Fıstık çamı ılıman iklimde yetişebilen bir ağaçtır. Uzun ömürlü ve bakımı kolay olmasından dolayı bir çok yetiştiricinin tercih ettiği bir türdür. İlk dikildiği sezon sulamasına dikkat etmek gerekir. Diğer yıllar yağmur ve kar suyu ile ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır.Fıstık çamı kumlu fazla su depolayaman toprakları çok sever.

Evde fıstık çamı tohumu çimlendirmek istenirse, 12 ay 4 mevsim istenilen ayda tohum çimlendirme çalışması yapılabilir. Bunun için öncelikle bir adet fıstık çamı tohumu alınır. Önceden hazırlanan torf toprak, bahçe toprağı ve çakıl kumu karışımı hazırlanır. Ekimi gerçekleşir ve bakımı için oldukça keyifli ve kolaydır.

  • Fideler toprağa sonbahar aylarında ekilir,
  • Can suyu verildikten sonra, düzenli sulamayla bakımı yapılmalıdır.
  • Toprağının geçirgen ve işlenmiş olması gerekmektedir.
  • Toprak derinliği, fıstık çamının kökleri için önemlidir.
  • Düzenli aralıklarla sulama yapılmalıdır
  • Budama zamanı geldiğinde ise budamanın kusursuz şekilde yapılması gerekir.

Fıstık Çamı Ekim Zamanı

Fıstık çamı tohumu, ağacın dallarındaki kozalakların içerisinde bulunur. Tohumun kabuğu sert olduğundan dolayı, sert kabuğu dikkatlice çatlatılır. Hafif çatlamış olan tohum, ılık bir su içerisine konularak, iki gün bekletilir. Küçük bir saksı hazırlanan toprak ile doldurulur. Tohumlar belli aralıklarla toprak üzerine konulduktan sonra, tohumların üzeri, iki santim olacak kadar toprak ile kapatılır. Saksı tabanı su dolu bir saksı altlığı üzerine konulur. Daha sonra sakının üzeri streç film ile kapatılarak, 2 veya 4 hafta boyunca çimlenmeye bırakılır. Fıstık çamı çimlendikten sonra, başka saksıya alınır. Saksının derinliği yüksek olması gerekir. Çünkü fıstık çamı ilk kökleri çok uzamaktadır. Kökleri zarar görmeyecek şekilde derin bir saksıya konulmalıdır. Toprağı geçirgen toprak türünde olmalıdır. Pencere önlerinde veya ev içerisinde sıcak bir ortamda yetişebilmektedir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Fıstık Çamı Ne Zaman Toplanır?

Fıstık çamı, Akdeniz bölgesi gibi ılıman iklim alanlarında yayılma gösteren bir ağaçtır. Balçıklı ve kalker türü toprakları sevmesi Akdeniz bölgesinde yayılmasına neden olmuştur. Fıstık çamı sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklı bir ağaçtır. Fıstık çamı Ocak ayında, 2 yıl gibi bir sürede olgunlaşarak, meyve vermektedir. Haziran ve Ocak aylarında ise tohumları hasat edilir. Fıstık çamı çok geç olgunlaşan ağaçlardandır. Ancak 40 yıl beklendikten sonra boyları 10 metreye ulaşır. Ağacı kullanılacaksa, çok uzun yıllar yaşlanması beklenir. Büyük kozalakların oluşması için yıllanmış ve yaşlanmış olması gerekmektedir. Fıstık çamı, meyve vermesi konusunda hemen hasat yapılabilir özelliktedir. Mevsiminde hemen tohum dökerler. Ağacın üst kısımlarından kesilmeye başlanarak, fıstık çamı tohumları toplanmaya başlanmalıdır.

Görsel Kaynak: pepinieres-huchet.com

Fıstık Çamı Verim ve Hasatı

Fıstık çamı ilk meyvesini 8 yaşından sonra vermeye başlar. Dereceli olarak 20 yaşına kadar verim artışı yükselerek devam eder. Fakat fıstık çamı tam verimini 25 ile 50 yaşları arasında tam kapasite olarak en yüksek olduğu yaş aralığıdır. Ortalama iyi bakılmış yerini seven 10 çam fıstığı ağacından 50 ila 75 kg arası mahsul alınabilmektedir.

Çam fıstığı hasatı her yıl kasım ve nisan ayları arasında alınabilmektedir. Hasat yapılan kozalaklar depolarda su ve nemden ari ortamda bekletilerek temmuz , ağustos aylarında açık alanda güneş ile kurutulmalıdır. Kuruyup açılan kozalaklardan meyveler makine yardımı ile kolay bir şekilde hasat edilebilir. Makineden çıkan künerleri su ile yüzdürüp temizleyerek tekrar kurutularak satışa hazır hale gelmektedir.