Herkesin beklediği tatil sezonu nihayet geldi. Fakat tatilcilerin tedirginliklerinden biri de evde en büyük hobilerinden biri olan saksı çiçeklerinin tatil süresince nasıl bakılacağı korkusudur. Birçok insan tatile çıkarken çiçeklerini ya bir tanıdığına teslim eder ya da başka türlü önlemler almaya çalışırlar. Çiçeklerin bakımı konusunda en büyük sorun sulama sorunudur. Tatil süresince çiçeklerin en büyük ihtiyacı olan sulama özenle karşılanmalıdır. Sulama yapılmadığı zaman kuruma ile karşılaşılabilinir. Bununla beraber çiçeklerde hastalanma gibi vakalar oluşabilir ve nihayetinde çiçek ölebilir. Bu yüzden tatildeyken sulama yapılabilecek yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir kabın içerisine su koyup saksıları içine koyma
  • İplik ile sulama
  • Pet şişe yardımıyla sulama
  • Serum ile sulamadır.

Şimdi bu yöntemleri açarak uygulanma şekillerini inceleyelim.

Kap İçerisinde Sulama Nasıl Yapılır?

Tatile çıkmadan önce geride bırakacağımız canlıların durumunu da düşünmek zorundayız. İlk yöntemimiz olan kap içerisinde sulama yöntemi oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Öncelikle saksıların alt kısımlarını çivi gibi bir nesne yardımıyla delmelisiniz. Ardından genişçe bir kap bularak saksıların tamamı içerisine girmeyecek şekilde yani yalnızca alt kısmının temas edeceği kadar su koyunuz. Daha sonra deldiğiniz saksıları kap içerisine yerleştiriniz. Saksı içerindeki toprak su ile temasa geçtiği için kurudukça buradan ihtiyacı olduğu kadar su alacaktır. Bu şekilde gönül rahatlığıyla tatile çıkabilirsiniz. Tatilden döndüğünüz zaman çiçeklerinizi bıraktığınız gibi bulacaksınız. Ardından günlük bakımını her zaman olduğu gibi yapabilirsiniz.

Görsel Kaynak: ytimg.com

İplik İle Sulama Nasıl Yapılır?

Bu yöntem yukarıda belirttiğimiz yöntemi kullanamayacak büyüklükteki saksılarınız için kullanabilirsiniz. Öncelikle yine bir kaba su doldurunuz. Doldurduğunuz kabın saksılardan daha yukarıda yer almasına özen gösteriniz. Çünkü bu sayede ip yardımıyla su akışı daha hızlı olacaktır. Daha sonra iplerin bir ucunu su dolu kaba koyunuz. Diğer uçlarını ise saksılara koyunuz. Bu şekilde tatil sonrasına kadar çiçekleriniz su ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılamış olacaktır.

Görsel Kaynak: alicdn.com

Pet Şişe Yardımıyla Sulama Nasıl Yapılır?

Bu sulama sistemi daha çok bitkinin kendi isteğini karşılamaya yöneliktir. Çünkü bitkiler ne kadar su alacaklarını bizlerden daha iyi bilirler. Bu yöntem ise şöyledir; öncelikle sağlam bir pet şişe elde etmeliyiz. Bu pet şişenin kapağı çivi yardımıyla delinmeli. Yalnız açılan delikten ne çok ne de az su gelmeli. Buna göre ayarlanmalıdır. Ardından delik açıldıktan sonra şişe su ile doldurulmalıdır. Tatile çıkılmadan önce şişe saksıya, bitkiye ve toprağa zarar vermeden saplanmalıdır. Toprak ve çiçek suya ihtiyaç duydukça buradan suyunu alacaktır. Yine tatile çıkmadan önce uygulanabilecek iyi bir yöntemdir.

Görsel Kaynak: blogspot.com

Serum İle Sulama Nasıl Yapılır?

Bu sulama yöntemi de bir bakıma pet şişe ile sulama yöntemine benzemektedir. Bu yöntem de şöyledir; bir yerden serum ve aparatı elde etmelisiniz. Serumun içerisi su ile doldurulmalıdır. Daha sonra serum hortumunun bir ucu seruma diğer ucu da aparatıyla beraber toprağa saplanmalıdır. Suyun akış hızı çiçeğin ve toprağın durumuna göre ayarlanmalıdır. Bu şekilde tatil dönüşüne kadar çiçeğin su ihtiyacı karşılanır.