Evimizde veya ofisimizde taze çiçeklerle kaplı bir vazo, anında biraz tezahürat yapabilir. Maalesef, çoğu taze kesilmiş çiçek çok uzun sürmez ve yalnızca birkaç gün sonra çiçekleriniz solgunlaşmaya ve sarkmaya başladığında büyük bir sersem olabilir. Çiçek çeşitleri farklı bakım gerektirir, ancak çiçekçilerinizin kesme çiçek ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için sekiz genel ipucu bulunmaktadır.

  • Çiçekler söz konusu olduğunda temizlik önemlidir.
  • Temiz su ile doldurulmuş temiz bir vazo çiçeğini taze tutmanın en iyi yoludur.
  • Bir vazoya çiçek koymadan önce, vazoyu çamaşır suyu ve su ile dezenfekte edebilirsiniz. Basit sabun ve su da çalışmalıdır, ancak dikkatli olmak istiyorsanız çamaşır suyu kullanın.
  • Çiçekler çok ısınırsa, çok daha hızlı solabilirler. Çiçek düzenlemenizi doğrudan güneş ışığından, ısıtıcı menfezinden ve giriş kapılarından uzakta serin bir ortamda tutmalısınız.
  • Buzdolabında geceleyin çiçek koymanın çiçekleri daha uzun süre canlı tutmaya yardımcı olduğunu da gösteriyor. Çiçeklerini buzdolabına sığarsa, soğuk hava onları korumaya yardımcı olur.
Görsel Kaynak: thecelebrationsociety.com

Vazoda Çiçek Nasıl Saklanır

Kesilen çiçekleri vazoya yerleştirdiniz. Düzenli olarak vazoya su eklenmesi, çiçek düzenlemelerinin taze kalmasına ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmanın en iyi yoludur. Düzenlemedeki çiçekler arttıkça, suya olan ihtiyaç artacaktır. Su seviyesini her gün kontrol etmeyi ve gerektiğinde daha fazlasını eklemeyi unutmayın.

Çiçek buketi küçük bir paketle (genellikle kare) geldiğinde, çöp kutusuna atmayın! Toz haline getirilmiş çiçek gıdaları paketleri, çiçeklerinizi beslemenize yardımcı olur ve böylece onları daha uzun süre dayanır. Çiçeklerin çoğunda şeker (besinler), asitleştirici (suyun pH seviyesini korumak ve suyun ıslanmasına yardımcı olmak için) ve çamaşır suyu (suyun içindeki bakterileri azaltmak için) bulunur. Bütün paketin bir kerede dökülmesi yerine, ılımlı bir şekilde serpin. Floyd, “Çiçekleri ile aldığınız çiçek gıdaları paketleri, su değiştirdiğinizde biraz eklenebilir” diyor.

Görsel Kaynak: wp.com

Vazoda Çiçek Nasıl Uzun Yaşar

Sevgililer Günü güllerini, mezuniyet buketini veya yıldönümü düzenlemesini canlı hale getirmenin ve bir kaç gün daha taze kalabilmenin bir yolunu arıyorsanız, çiçeklerinizi daha uzun süre dayanacak şekilde evde kullanılan malzemeyi kullanan bu ipuçlarından birini deneyin.

  • Saç spreyi, tıpkı saç stilinizi koruyan saç spreyi, kesilmiş çiçeklerin daha uzun süre taze görünmesine yardımcı olabilir. Buketten bir ayağa kalkın ve yaprakları ve yaprakları sadece alt kısımlarına hızlı bir sprey verin.
  • Elma sirkesi, herkes mümkün olduğunca uzun süre kesme çiçekleri sevmeyi sever ve birkaç iyi yöntem vardır. Bir yolu, çiçekler eklemeden önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı şekeri vazo suyuyla karıştırmaktır. Çiçeklerin ömrünü uzatmak için suyunu (elbette daha fazla sirke ve şeker ile birlikte) değiştirdiğinizden emin olun.
  • Votka, kesme çiçekleri mümkün olduğunca iyi tutmanın sırrı, suyun içindeki bakterilerin büyümesini en aza indirgemek ve kesilmemiş olsaydı çiçeklerin alacağı şeyin yerini alması için beslenme sağlamaktır. Bir çay kaşığı şeker ile birlikte antibakteriyel etki için vazo suyuna birkaç damla votka (veya herhangi bir berrak ruha) ekleyin. Her gün suyunu değiştirin, votka ve şekeri her seferinde yenileyin.
  • Aspirin, güllerin ve diğer kesme çiçeklerin daha uzun süre taze kalması için denenmiş ve gerçek bir yol: Çiçeklerinizi eklemeden önce ezilmiş bir aspirin suya koyun. Ayrıca, birkaç gün içinde vazo suyunu değiştirmeyi de unutmayın.

Çiçeklere Çamaşır Suyu Dökmek

Vazo suyu  litre başına 1 çay kaşığı çamaşır suyu eklerseniz taze kesilmiş çiçekler daha uzun süreceklerdir. Bir başka popüler tarifi, 1 litre suda 3 damla ağartıcı ve 1 çay kaşığı şeker ister. Bu da suyun bulutlu kalmasını ve bakterilerin büyümesini engeller. Fakat burada dikkat etmeniz gereken çiçeğin saplarını çıkartırken kesinlikle üzerinize temas ettirmemenizdir.