Zambak çiçeği diğer çiçeklerden farklı olarak ilkbahar mevsiminde en güzel açan çiçeklerden bir tanesidir. Zambak çiçeği bir saksı bitkisi olmayıp bahçe bitkisidir. Zambak çiçeğinin farklı birçok türü bulunur. Her türü çiçek açtığı için çiçek sevenlerin gözdesi halime gelmiştir.

Zambak yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar ise;

  • Doğrudan güneş ışığını sevmeyen bir bitkidir. Bu nedenle güneşte çiçekleri solabilir.
  • Çok soğuklarda kökleri zarar göreceği için soğuk havalarda dikkat edilmelidir.
  • Eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız saksı değişimi yılda iki kez yapılmalıdır.
  • Zambak bitkisi ilkbahar aylarında çiçek açar kış aylarında yeşil yapraklarını da soldurarak kökünü dinlenmeye alır.
  • Zambak bitkisine kış aylarında soğuk su değil ılık su verilmelidir.
Görsel Kaynak: ckvets.com

Zambak Çiçeği Anlamı

Zambak çiçeğinin anlamı Hıristiyanlık dininde daha büyük bir anlam taşır. Özellikle beyaz zambak Hıristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. İffet ve erdemliğin göstergesidir. Hıristiyanlık dininde zambak çiçeğinin adı Meryem çiçeği olarak ta bilinir. Cenaze törenlerinde ve diğer dini törenlerde beyaz zambak oldukça fazla tercih edilir. Yine üç yapraklı zambak cinsi, hayırseverlik, umut ve inancı simgeler.

Türlerine göre zambak çiçeği insanlar için bazı anlamlar taşır bu anlamlar ise; beyaz zambak türü özellikleri: iffet ve erdemi simgeler. Gelin zambağı çiçeği özellikleri: yeniden doğuş özelliği taşır. Bunun nedeni aynı yumrulu kökten diğer bir sene bir daha açtığı için.  Zambak çiçeğinin bir diğer özelliği ise inancı simgelemesidir. Zorlukları aşmayı ve kolaylığa çıkmayı temsil eder bunun nedeni ise; soğuk aylarda toprağın altında köklerinin ölmeden kalabilmesidir. Yaşamda sevinci ve gençliği insanlara hatırlatır. Sarı renkli zambakların ise diğer zambaklara göre özellikleri ise; sağlıklı bir yaşamı, hastalar için iyileşmeyi, şükretmenin ne kadar güzel olduğunu, neşeli ve eğlenceli bir hayatı simgeler. Turuncu zambaklar ise; güven vermeyi ve onur duymanın anlamını taşır. Kırmızı zambaklar ise aşkı ve yoğun sevgi anlamının özelliklerini taşır. Bu nedenle nişan ya da düğünlerde sıklıkla tercih edilir.

Görsel Kaynak wikimedia.org

Zambak Çiçeği Özellikleri

Zambak çiçeği özellikle lilyum çiçeği familyasından olduğundan sık karıştırılmaktadır. Lilyum çiçeği ile yan yana konduğunda farklar çok net ortaya çıkar. Zambak çiçeği yaprakları hem gevrek hemde daha hassas bir bitkidir. Antenlerinde ki polenler genelde açık sarı olur, kokusu lilyuma oranla daha ağır ve hoş kokuludur.

Zambak çiçeğinin gövdesi ince ve zarif yaprakları lilyum kadar büyük değildir. Zambak yaprakları ince ve naif bir yapıya sahiptir.