Basitçe söylersek, dut Morus Alba denilen bir ağaçtan gelen bir meyvedir. Biz genellikle dutların kırmızı olduğunu düşünüyoruz, ancak bunların beyaz, siyah ve mavi versiyonları da var. Dut ağaçları yılda 10 metreye kadar büyüyebilir ve 30 metreye kadar tam olgunluğa erişebilir. İpekböceklerinin en sevdiği besin olan yapraklar kış aylarında düşer ve ertesi sezon tekrar büyür. Dutlar birkaç ayda olgunlaşır ve Mayıs ayında tamamen olgunlaşır. Dutların yapısı böğürtleninkine çok benzer. Bir greyfurt gibi tadı vardır. Tatlıdırlar ve kuru formda da yenilebilirler.

Sindirim Sağlığını İyileştirme:  Dut, mideniz için bir nimettir. Kabızlığı hafifletirler ve ayrıca kilo vermenin mükemmel bir yoludur. Dutlar iyi miktarda diyet lifi içerir. Sindiriminizi kolaylaştırmak için vücudunuzun diyet lifi gerekir. Bunu midede bir dışkıyı toplayıp yiyeceklerin sindirim kanalı üzerinden hareket etmesini kolaylaştırarak yapar. Bu işlem kabızlık, şişme ve mide kramplarının hafifletilmesine yardımcı olur. Sağlıklı sindirim optimum ağırlığın verimli bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. İtalya’nın F. De Ritis Enstitüsü ve Katolik Kutsal Kalp Üniversitesi tarafından, dutların kilo verme kapasitesini belirlemek için bir araştırma yapıldı. 1300 kaloriden oluşan dengeli bir diyet planı kapsamında dut tüketenlerin yaklaşık üç ayda toplam vücut ağırlığının yaklaşık% 10’una düştüğü tespit edildi. Araştırmacılar ayrıca, mulberries tüketen grubun bel ve uyluk bölgelerinde önemli ölçüde azaldığını fark ettiler. Yani, ince bel ve biçimli kalçalar isteyen herkes, ne yemeli derseniz artık biliyorsunuz.

Düşük Kolesterol: Dut yemenin, vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmenin iyi bir yoludur ve bu da kardiyovasküler problemlerin önlenmesinde yardımcı olur

Görsel Kaynak: secretlyhealthy.com

Beyaz Dutun Faydaları

Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Eder: Beyaz dutlar, özellikle vücudun şeker seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olurlar. Beyaz dutlarda mevcut bazı kimyasallar, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan tıpa benzerdir. Duttaki bu bileşikler yavaş yavaş bağırsaktaki şekeri parçalayıp yavaşça kan içine emilmelerine izin vererek vücudun şeker seviyelerini optimum aralıkta tutmaya yardımcı olur

Kanser Riskini Azaltın: Kendinizi kanserden korumak istiyorsanız, dut arıyor olmanız gereken şeydir. Mulberries, tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurmak ve kanserden korumak için antioksidanlar ve fito-besleyiciler bakımından zengindir. Dut kanseri hücrelerini tutmak için antosiyaninler ile doludu . Ayrıca anti-kanser özelliklerine sahip resveratrol içerirler. Resveratrol kanseri inhibe edici özellikler kolon kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri ve tiroidle savaşımda yardımcı olur.

Kan dolaşımını iyileştirin: Dutlar, vücuttaki kan akışını düzenler, kan basıncını kontrol eder ve kanı temizler. Dutta bulunan antioksidanlar, kalpten vücudun diğer bölgelerine kan akışının serbest olması gibi kan dolaşımının kontrolünü kolaylaştırarak ve kan dolaşımını kontrol altında tutarak kan damarlarının işlevlerini iyileştirmede yardımcı olurlar. Mulberry, demir açısından zengin olduğu için kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Yaban hayvanları, kan damarlarını sağlıklı tutan polifenoller içerir. Ayrıca, kan basıncını düşüren potasyum içerirler. Dutlar, çağlardan beri kan sağlığı için bir çare olarak kullanılmıştır. Eski Çin tıbbı, kanı temizlemek ve üretimini artırmak için kullanılan kan toniklerine dahil ettiler.

Anemi Kürü: Dut, demir bakımından güçlü olduğu için kansızlığı tedavi etmek için mükemmeldir. Ayrıca, aneminin yorgunluk ve baş dönmesi gibi semptomlarını iyileştirirler.

Daha İyi Kalp Sağlığı: Dutta bulunan yulafın lif, antioksidanlar ve flavonoid içeriği kalp sağlığını kolaylaştırır. Tutarlı bir kan akışını sürdürmede yardımcı olurlar, böylece kalp krizi ve inmelerini önlerler. Dutlar, kalp için sağlıklı kabul edilen polifenoller açısından zengindir.

Siyah Dutun Faydaları

Göz Sağlığınız için: Havuç gibi, dutlar da gözleriniz için iyidir. Gözünüzü geliştirirler ve gözlerinizi retinal dejenerasyona ve göz yitiren bir duruma yol açan serbest radikallere karşı korurlar. Kara, gözlerini oluşturan hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olan zeaksantin içerir. Dutta bulunan karotenoidler katarakt ve maküler dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Beyin Sağlığının Teşviki: Araştırmalar, siyah dutun beyin damarlarını açık tuttuğu ve beyni sağlıklı tuttuğunu ileri sürdü. Beyindeki kalsiyum ihtiyaçlarını da sağlarlar, dolayısıyla sağlıklı ve sağlıklı kalırlar. Dut, Alzheimer’ı uzak tutmak için mükemmel bir tedavi yapar .

Dutun saç sağlığına faydaları: Dutta antioksidanların varlığı saçlarınızı sağlıklı tutmanıza, saç büyümesini teşvik etmenize ve kırılmayı önlemenize yardımcı olur.

Doğal Saç Rengin Saklanması Konusunda Yardım Eder: Dut, bazı geleneksel Çin otlarıyla birlikte erken saç kepeği önlemeye yardımcı olabilir. Dutta bulunan besinler, kalsiyum, demir, C vitamini ve B gibi hayati bir rol oynamaktadır.

Görsel Kaynak: tierrafarm.com

Kırmızı Dutun Faydaları

Kırmızı dut çok faydalıdır ve büyük miktarda A, C, protein, kalsiyum ve demir sağlar ve ayrıca lif bakımından zengindir. Meyve antioksidan resveratrol özelliklerini içerdiğinden, vücudun sağlığını ve ayrıca kalp sağlığını övmeye yardımcı olur. Meyve aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip Antrasiklinlerden rengini alır, inmenin komplikasyonları, kan pıhtıları da çözülür. Meydana gelen mükemmel sindirim kabiliyeti gastroenterolojik problemleri çözer, yapraklar kilo vermek, kan basıncını düzenlemek, kolesterol düzeylerini düşürmek, kemik ağırlığını arttırmak, cildi güçlendirir, hipertansiyonu düşürür, sindirim kabiliyetlerini arttırır, kabızlığı çözer.