür. Ancak doğal ortamında, sulak ve çamurlu batak ortamlarda çok daha güzel bir şekilde açtığı ve koktuğu bir gerçektir. Bir su bitkisi olduğundan dolayı her zaman bol miktarda suya ihtiyaç duyar ve bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir. Bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur.

  • Lotus çiçeğinin tohumunu aldıktan sonra kesinlikle tohumda delik açılmaması gerekir aksi takdirde tohum çimlenemeden ölür.
  • Lotus çiçeği bakımında en dikkat edilmesi gereken turum tohumun tamamen sulu yerde bırakılması gerektiğidir.
  • Bol sulak yer her zaman için yararlı olacaktır.
  • Filizlerinin mutlaka su altında kaldığından emin olmak gerekir.
  • Filizler büyümeye başlayınca bir avuç toprak atmak yerinde olacaktır.

Lotus Çiçeği Faydaları

Lotus çiçeği faydaları saymakla bitmez. Ancak en bilindik faydaları arasında cilde ferahlık vermesi, yüksek oranda C vitamini içermesi, idrar söktürücü özelliğe sahip olması, kanamayı durdurması, bedene ferahlık vermesi gibi etkileri vardır. Ayrıca vitamin eksikliğini gidermesi, kanser tedavisine yardımcı olması, uykusuzluğa iyi gelmesi, metabolizmayı hızlandırması, kan şekerini düzenlemesi, fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olması, tansiyona ve aritmi hastalığına iyi geldiği biliniyor. Sinir bozukluklarına ve ruhsal hastalıklara iyi gelmesi, hem vücudu hem ruhu sakinleştirmesi ve özellikle de ateş düşürmesi ve yorgunluğu en aza indirmesi yer alıyor. Bu sayılan tüm faydalar ise lotus çiçeğinin çayını demleyip tüketerek, yapraklarından salata yapıp tüketerek ya da haşlanmış bir şekilde yapraklarını tüketerek elde edilebiliyor.

Görsel Kaynak: wsimg.com

Lotus Çiçeği Nerede Yetişir?

Lotus çiçeği,  bataklıklarda ve olabildiğince sulak alanlarda yetişiyor. Büyük su alanlarında ve bataklık alanlarında görülen bu çiçek türünün hem faydası çoktur hem bakımı son derece kolaydır hem de her zaman hoş kokuya ve görünüme sahiptir. Renkli çeşitleri ve ince yaprakları ile dikkat çeken lotus çiçeği ya da nilüfer çiçeği, evlerin en sulak saksılarında da yetişebilir. Lotus çiçeğinin tohumu temin edildikten sonra, ufak bir bardak içerisinde dahi su dolu bir şekilde tohum bekletilebilir ve daha sonra filizlenme süreci başlar. Filizlenme ilerleme kaydettikçe de büyük bir saksıya dikilerek sulamasına dikkat ederek de lotus çiçeği yetiştirilebilir. Lotus çiçeği çok faydalı bir çiçek türü olduğundan dolayı her zaman bakımına son derece özen gösterilmesi ve suyunun eksik edilmemesi gerekiyor.

Lotus Çiçeği Çamurdamı Açar

Lotus Çiçeği Neden Çamurda Açar?

Lotus ya da nilüfer çiçeği olarak bilinen bu harika çiçek türü en çok çamurlu ve sulak alanlarda açar. Bunun en büyük ve başlıca nedeni ise elbette çamurdan ve sulak alanlardan çiçeğin beslenmesidir. Bu alanlarda lotus çiçeği daha fazla mineral daha fazla vitamin ve daha fazla destek alarak yetişir. Bu şekilde yetiştiği takdirde kendi faydalarını da arttırmaya devam eder. Bu nedenle nilüfer ya da lotus çiçeğinin en verimli yetiştiği yerler çamurlu alanlar olarak karşımıza çıkar. Doğal çamurlu alanlarda, lotus çiçeğinin yeterli, verimli ve gerektiği gibi yetişmesi için yeterli miktarda vitamin ve su mevcuttur. Bu nedenle bu alanlarda daha güzel yetişir ve faydaları saymakla bitmez.