Deve tabanı bileşikgiller familyasından nemli arazide yetişen bitkilerden biridir. Alternatif tıpta yaprakları çiçekleri kullanılmaktadır. Gelişimini tamamladığında muz benzeri meyveler vererek çiçek açan özel bir bitki türüdür.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Bitkisinin Faydaları

 • Deve tabanı bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır.
 • Öksürük ve göğüsteki iltihabi durumlar için etkilidir.
 • İdrar söktürücü etkiye sahiptir.
 • Yaralara ve çıban gibi cilt rahatsızlıklarına yapraklar ezilerek merhem olarak kullanılmaktadır.
 • Zindelik ve güç verici özelliği bulunmaktadır.

Birçok derde deva olan deve tabanı bitkisinin faydaları oldukça fazladır.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve Tabanı Nasıl Şifa Verir? Nasıl Kullanılır?

400 gram suyun içine 1 çorba kaşığı kadar bitki atılıp kaynatılır. 1 saat demlemeye bırakılır. Yemeklerden önce 1′ er çay bardağı günlük 3-4 defa tüketilmelidir.

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Gün ışığını oldukça seven deve tabanı güneşe maruz bırakmadan gün ışığında kalabilir. Büyümesinde gün ışığının önemi büyüktür. Bunun için yerinin iyi ayarlanması gerekir.
 • Suyunu verirken üstten sulama yapılarak haftada 1 kerelik sulanması yeterlidir. Tabakta fazla su varsa bunu dökmek gereklidir. Sulama işleminde toprağın kuru olması gerekir.
 • Bitkinin rüzgardan korunarak bakılmasında fayda vardır.
 • Yılda bir defa vitamin de verilebilir.
 • Düzenli budanmaya önem verilmelidir. Yaprakları döküldükten sonra budanma yapılmalıdır.
 • Kapı ağzı ve pencere alanlarından uzak tutulmalıdır.

Bakımında ayrıntılara dikkat ettiğinizde bu çiçekten yeteri verimi alabilir ve kaliteli bir görsel elde edebilirsiniz. Bulunduğu alanda estetik bir görüntü vermesi de ayrı bir avantaj sağlar.

kuzguncuk çiçekçi
Deve Tabanı

Deve Tabanının Zararları Nelerdir?

Deve tabanı bitkisi ışıklı ortamlarda gelişerek büyür olgunlaştığında meyve vermeye başlar. Bu meyve olgunlaşınca 3 yaşına gelmeden yenilirse zehirlenmeye neden olabilir. Büyümeden yenilen meyvesi yüzünden deve tabanı çiçeği zararları görülmektedir. Ege bölgesinde daha fazla yetişen deve tabanı bitkisi kendini gün ışığı alan yere çevirmektedir. Bitkinin zararından çok faydası bulunmaktadır. Gereken bakım ve özene önem verilirse gün ışığından beslenerek olgunlaşmasını daha sağlıklı tamamlayabilir. Deve tabanı meyvesinin tadı ananasa benzetilir. Kalsiyum ve oksalat açısından zengin bir bitkidir. Cam kenarlarında yada evlerin balkonlarında yetiştirilmesi mümkündür. Yüksek nem ve aydınlığı seven bu bitkinin kökleri Meksika ve Peru gibi ülkelerde sepet yapımında kullanılmaktadır.

Deve Tabanı Meyvesi

Deve tabanı çiçeği özel bir bitki olup bakımı gayet kolaydır. Deve tabanı yüksek fiyatlı bir bitki olduğundan dolayı devamlı stoklarımızda bulunmamaktadır. Deve tabanı siparişi vermeniz durumunda 1 iş günü içerisinde İstanbul içi adresinize kuzguncuk çiçekçi şubemiz aracılığı ile gönderim sağlamaktayız.