Deve dikeni bitkisi genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Sıcak ve kuru bölgelerde yetişmeyi sever. Deve dikeninin yaprakları beyaz damarlı ve geniştir. Genellikle develerin yedikleri bitki olduğundan dolayı, deve dikeni adını almıştır.

Deve dikeni bitkisi dikimden sonra 10 yıldan fazla uzun ömrü olan bir bitki türüdür.

  • Sıcak havaları sever ve aşırı su ile beslememek gerekir.
  • Yerini benimsediğinden yer değişimini fazla yapmamak lazım
  • Güneş gören yerde tutmakta yarar vardır
  • Düzenli olarak budama yapılması verimini artıracaktır.

Deve Dikeni Faydaları

Yaprakları ezildiğinde süt gibi beyaz bir sıvı ortaya çıkmaktadır. Bazı bölgelerde süt deve dikeni olarak da geçmektedir. Deve dikeni 1000 yılı aşkın bir süredir şifa dağıtan bir bitkidir. Özellikle, böbrek, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Karaciğerdeki ağrı ve şişkinlik sorunlarında, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle karaciğer sirozunda, karaciğeri korumada yardımcı olmaktadır. Deve dikeninin süt beyazımsı sıvısının içerisinde, antioksidan özelliklerine sahip özellikte maddeler bulunmaktadır. Deve dikeni bu özelliği ile kansere karşı etkin rol oynamaktadır. Kanserin her çeşidi bilindiği üzere, bozuk ve düzensiz hücre gelişimidir. Deve dikeni bitkisi bu çoğalan hücrelerin durdurulmasında rol oynamaktadır. Safra taşı oluşumuna engel olduğu gibi kalbi korur ve cilde iyi gelmektedir.

Görsel Kaynak: shopify.com

Deve Dikeni Tohumu Nasıl Toplanır?

Deve dikeni kuru çorak arazilerde kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Bahar aylarında her bitki gibi sarı ve beyaz renkleriyle çiçek açarlar. Her bölgede farklı deve dikeni türleri bulunmaktadır. Sağlık alanında çok fazla tercih edilen deve dikeninin hasat zamanı Ağustos ayıdır. Dikenli ve boylu bir bitkisi olduğundan dolayı, eldiven kullanarak dikkatli şekilde toplanmalıdır. Deve dikeninin çiçekleri kurutularak, tohumları elde edilir. Özellikle hasadının Ağustos ayında yapılmasının nedeni, deve dikeni bitkisinin tohumlarının bu ayda olgunlaşmasından dolayıdır. Kurutulan deve dikeni tohumu, çay kürü olarak tüketilebilir. Tamamen kurutulduktan sonra, evde rahatlıkla koruyabilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam yemeklerden önce çay olarak tüketildiğinde, ateş düşürücü ve ishal rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Deve dikeni tohumunu elde etmek için, Ağustos ayında tohumlarının olgunlaşıp olgunlaşmamasına bakılır. Eğer tam olgunlaşmamışsa biraz daha beklenerek, olgunlaşmış tohumlar toplanır. Düzgün şekilde kurutulmaya bırakıldıktan sonra kullanabilirsiniz. Dilerseniz aktarlarda satılan deve dikeni tohumunu satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: shopify.com

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Deve dikeni Türkiye’de kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Sarı ve beyaz renklerde oluşmuştur. Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde çoğunlukla yetiştiği görülmektedir.  Deve dikeninin kendine has bir kokusu bulunmaktadır. Deve dikeni bitkisi sadece tohumu veya tohum ve yaprakları ile kullanımı farklıdır. Deve dikeni tohumu kullanılmadan önce ezilerek, kaynar suda haşlanır. Daha sonra üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. Süzülen deve dikeni tohumları, sabah öğle ve akşam olmak üzere günde üç kere taze ve sıcak olacak şekilde tüketilir. Deve dikeni tohumu çayını tüketirken sabah aç karnına, öğlen yemeklerden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Deve dikeninin tohum ve yapraklarıyla kullanımında ise, yaprak, kök ve tohumu suda kaynatılarak, günde iç kere bir çay bardağı tüketilir.