İris çiçeği, doğada en fazla mavi rengi ile bilinmektedir. Sarı, mavi, mor ve turuncu gibi renklerde de açanlarını görebiliriz. Yunancada gökkuşağı anlamına gelmesinin nedeni, çok renkli açabilen bir çiçek olmasındandır. Çiçek görüntüsü bakımından formu bozulmadan, uzun süre dayanabildiğinden dolayı, kesme çiçek olarak kullanılmaktadır. Grup olarak yetişmeye müsait bir çiçek olduğundan, bahçelerde ve parklarda kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. İris çiçeği çok yaprak döken bitkilerden değildir. Kuruyan bazı bölgeleri olursa bile, hemen kendisini yenileyebilmektedir. Ayrıca kış aylarında, çiçeklerini dökerek kış uykusuna yatarlar. Yaz mevsimi geldiğinde, dökülen çiçeklerin yerine yenisi çıkar. Her çiçek bakım ister. İris çiçeğini bahçenizde veya evinizde yetiştirebilirsiniz.

Çiçeğinizi vitaminlerle desteklerseniz, daha canlı ve güzel açacaktır. Direk güneşte veya az ışık alan yerlerde yetişebilmektedir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenebilir. İris çiçeği çiçeklenmesini bitirdikten sonra, toprağına sıvı gübre vermeniz, çiçeğinizin kış uykusunda, yeteri kadar beslenebilmesini sağlayacaktır. Hava akımından hemen etkilenebilen yapıda bir çiçektir. Bulunduğu yerde hava akımının olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, iris çiçeği bakımı için en önemli nokta sulamasıdır.

  • Sulama için ayrı kabı olması gerekmektedir. Aynı sulama kabından, eşit ölçülerde sulama yapılması tavsiye edilir.
  • İris çiçeğini saksıda yetiştirecekseniz, 2 yılda bir mutlaka saksısını değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Yaz aylarının başladığı zamanlarda saksı değişiminin yapılması, çiçeğinizin hava akımına uğramasına engel olmaktadır.
  • İris çiçeğinin diğer adı da süsen çiçeğidir. Süsen çiçeği bulunduğu yerde, başka cisimle temas etmemesi gerekir.
  • Dağ eteklerinde, yüksek yerlerde dayanıklı şekilde yetişebilen iris çiçeği, saksıya girdiği zaman soğuğa ve çok sıcağa dayanamazlar. Bu yüzden, dikkatli şekilde bakımı yapılması gerekmektedir.
  • Kışın çok soğukta, yazın da çok sıcakta bırakılmadan bakılması önerilir.

İris çiçeği hikâyesi

İris çiçeği hikâyesi, mitolojik bir hikâyeye sahiptir.  Okeanos’un soyundan gelen iris tanrıçasına, Zeus tarafından görev verilir. İris gökkuşağı anlamını taşımasından dolayı, Zeus tanrısı, İris tanrıçasına, yerle göğü birleştirmek amacıyla, haber taşımasını ister. İris’te gökkuşağından geçerek, yeryüzüne haber ulaştırırmış. İris tanrıçası, sürekli mutlu haberleri taşırmış. İris çiçeğinin hikâyesi mitoloji ile sınırlı kalmamıştır. Latincede İris, cennetin gözü anlamına gelmektedir. İris çiçeğinin rengi ve çizgileri, insan göz bebeğine benzetilmesinden dolayı bu adı taşımaktadır. Bütün insanların gözbebeğinin olması, cennetten bir parça taşıdığına inanılmaktadır. İris çiçeği görüntüsü ve taşıdığı anlamlar kadar, kokusuyla da konu olmuştur. Güzel kokuya sahip olmasından dolayı, parfüm sektöründe kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde, Nevruz çiçeği olarak bilinmektedir. İris çiçeği Yunan adalarının geleneksel simgelerinden biridir. İris çiçeği, kadın zarafetini simgelemektedir.

Görsel Kaynak: iris-cayeux.com

İris Çiçeği Anlamı

İris çiçeği, antik dönemde Yunan tanrıçası olarak adı geçmektedir. İris çiçeği anlamı, gökkuşağı olarak adlandırılmaktadır. İris çiçeğinin etkileyici hikâyesi ve anlamı bulunmaktadır. İris çiçeği, tanrıların mesajlarını yeryüzüne götürmek için görevlendirilen bir tanrıçadır. Ayrıca, kadınların ruhlarını alıp yeraltına götürdüğü inancı vardır. İris çiçeği, ressamların tablolarına konu olmuş bir çiçektir. Ressamlar, ölümü simgelemek amacıyla, iris çiçeğini tablolarına yansıtırlardı. Bundan dolayı Türk kültüründe de mezar çiçeği olarak adlandırılmaktadır. Ölümü simgeleyen iris çiçeğine bakıldığında, elveda diyen hüznü ve mahcupluğu görebilmek mümkündür.

Görsel Kaynak: twofrog.com