Kavun serin bir yaz atıştırmalıktan daha fazlasını sunar! Esas olarak squash, salatalık, kabak, kabak vb. Içeren Cucurbitaceae ailesine ait olan etli meyveler olan kavunun çeşitleri mevcuttur. Bitkisel olarak kavun meyve olmasına rağmen, çoğunlukla mutfak sebzeleri olarak kullanılırlar. Bu meyveler çoğunlukla tatlı lezzetleri nedeniyle tatlı olarak taze yenirler. İçlerinde tohumlar bulunan sert kabuklu ve sulu meyvelerdir. Aslında, bu meyvenin % 95’i sudan oluşur. Kavun popüler çeşitleri arasında ballı kavun, misk kavun türleri bulunur. Bazıları çiğ yenilebilirken diğerleri özellikle çorba ve güveçte pişirilebilir. Kavunu,  nisan ayından  Ağustos ayına kadar manavlarda ve pazarlardaki yerini alır.

Kavunun Cinsel Faydaları

İngiltere’deki birkaç araştırmaya göre kavun, arginin üretebilen sitrülin adı verilen amino asit içermektedir. Arginine cinsel organa giden kan akışını yumuşatmak için kullanışlıdır. Arginine kan damarlarını bastıran uyarıcı olarak çalışır, böylece impotant olarak bilinen ereksiyon işlev bozukluğundan kaçınılabilir.

 1. Anti-Kanser Özellikleri: Kavun içerisindeki yüksek karotenoid içeriği kanseri önleyebilir ve akciğer kanseri riskini düşürebilir. Bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuzu istila eden kanser tohumlarının önlenmesi ve öldürülmesinde etkilidir. Ölümcül hastalığı önlemek için kavunları diyetinize ekleyin.
 2. Kalp Sağlığı: Kavun meyvesinde bulunan adenozin adı verilen bir antikoagülan, inme veya kalp hastalığına neden olan kan hücrelerinin pıhtılaşmasını durdurabilir. Kavunlar, vücuttaki kanı yumuşatarak kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Ayrıca, kavun içindeki yüksek su içeriği mide yanmalarını gidermeye yardımcı olan yatıştırıcı bir etki sağlar.
 3. Böbrek Hastalığını Tedavi ediyor: Kavunların mükemmel diüretik özellikleri, böbrek hastalığını iyileştirmede faydalıdır. Kavun ve limonun kombinasyonu gut kürü için etkilidir. Böylece sabahları kavunların normal tüketimi her gün böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 4. Sindirimsel Sağlık: Sindirim probleminiz varsa, yumuşak ve kolay bağırsak hareketi sağlamak için kavun yemeyi deneyebilirsiniz. Kavunlardaki yüksek su içeriği sindirim için idealdir, çünkü mineral içeriği özellikle mide organında sindirim güçlüğüne neden olan asiditeyi ortadan kaldıran dışkılama dengesini sağlar.
 5. Enerji Destekleyici: Çoğu kavun vücudunuzun enerji üretiminin çoğunu oluşturan B vitaminleri içerir. B vitaminleri şeker ve karbonhidrat işlemek için vücudunuz tarafından gereklidir. Böylece, kavun tüketimi size önemli miktarda enerji sağlayabilir.
 6. Kilo Kaybı: Çoğu diğer meyveler gibi kavunlar da kilo kaybı için idealdir. Bu meyveler düşük sodyum ve kalorilerin yanı sıra yağ ve kolesterol içermez. Yüksek su içeriği sizi daha uzun sürdürebilmenizi sağlarken, doğal tatlılık şekerli gıdalar ve yüksek kalorili tatlılar için isteğinizi azaltır. Karpuz, özellikle, sadece 48 kalori sağlayan bütün bir fincanla zayıflama için mükemmeldir.
Görsel Kaynak: exploitsofaveganwannabe.com

Kavunun Cilde Faydaları

 1. Kavunlar sadece sağlığınız için harika değil; besleyici değeri onları cilde de faydalı hale getirir. Cilt bakımı için kavun yararlarının bazıları aşağıdaki gibidir.
 2. Sağlıklı Cilt Bakımı: Kavun şaşırtıcı faydalarından biri, cilt de dahil olmak üzere tüm bağ dokularında hücre yapısının bütünlüğünü muhafaza eden kolajen içermesidir. Aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırır ve cildi sıkı tutar. Kavun düzenli tüketilmesi kaba ve kuru cilde sahip olanlar için faydalıdır.
 3. Yaşlanmayı Önleme Avantajları: Cevizli, kavuniçi ve karpuz gibi cipsler cildinizi tonlayabilir ve A, B ve C vitaminlerinin varlığı nedeniyle anti-aging faydaları sağlayabilir. İnce dilim taze kavun keserek yaşlanma karşıtı bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu dilimleri yüzünüze ve boynunuza yerleştirin. Yatın ve 15-20 dakika dinlenin. Soğuk su ile durulayın. Bu cildinizi yeniler ve genç bir parlaklık kazandırır.
 4. İyi Nemlendirici: Kavunlar iyi nemlendirme ve enerji verici özelliklere sahiptir. Salatalık ile bal küpü kavun karışımı ile nemlendirici bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Çekirdekleri ve soyulmuş kavun birkaç dilimi ve bir yumurta beyazı ile birlikte yarım küçük boyutta taze salatalık alın. Bu maddeleri bir kremalı macun oluşturmak üzere bir blender veya gıda işlemcisi ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın, yukarı doğru dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla masaj yapın. 10 ila 15 dakika beklemeye bırakın ve sonra ılık su ile durulayın. Bu maske cildinizi çeşitli besinlerle zenginleştirmekle kalmaz aynı zamanda gözeneklerinizi tıkayan herhangi bir yağ ya da kir de emdirir. Aynı zamanda cildinizi yumuşatır ve pürüzsüz ve parlak bir cilt kazandırır.

Kavunun Saça Faydaları

Sağlıklı saçlar, görünümünüzü büyük ölçüde geliştirir. Tıpkı vücudun geri kalanında olduğu gibi, saç sağlığı da büyümemiz için saç foliküllerine sağladığımız besin maddelerine bağlı. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyvelerin tüketilmesi saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmelerini önleyebilir. Kavunlar aşağıdaki yollarla saçlarınız için faydalı olabilir.

 • Saç Uzamasını Artırır: Kavunlar, özellikle kantalpes, vücudun içindeki A vitamini haline dönüştürülen iyi bir beta karoten kaynağıdır. Bu A vitamini, sağlıklı saçlar ve normal saç büyümesi için hayati önem taşır.
 • Saç Dökülmesini Önler: Saç dökülmesine sebep olan B vitamin eksiklikleri de sorumludur. Kantarpes gibi kavunlar folik asit ve inositol gibi B vitamini bakımından zengindir ve saç dökülmesini önler ve saç büyümesini arttırır.
Görsel Kaynak: foodandnutrition.org

Kavun Çekirdeğinin Faydaları

Çoğu zaman, sadece et ya da hatta süt ürünü olmayan bir şeyden saygın miktarda protein elde etmek çok zordur. Bununla birlikte, kavun çekirdekleri, bitki bazlı protein için mükemmel bir kaynak olduğu için kesinlikle buna cevaptır. Bu tohumlar yaklaşık% 3.6 protein,% 4 yağ ve% 2.5 karbonhidrat içerir. Bu besleyici içerik, soya sütü gibi, aynı zamanda, kavun tohumlarının protein elde etmek için iyi bir yöntem olduğunu doğrulamaktadır. Vitamin A, C gibi gözleriniz için de harika ve ayrıca E gözlerdeki maküler dejenerasyonun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda magnezyum, fosfor ve potasyum gibi minerallerin mükemmel bir kaynağı olabilir, bu nedenle kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Kavun çekirdeği ayrıca kemik mukavemetini ve yoğunluğunu artırabilir ve Tip 2 diyabet geliştirme ihtimalini azaltabilir. Çekirdekler, migren, uykusuzluk ve depresif bozukluklarla mücadelede de kullanılabilir. Tırnaklarınız zayıflar mı, büyümede yavaş mı ve sık sık kırılıyor mu? Kavun çekirdeklerinin tüketilmesi, içerdiği yüksek protein içeriği sayesinde, kesinlikle tırnakların yanı sıra sağlıklı bir saç büyümesini de sağlayabilir. Ayrıca vücudumuzdaki dokuları korumaya yardımcıdır.