Sakız ağacı Pistacia lentiscus familyasından bir ağaç türüdür. Akdeniz Bölgesi’nin doğal ağacı olan sakız ağacı Güneydoğu ve Batı Anadolu’da da yetişmektedir. Sakız ağacının bakımında dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  • Sakız ağacı 4-5metre aralıklarla dikilmelidir.
  • Haziran ayında gövdesi güneş görecek şekilde hafif bir budama yapılmalıdır. Budama ağacın dallarına zarar vermemelidir.
  • Toprak analizi yapılarak hayvansal gübre verilebilir.
  • Özellikle yeni dikildiğinde keçilerden korumak gerekir, zarar verici olacaktır.
  • Maki ağaç türü olduğundan çok fazla sulama istemez.

Sakız Ağacı Hakkında Bilgi

Sakız ağacı kışın yaprak dökmeyen yeşil yapraklarıyla doğayı süsleyen bir ağaçtır. Koyu kahverengi gövdesi sakız verme özelliği ile çok değerlidir. Yazları küçük koyu kırmızı siyahımsı çiçekler açar. Sakız ağacının gövdesine ve dallarına Haziran ayında kesiler atılır. Bu kesilerden akan reçineye Mastik adı verilir. İnsan sağlığına çok faydalı olan bu reçine toplanarak kullanılmaktadır. Sakız ağacının sakızı hem kimyasal sanayi de hemde tıpta çok faydalanılan değerli bir reçinedir.

Görsel Kaynak: arbolapp.es

Sakız Ağacı Hangi İklimde Yetişir

Sakız ağacı Akdeniz iklimine uygun bir bitkidir. Sakız adasında ve Kaliforniya’da çok görülen bir ağaç türüdür. Yunanistan’da sık karşılaşılan ağaçlardan biridir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. En çok İzmir’in Çeşme ilçesinde ve Çiftlikköy Beldesi’nde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan ve sakız ağacının büyüyebilmesine olanak sağlayan bölgelerde yetişmekte ve yetiştirilmektedir.

Görsel Kaynak: katsikadelis.com

Sakız Ağacı Meyvesi Yenir mi?

Sakız ağacının meyvesi değil fakat sakızı yenmektedir. Meyvesi yaz aylarında ağacın adeta bir süsü görünümündedir. Üzüm salkımına benzeyen meyvesi önce yeşil olur. Sonra kırmızı renk alan meyveler yaz sonunda siyahımsı bir renge dönüşür. Ancak meyveleri yenmez, ağacın gövdesinden akan reçine yenmektedir ve oldukça faydalıdır. Mastik adı verilen bu sakız özellikle mide rahatsızlıkları için tam bir şifa kaynağıdır.

Görsel Kaynak: arbolapp.es

Sakız Ağacının Faydaları

Sakız ağacının reçinesi sağlık için çok faydalıdır. Özellikle mide gastriti ve ülser hastalıklarına kesin çözüm olmaktadır. Mide için kullanımında keten tohumu, kekik ve mastik sakızı balla karıştırılır. Sabah aç karna bir tatlı kaşığı yenir. Kısa sürede mide rahatsızlığı iyileşecektir. Sakız ağacı reçinesi gaz söktürücü olarak çok büyük etkilere sahiptir. Nane, rezene ve sakız balla karıştırılıp yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı yenirse şifa olacaktır. Bu gaz söktürücü karışım aç karna yendiğinde öksürük ve bronşite de iyi gelmektedir. Sakız ağacının reçinesi ıhlamur ve keten tohumu ile birlikte öğütülüp balla karıştırılıp yendiğinde iyi bir balgam söktürücü olmaktadır. Sinirli ot ve biberiye ile mastik sakızı öğütülüp balla karıştırıp yendiğinde nefes darlığına iyi gelir. Ağız kokusu için sakız ağacı reçinesi sakız olarak ağızda çiğnenebilir. Çiğnendiğinde diş etleri içinde çok şifalıdır. Ayrıca sakız ağacı reçinesi; ilaç, kozmetik, boya, gıda ve içki sanayinde kullanılmaktadır.