Nergis çiçeği anlamı, saygı duyma anlamını taşımaktadır. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında tercih edilen bir süs bitkisidir. Güzel kokulu bir çiçek olması nedeniyle tercih edilen çiçeklerden birisidir.

Nergis, saygı duyma anlamı taşıdığından dolayı, hayatınızda değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz kişilere verilebilecek çiçeklerden birisidir. Nergisin farklı türleri vardır. Fakat hepsi genel anlamda Nergis olarak bilinir ve kullanılır. Güzellik ve aşk çiçeği olarak da bilinir. Bazen hayatın koşuşturması içerisinde hızla yol alırken, birden burnunuza hoş ve etkileyici bir koku gelir. Dönüp bakarsınız kokunun nereden geldiğini ararsınız. Birde bakarsınız ki köşe başında bir adam önünde beyaz nergisler. İşte o koku nergisin kokusudur. Etkileyici kokusu ve güzelliği ile sadece yılın belli aylarında görebilirsiniz.

Nergis Çiçeği

Nergis Çiçeği Özellikleri

Nergis çiçeği, soğanlı bir bitki olarak bilinmektedir. Beyaz yaprakları ve arada sarı renk karışımlı yaprakları vardır. Çiçek soğanlı bir bitki olduğundan, yaprakları soğandan çıkmaktadır. Soğanı zehirli bir yapıya sahiptir. Tüm Akdeniz kıyılarında görülen bir çiçek türüdür. Etkileyici bir kokusu vardır. İlkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkan Nergis Mart ayında açmaya başlar. Zengin ve nemli toprakları çok sever. Evde bahçede yetiştirmek isteyenler için, çok fazla sulama istemeden, doğal ortamda yetişebilmektedir. Soğuk algınlığı veya nefes açma gibi faydaları olduğu bilinmektedir.

kızıltoprak çiçekçi
Nergis Anlamı

Nergis ( Aşk ) Çiçeğinin Etkileyici Hikâyesi

Her çiçeğin kendine özgü bir hikâyesi vardır. Tıpkı Nergis çiçeği hikâyesi gibi. Nergis çiçeği adını, dünyada yakışıklılığı ile meşhur Narkisos’dan almaktadır. Yakışıklılığı ile meşhur ve bütün kızların hatta perilerin bile âşık olduğu Narkisos, Karaburun’da yaşamaktadır. Ne bir kıza ne bir periye yüz vermeyince, perilerden birisi Narkisos’u  Zeus’a şikayet ederek, cezalandırılmasını ister. Tanrı Zeus perinin bu yalvarışını ve isteğini kabul eder. Ve “Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin” diyerek onu cezalandırır. Narkisos bir gün göle su içmeye iner ve göle eğildiği anda kendi yansımasını suda görerek aşık olur. Kendisine o kadar aşık olur ki, kendisine bakmaya karşı koyamaz. Gölde bir gün yine kendisine bakarken, dengesini kaybederek suya düşerek boğulur ve ölür. Bunu gören kızlar ve periler, hayran oldukları Narkisos’u sudan çıkarmak isterler. O sırada suyun içerisinden bir çiçek belirir. Çiçeğin rengi ve kokusu o kadar güzeldir ki, çiçeğin adını Narkisos koyarlar. Nergis çiçeğinin adı buradan gelmektedir.

Nergis Çiçeği Kokusu

Nergis çiçeği özel hoş kokusu ile ocak – mart ayları arasında yetişen naif bir bitkidir. Özellikle adapazarı bölgesinde yetişmekte olan bitki kısa ömrü nedeni ile hızlı bir şekilde tüketici ile buluşması gerekmektedir. Bu nedenle nergis çiçeği siparişleriniz İstanbul anadolu yakasına kızıltoprak çiçekçi ana bayimiz üzerinden frigolu özel araçlar ile seradaki tazeliği ile adresinize teslim edilmektedir.