Çok lezzetli yemeklerin bitkisi olan enginar, Yerli Akdeniz bölgelerinde halen oldukça popüler olan enginarları en iyi ekim mevsimi Mart ayından mayıs ayına kadardır ancak yaz boyunca bahçenizde enginar olgunlaşabilir.

  • Enginar, 6.0 ila 7.0 arasında nötr ila hafifçe asidik bir toprak pH’sında iyi yetişir.
  • İyi miktarda organik madde içeren iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyaçları vardır.
  • İyi drenaj serin, nemli kışlar sırasında köklerin çürümesini önlemek için çok önemlidir; ancak toprak, sıcak yazlar sırasında köklerin içine almasına izin verecek kadar uzun süre su tutabilmelidir.
  • Enginarlarını uzun yıllar boyunca yetiştirirken, dikimden önce toprağını tadil etmek için zaman ayırmak, gelecek yıllarda daha iyi yetişmelerini sağlamak için özellikle önemlidir.
  • Enginar bitkileri, özellikle birkaç yıldır uzun ömürlü olarak yetiştirildiğinde, oldukça geniş ve ve yüksek büyüyebilir. Onların 1 – 1,5 metreye ulaşmasını bekleyin.

Enginar Tohumu Çimlendirme

Tohumdan yetişen enginarları, en son donma tarihinden en az 8 hafta önce tohumda içeride başlatın ve çimlendirin. Dışarı dikmeden önce sertleştirin, ancak donma tehlikesi geçene kadar beklemeyin. Enginar tomurcuklarını belirlemeden önce hafif serbest bırakmaya ihtiyaç duyar.

Enginar bitkilerinin sağlam olmadığı alanlarda bile, bahçıvanlar onları yıllık olarak büyütebilir ve yine de bol miktarda lezzetli tomurcuğu elde edebilir. Enginar bitkisinin çoğu yenilebilir, ancak genellikle yenilen kısım olgunlaşmamış çiçek tomurcuğudur. Açılmamış tomurcuk, çiçek kısımlarını çevreleyen omurga uçlu yeşil yuvarlak sıralarla örtüşür. Tomurcuğun tabanında, pişirilen ve yenilen kısım olan, ihale edilmiş, lezzetli enginar “kalp” bulunur.

Yaprakları: Gümüş-yeşil yapraklar uzun, kemerlidir ve yumuşak görünse de oldukça dikenli olabilirler. Saplar kalın ve etli.

Çiçekleri: Çiçek tomurcukları, üretilen koridorlarda satılan şeylerdir. Bracts kapalı çiçek parçaları üzerinde sıkıca katlanır. Bitki üzerinde açılmasına izin verilirse, olgun enginar çiçekleri, şaşırtıcı derecede kokulu büyük, kubbe veya muff şeklinde mor dikenlere açılırlar. Enginar bitkileri yumuşak kışları ve serin nemli yazlarla kıyı alanlarını tercih eder.

Görsel Kaynak: harvesttotable.com

Enginar Hangi Ayda Toplanır?

Akdeniz ve müsait kıyı alanlarında ideal koşullarda yetişen enginarlar, yıl boyunca tomurcuk üretir. Bununla birlikte, çoğu alanda tomurcuklar yaz başlarında oluşmaya başlar. Merkez tomurcuğu ilk olarak olgunlaşır ve yaklaşık 8-10 cm. çapına ulaşır ulaşmaz hasat edilebilir. Hasatta çalışmayı kolaylaştırmak için gövdenin 10-15 cm aşağısından tomurcukla kesebilirsiniz. İdeal hasat zamanı, temmuz sonu -ağustos aylarıdır. Orta tomurcuk kesildikten sonra, yan tomurcuklar daha küçük tomurcuk üretmeye başlayacak. Sert olduklarında hasat edin ve yaklaşık 3-8 cm. çapa ulaşın. Küçük tomurcuklar son derece yumuşak ve lezzetli olabilir, yemekten önce yalnızca hafif bir ısıtma gerekir. Sap üzerindeki tüm tomurcuklar kesildikten sonra, gövde zemin seviyesinden kesilebilir. Donlu kıyı bölgelerinde sonbahar hasatı olabilir. Çok yıllık bitkiler 5 yıla kadar üretmeye devam etmelidir.

Görsel Kaynak: visitcalifornia.com