Sardunya çiçeği denince yaz mevsiminde her evin balkonunda olmaz ise olmaz diyebileceğimiz kendine has kokusu, güneşe ve susuzluğu dayanıklı olmasının yanı sıra bizlere bol bol çiçek veren gözümüzün ve ruhumuzun huzur kaynağı bitkilerin başında gelir. Sizlere bu yazımızda sardunya çiçeğine nasıl bakım yapacağınız konusunda bilgiler vereceğiz.

Sardunya Sulama

Sardunyalar yaptığımız bakım ve uygulamalarda ana gövdelerinde kaktüs gibi su depoladıkları için aşırı suyu kesinlikle sevmezler. Mevcut 70 cm lik bir balkon saksısına yazın diren güneş alan bir yerde duruyorlarsa haftada 2 defa 2 lt su vermeniz yeterli olacaktır. Kullanılan suyun aşırı kireçli olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Sardunyalara kış aylarında yağmur alan bir yerde ise su vermenize gerek yoktur. Yağmur almayan bir yerde ise 15 günde 1 defa 2 lt su vermeniz yeterli olacaktır.

Sulama yaparken özellikle yaz aylarında sardunyalarınızı ya sabah erken saatte yada akşam serinliğinde sulamanız önemle tavsiye olunur. Öğlen sıcağında vereceğiniz su bitkiye ihtiyaç dan öte zararlı olacağını unutmayınız.

Sardunya Yer Seçimi

Sardunyalar dış mekan bitkisidir. Nadir olarak iç mekanda olsa havasız alanlar da yaprakları çok çabuk bozulur. Sardunya bitkisi için en ideal yer güneş alan, aşırı rüzgarlı olmayan, yeteri kadar toprağa sahip alanlarda sardunyalar sorunsuz bir şekilde yetişecektir.

Özellikle kış aylarında havanın eksi dereceler düştüğü zamanlarda kesinlikle sardunyalarınızın üstünü bir naylon ile kapatmanız yada ev içerisine almanız gerekmektedir. Aksi takdir de sardunyalarınız donacak ve yazın size çiçek vermeyeceklerdir.

Sardunya Saksı Değişimi ve Toprak Seçimi

Sardun bitkisi diğer bitkiler gibi gerekli bütün mineral ve vitaminleri sadece topraktan aldığı için iyi bir toprak seçimi yapılmalıdır. Çamur gibi bahçe topraklarına dikildiğinde bitki kökleri toprağın susuz kaldığı dönemlerde sıkışacak can çekişmesine bitkinin gelişmemesine neden olur.

Bu nedenden dolayı iyi bir toprak seçimi ile orantılı bir saksıya dikilmesine hem çiçekleri bol açar hemde yaprakları daha sağlıklı ve yeşil olacaktır.

Saksı değişiminde yeni aldığınız bir sardunyayı mevcut saksısının 2 boy büyüğüne dikmeniz yeterli olacaktır. Saksı değişiminde sardunya’yı çıkardığınız saksının içerisindeki toprağı kesinlikle silkelemek , dağıtma yapmamanız çok önemlidir. Olduğu gibi büyüteceğiniz saksı içerisine almanız ve kenarlarını iyi bir toprak ile beslemeniz yeterli olacaktır.

Sardunya Çelikleme Çoğaltma

Sardunya bitkileri dal çelikleme den kolayca çoğalan bitkilerdir. Sardunyaları 2 şekilde çoğaltabilirsiniz;

1- Ana gövdeden kol vermiş dalın birini kırıp torf karışımı bir toprağa dikip can suyu verip tutmasını bekleme yöntemi, bu yöntemde %70 gibi bir tutma oranı vardır. Çeliklediğiniz çoğu dal tutar.

2- Ana gövdeden kol vermiş bir dalı kesip toprağa dikmeden önce bir bardak su içerisinde köklerin filiz vermesini sağladıktan sonra, torf karışımı bir toprağa dikmek. Bu yöntem garantili ve sardunya çoğaltma da en çok tercih edilen tekniktir.

Sardunya Çiçek Açtırma ve Budama

Sardunya bakımında yapılan en büyük yanlış hatalı toprak seçimi ve budanması, bakımı düzgün yapılmayan sardunya’dır. Çiçeklerde insanlar gibi bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Sardunya bitkisinin iyi çiçek açmasının en büyük faktörü güneş ve güney cephe de konumlanmasıdır. Özellikle sabah ve akşam güneşini bol alan sardunyalar çok formda çiçek açarlar.

Yazın güneşin tesirli olduğu dönemlerde aşırı öğlen sıcakları sardunya çiçekleri için zararlıdır. Haziran sonu temmuz ayı içerisinde ufak bir tente ile öğlen güneşini gölgelik yapar iseniz sardunyalarınızın daha çok çiçeklendiğinin farkına varacaksınız.

Sardunya bitkisinin büyük ve dolgun çiçek açması için öncelikle ayda 1 defa su ile beraber sardunya vitamini uygulamanız, 2 ayda bir toprağını eşeleyerek toprağın iyi hava almasını sağlamanız gerekmektedir. Kış aylarında dondan korumanız ocak, şubat aylarında biçimsiz uzamış dallarını keserek çeliklemek toprak ihtiyacı varsa torf karışımlı toprak eklemek sardunyalar için olmaz ise olmaz yapılacak işlerin başında gelmektedir.

Zaman içerisinde sararan yaprakları kırarak, düzgün klorsuz ve kireç oranı düşük su kullanarak sardunya bitkinizi hem daha çok çiçek açtırırsınız hemde saksı formu çok iyi durumlara gelir. Yaşlanmış ana gövdeleri zamanında budamaz iseniz şekli çok bozuk bir hal alacağından ilk diktiğiniz formu kaybeder ve sardunya çiçeğinden sıkılırsınız.

Sardunya Çeşitleri

Sardunya çiçeği 3 farklı çeşitten oluşmaktadır.

ataşehir çiçekçi
Pembe Düz Sardunya
Alacalı Sakız Sardunya
Ceylangözü Sardunya

1- Düz boyuna uzayan sardunya; bu sardunya cinsi halk dilinde boyuna uzayan sarkmayan etli ve çift renkli yaprak yapısı ile bol çiçek açan sardunya cinsidir.

2- Yayılan ve aşağıda doğru sarkan sakız sardunya; Sakız sardunya yaprakları ve çiçekleri normal sardunya cinsine göre daha küçük yapraklı ve çiçekleri de küçüktür. Yaprakları hafif tüylü ve parlaktır. Balkon saksılarında aşağı sarkmasından ve yayılmasından dolayı daha çok tercih edilen bir cinstir.

3- Yaprakları daha gevrek çiçekleri kadifemsi ceylan gözü sardunya; Ceylangözü sardunyalar diğer iki sardunya cinsinden tamamen farklı dır. Ceylangözü sardunya yaprakları daha sık gevrek yapıya sahip, çiçekleri kadifemsi 2-3 renk aynı anda barınır. Fakat açan çiçekleri çok hassas olduklarından açtıktan sonra diğer sardunyalar kadar ömürlü değildir. 10-15 İçinde açan çiçekler dökmektedirler.

Sitemiz üzerinden İstanbul ve Ankara’nın tüm ilçelerine aynı gün teslimat garantili tüm sardunya çeşitlerinin siparişlerini verebilirsiniz. İstanbul Anadolu yakasına Kadıköy çiçekçi ve ataşehir çiçekçi şubelerimiz üzerinden online servise araçlarımız ile gönderim yapılmaktadır.