Yeşil kahve çekirdekleri Coffea Arabica bitkisinin  tohumlarıdır. Kavurma esnasında kahve çekirdeklerinde bulunan doğal antioksidanlar giderilir, bu da sağlığımız için hiç faydalı değildir. Fakat bu yeşil kahve çekirdekleri aynı prosedüre girmediğinden genel sağlığımız için son derece yararlı olduğu düşünülmektedir.

 • Zehirli Antioksidanlar: Yeşil kahve çekirdekleri, vücudumuzdaki serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan ve genel sağlığımızla ilgilenen antioksidanlar açısından zengin. Bir takım çalışmalar çiğ ve işlenmemiş yeşil kahve çekirdeklerinin temelde güçlü antioksidan özelliklere sahip bir kafeik asit esteri olan % 100 saf Chlorogenic Acid’e (CGA) sahip olduğunu doğrulamıştır. Kan dolaşımımızdaki glikoz düzeylerini kontrol edebilir ve cilt hücrelerinin girintiye uğramasını önleyebilir.
 • Metabolizmayı Arttırır: Yeşil kahve çekirdeklerinde bulunan Chlorogenic Acid, metabolizma güçlendiricisi olarak da bilinir. Vücudumuzun Bazal Metabolik Hızını (BMR) büyük ölüde arttırır ve bu da glikozun karaciğerden kan dolmasına karşı aşırı derecede azalmasını sağlar. Glikoz eksikliği nedeniyle vücudumuz, glikoz ihtiyacını karşılamak için depolanmış yağ hücrelerini yakmaya başlar. Böylece, saf yeşil kahve çekirdekleri yağ yakma kapasitemizi arttırıyor ve sonunda kilo vermemize yardımcı oluyor.
 • Ekstra Yağ Yakmalarına Yardımcı Olur; Bu çekirdek aynı zamanda çok miktarda esansiyel vitaminler ve mineraller ile dolu yosun türüdür. Bu nedenle, vücudumuzdaki besin seviyelerini korumaya yardımcı olur. Birlikte, vücudumuzun yanan metabolizmasını yeniler, böylece istenmeyen yağ ve kalorileri hızlı bir şekilde yakabiliriz.
 • İştahı Bastırır; Açlıkla sık sık uğraşıyorsanız, yeşil kahve çekirdekleri çok yardımcı olabilir. Güçlü ve etkili bir iştah bastırıcı olarak, gıdaya olan istekliliğimizi kontrol edebilir ve bizi aşırı yemekten alıkoyuyor. Böylece, vücudumuz yağ birikintilerini yakmaya başlar ve ek ağırlıktan kurtuluruz.
 • Diyabetin Tedavisi; Bu yeşil fasulye ayrıca Tip 2 Diyabet’i başarıyla tedavi edebiliyor. Onların ekstraktının kan dolaşımızda şeker seviyesini düşürdüğü bilinirken kilo vermeyi hızlandırır. Bunların her ikisi de Diabetes Mellitus Tip 2’yi iyileştirmek için gereklidir.
 • 6.Kötü Kolesterol Seviyelerini Azaltıyor; Bizim kolesterol düzeyleri yeşil kahve çekirdekleri ile önemli ölçüde kontrol edilebilir. “Kötü kolesterol” olarak da bilinen Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL), kardiyak arrest dahil ölümcül kardiyovasküler bozukluklara karşı savunmasız kalmamızı sağlayan ana suçludur. Çalışmalar, yeşil kahve çekirdeği ekstraktı düzenli olarak tüketerek önlenebilir olduğunu göstermiştir.
 • Kan Dolaşımının İyileştirilmesine Yardımcı Olur ;Yüksek tansiyon bize felç, kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği gibi birçok ölümcül hastalığa neden olabilir. Fakat araştırmacılar yeşil kahve çekirdeklerinde çok faal ve güçlü aspirin benzeri bir maddenin bulunup kanımıza olumlu etkileri olduğunu bulmuşlardır. Trombositlerin kümelenmesini önleyerek, sonuç olarak, arterlerimiz sertleşmez ve vücudumuzdaki kan dolaşımı büyük ölçüde düzelir.
 • Doğal Detoksifikasyon için ;Yeşil kahve çekirdeği özü doğal bir detoks. Karaciğerimizi toksinler, kötü kolestroller, gereksiz yağlardan arındırmak için temizler. Karaciğer detoxified olduğu için, fonksiyonları, sonunda bizim metabolizma perküsünü artırmak ve genel sağlık düzelir.
 • Enerjiyi Artırır; Yüksek miktarda kafein bulunduğundan, yeşil kahve çekirdekleri mükemmel enerji güçlendiricisi olarak kullanılabilir. Enerji seviyemizi artırabilir ve bizi bütün gün boyunca aktif tutabilirler.

Cilt için Yeşil Kahve Faydaları

 1. Serbest Radikallerin Etkisini Azaltıyor; Yeşil kahve çekirdeklerinde mevcut olan klorojenik asit vücudumuzdaki serbest radikallerin etkilerini normal yeşil çaydan 10 kat daha düşük bir seviyeye indirebilir. Kahve kavrulmadığından, yaşlanma prosedürünü yavaşlatan ve bize genç cilt kazandıran polifenol ailesinden, Ferulik Asit vb. Diğer bazı antioksidan maddeler var.
 2. Bağışıklık Sistemini Geliştirir; Bu kahve çekirdekleri, bağışıklık sistemimizi güçlendirmede son derecede etkilidir. Güçlü serbest radikal bozucuların oluşması nedeniyle, vücudumuzun her türlü zehirli ve zararlı elementleri ortadan kaldırmasına yardımcı olabilirler. Sonuç olarak, donuk ve sivilce eğilimli cilden kurtulabiliriz.
 3. Yaşlanma Belirtileri Görünüşünü Yavaşlatmaya Yardımcı Olur; Yeşil kahve çekirdeklerinin kavurma prosedürüne tabi tutulmaları gerekmediğinden uçucu maddeleri yüksek seviyede tuttuğu bilinmektedir. Gamma-Aminobütirik Asit (GABA), Theophylline, Epigallocatechin Gallate, vs. cildimizin sağlığını korumamıza ve kırışıklıkların görünümünü önlememize yardımcı olabilecek bazı maddelerdir.
 4. Cildi nemlendirmeye yardımcı olur; Antioksidan ajanlar dışında, yeşil kahve çekirdekleri, yağ asidi ve arahid asidi, Linoleik Asit ve Oleik Asit de dahil olmak üzere cildimizi sarkma, renk değişikliği ve diğer ciddi hasarları durdurmak için besleyen ve nemlendiren zengindir.
Görsel Kaynak: indianorganic.store

Yeşil Kahve Çekirdeklerinin Saçlar İçin Yararları

 • Saçları Zedeleyen Maddeleri Ortadan Kaldırır:; Yeşil kahve çekirdeklerinin antioksidan içeriği de saçlarımız için faydalıdır. Zehirli ve zararlı her şeye karşı savaşmamıza yardımcı olduğu için, saçlarımız güçlü, sağlıklı ve güzel kalır.
 • Kellikle Mücadele EdiyorAndrogenetik alopesi, aynı zamanda ‘kadın kalıp saç dökülmesi’ olarak da adlandırılır ve yeşil kahve çekirdekleri ile tedavi edilebilir. Bu kahve özleri, saç tellerinin kalınlığını yanı sıra büyümeyi de önemli ölçüde artırabilir.
 • Genel olarak, yeşil kahve çekirdekleri, sağlığınıza, cildinize ve saçınıza en uygun bakımı yapmak istiyorsanız mutlaka deneyin.

Yeşil Kahvenin Zararları

Kahveyi düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ancak kesinlikle aşırı bir şekilde tüketmemeye özen göstermelisiniz. Vücut aşısı derecede kafein alırsa ise yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarda su tüketmek yararınıza olacaktır. Sinir bozukluluğu, tansiyon, kalp çarpıntısı gibi sorunlara yol açabilir. Bilinçli tüketim sizi daha iyi koruyacaktır.

Görsel Kaynak: draxe.com

Yeşil Kahve Nasıl İçilir

Öncelikle öğütmeniz gerekiyor. Daha sonra normal kahve gibi cezvede yapabilir ve düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Tat olarak bitki çaylarına benzemektedir. Ancak pişirilmesi Türk kahvesi ile aynı tarzdadır. Yapımında bir miktar bal da kullanabilirsiniz. Bu kahveye daha iyi tat verecektir.

Yeşil Kahve Yoğurtla Yenir Mi?

Yeşil kahve zayıflamaya yardımcı olan bir araçtır. Uzmanlara göre yeşil kahvenin yoğurt ile birlikte tüketilmesine sağlıklı bakılmıyor. Önce kahvenizi içtikten sonra yoğurt yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Aslında damak zevki için ikisinin bir arada bulunması uygun değildir. Farklılık arıyorsanız tadına birlikte bakabilirsiniz. Ancak ikisinin bir arada vitamin değeri bulunmuyor.