Çiçekler evimizin be bahçemizin olmazsa olmazlarıdır. Her insan çiçeğe karşı bir ilgi duyar mutlaka, ama çiçeklere duyulan ilgi kadar çiçeklerin bakımının da eksiksiz ve doğru yapılması çiçeklerimizin uzun yıllar bizimle birlikte olması için en önemli etkendir. Fakat özellikle iç mekan bitkilerinde tozlar belli bir süre sonra çiçeklerin göze hoş olmayan görüntüde gelmesi ile evden dışarı atılmaktadırlar.

Fakat pratik çiçek yaprakları temizleme yöntemleri ile çiçeklerinizi hırpalamadan, zarar vermeden kısa sürede temizleyebilirsiniz.

Çiçek Yaprakları Nasıl Parlatılır?

Evimize aldığımız ve bir süre sonra parlaklığını kaybeden çiçeklerimizin yapraklarını parlatma isteği duyarız elbet zamanla. Peki ya çiçeklerin yapraklarını nasıl parlatabiliriz?

Öncelikle şunu belirtelim parlatma yapmadan önce sprey kimyasal kullanacaksanız mutlaka bitkinin yapraklarını bir duş altında tozunu alınız. Aksi takdirde uygulayacağınız kimyasal tozun üstünde kalacağından bitkinin yaprak gözeneklerini kapatarak ölmesine sebep olacaktır.

 • Bazı insanlar yaprakların parlaklığını korumak için zeytin yağ, süt gibi ürünler sürer. Fakat bunlar doğru bir işlem değildir çiçeğe zarar vererek çiçeğin ölmesine yol açabilir. Bu sebeple evde kendimiz parlatmak için malzeme hazırlamak yerine dışarıda özel satılan spreyler alarak bu işlemi başarı ile yapabiliriz.
 • Kauçuk, deva tabanı, antoryum, kraton, paşa kılıcı gibi yaprakları kalın olan çiçeklerimiz için sprey kullanmak doğru değildir. Sprey yerine muz kabuğunu elimizde ezerek yapraklara hafifçe sürebiliriz.
 • Fakat Benjamin gibi küçük yapraklı bitkiler için bu işlem yapılamaz sadece sprey ile yapabilirsiniz. Çiçeğimiz yaprakları küçükse ve biz de sprey kullanmak istiyorsak elbette kullanımına uygun şekilde kullanmamız gerekmektedir.
 • Alacağınız spreyler her bitki için uygun olmayabilir bu sebeple dikkat ederek almalısınız ve aldığınız spreyi ilk önce çiçeğinizin iki yaprağında deneyerek daha sonra bütün yapraklara bu işlemi yapmalısınız.
 • Sürekli parlatma işlemi de çiçeğe zarar vereceğinden devamlı kullanmamaya özen göstermelisiniz.
Kraton Fiyati

Menekşe Yaprağı Nasıl Temizlenmeli?

Menekşe çiçekleri evimizin olmazsa olmazıdır. Bakımının kolay olmasından da en çok tercih edilen çiçek çeşidi olmuştur. Menekşeler ışığı sever fakat direk güneş ışığında da kalmaması lazımdır. Menekşeleri az ışıkta bırakmakta doğru değildir az ışıkta kalan bir menekşe size çiçek vermeyecektir. Menekşe çiçek açtıktan sonra çiçekleri solunca çiçeğe zarar vermeyecek şekilde solan çiçekleri temizleme işlemi yapılmalıdır.

Menekşe yaprağını temizleyeceğiniz zaman kesinlikle çiçeksiz olduğu dönemi tercih ediniz. Çiçekli iken çiçeğine değecek su veya spreyler bitkinin çiçeklerini öldüreceklerdir.

Görsel Kaynak: egofelix.com

Menekşe yaprakları tüylü ve gevrek olduğundan hassas olarak uygulama yapılması kesinlikle bez ile temizlenmemesi gerekmektedir. İlk etapta bir sprey ile tozlu yaprakları ıslatıp mevcut birikmiş tozun yaprağı bırakmasını sağlayınız. Yaklaşık 10 dk dan sonra hafif daha sulayarak menekşenizi ters çevirin kirli tozlu su aşağıya akacaktır. Bu işlemi 2 defa yaptıktan sonra ufak peçete yaprakları ile kalan suyu çektirmeniz durumunda menekşenizin yaprakları canlılığa kavuşacaktır.

Bir diğer yöntem ise  parlaklığını yitiren menekşe çiçeklerine el yapımı olmamak kaydı ile çiçek yaprak temizleyici sprey kullanabilirsiniz ama spreyleri aşırı kullanımdan sakınınız. Çok tozlu yapraklara kesinlikle kullanmayınız. Aşırı kullanılan spreyler çiçeğe zarar verir ve çiçeğinizin verimi düşerek ölür. Doğru bakım ve doğru parlatma işlemi ile uzun yıllar verim alabilirsiniz. Eğer ki yapraklarında sararma ve solma olursa çiçeğe zarar vermeyecek şekilde solmuş olan yaprağı kopartarak sulama işlemine devam ediniz ve ilerleyen zamanlarda canlanacaktır çiçeğiniz.

Yapay Çiçeklerin Tozu Nasıl Alınır?

Hepimizin evinde mutlaka yapay çiçek vardır. Bu yapay çiçekler zamanla toz olurlar ve kötü bir görüntüye sahip olurlar bu sebeple düzenli bir temizleme işlemi yapmamız gerekmektedir.

 • Tozunu almak için püsküllü toz alma fırçalarını kullanabilirsiniz. Fakat toz almak için ev doğru bir ortam olmayabilir bu sebeple ya balkonda ya da banyoda toz almanız daha doğru olacaktır.
 • Fırçanız yoksa eğer elektrik süpürgesi ile de toz alabilirsiniz yalnız çiçekte küçük parçalar varsa eğer süpürgenin içine kaçmamasına dikkat ediniz.
 • Eğer ki kaçar diye düşünüyorsanız elektrik süpürgesine ince çorabı gergin şekilde takarak da bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Toz alma işlemini bitirdikten sonra mutlaka yıkamalısınızdır çiçeği fakat yıkanmaz talimatı varsa eğer nemli bir bez ile yapraklarını teker teker silebilirsiniz.
 • Yapay çiçekler canlı çiçekler gibi kendini yenileme özelliği olmadığından kimyasal kesinlikle kullanmayınız. Kimyasal bitkini ilk etapta canlı gösterebilir fakat bir kaç ay sonra çok aşırı toz çekecektirler.

Orkide Yaprakları Nasıl Temizlenir?

Orkideler bakımı zahmetli ama en çok tercih edilen canlı çiçekler arasındadır. Nemi seven bu çiçekler evlerimizin en güzel köşelerinde yerlerini alırlar. Renklerine doyum olmayan ve güzelliği ile göz kamaştıran orkideler bayanların vazgeçilmezleri arası da ilk sırada yer almaktadır.

 • Orkidelerin yapraklar toz oldu veya su kalıntıları kaldıysa temizlemek için en etkili yol limon olacaktır. Limonu bir beze veya pamuğa sıkarak orkidenizin yapraklarını nazikçe silin. Yaprakları parlayacak ve ilk gün kadar güzel gözükecektir. Limonun orkideye hiçbir zararı yoktur bu nedenle gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz.
Görsel Kaynak: banagore.co

Canlı Çiçeklerin Tozu Nasıl Alınır?

Evimizde bulunan canlı çiçeklerimizin yaprakları zamanla toz olacaktır. Yaprakların tozunu almak istiyorsak bunu elbette ki çiçeğe zarar vermeden yapmamız doğru olacaktır. Canlı çiçeğimizin sulamasını püskürtme yöntemi ile yapıyorsak sulama işlemi yaparken yapraklarına da su püskürtebiliriz ama su püskürtme işlemini yapraklara zarar vermenden nazikçe yapmalıyız. Eğer ki sulama işlemini çiçeği çeşmenin altına tutarak yapıyorsak, sulama işlemi sırasında yapraklara elimizle nazikçe masaj yaparak temizleyebiliriz. Ama bu işlem sırasında suyun çok sert gelmemesine ve elimizi çok fazla bastırmamaya dikkat etmemiz gerekir. Eğer ki sulama işlemini saydığımız iki seçenekten biri kullanarak yapmıyorsak hafif nemli bez ile çiçeğin yaprağına zarar vermeden nazikçe bez ile silerek yapabiliriz. Bu işlemi yaparken bezin temiz olmasına özen göstermemiz gerekmektedir aksi halde çiçeğe zarar verebilir. Bu sebeple toz alma işlemini dikkatli ve nazik şekilde yapmamız gerekmektedir.