Kafur ağacı; Çin ve Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde yetişen bir ağaçtır. Tropik iklimin ağacı olmasından dolayı Türkiye’de yetişme göstermez. 40 veya 50 metre gibi yüksekliği olan Kafur ağacı, 2000 yıl yaşayabilen bir ağaçtır. Bakım konusunda oldukça hassas bir ağaç olan kafur ağıcının bakımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu bakımda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Kafur ağacı çok su istemez.
  • Ekim sonrasında düzenli olarak budama yapmak ağacın kısa sürede büyümesine imkan tanır.
  • Aroma kokusu ve keskin koku özelliğini hissetmek için budamanın doğru şekilde yapılması lazım.
  • Sonbahar da budama yapılmalı.
  • Sulama yapılacaksa çok toprak ıslatılmamalı

Kafur Ağacı Nerede Yetişir?

Kafur ağacı denilmesinin nedeni, ağacın yaprak ve gövdelerinde kısaca ağacın her hücresinde bulunan, kafur yağından kaynaklanmaktadır. Kafur ağacı şifalı bir ağaç olarak bilinmektedir. Uzak doğu ülkelerinden Japonya ülkesinde, yaygın olarak yetiştiği görülmektedir. Kafur ağacından elde edilen kafur yağı, renksiz, kokusuz, şeffaf ve acımtırak bir tadı vardır. Kafur yağının yakıcı özelliği bulunmasından dolayı, alkol ether ve yağlarda eriyebilme özelliği göstermektedir. Türkiye gibi ılıman bir bölgede yetişemeyen kafur yağı, uzak doğu ülkelerinden ithal edilerek kullanılmaktadır.

Görsel Kaynak: incense.nu

Kafur Nasıl Eritilir?

Kafur yağı veya kafur elde etmek için, 25 yaşına gelmiş ağaçların odun kısımları kesilerek, burada biriken maddeden uçucu yağ elde edilmektedir. Kafur ağacından, kafuru çıkarmak için soğuktan kristalleşmiş veya yaşlanmış ağaçların yarıklarındaki kristalleşmiş kafur alınır. Tablet veya kristal şekilde çıkarıldığından, sıvı halde bulunmazlar. Bu madde selüloit sanayide ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Kafur ağacının odun kısmı kesilerek, su buharı ile damıtılarak etherik bir yağ elde edilir. Kafur renksiz, şeffaf ve kokusu aromalı ve keskindir. Kristaller halinde olan kafur parçaları kaynama derecesinde eritilmesi sakıncalıdır. Çünkü kaynama derecesinde uçucu özelliği gösterdiğinden dolayı, çok yüksek derecede kaynatılmamalıdır. Suda kolay erime özelliği göstermez. Alkol, ether ve yağlarca kolayca eriyebilmektedir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Kafur Zararları

Kafur yağı çıkarıldıktan sonra tıbbi amaçlı da çok fazla faydası bulunmaktadır. Damarları genişletip, romatizma ağrılarına iyi geldiği gibi ciltteki hastalıkların tedavisinde faydası bulunmaktadır. Ateş düşürücü özelliği ve kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Dahilen ve haricen kullanımı bulunmaktadır. Tadı acımtırak, serinletici olduğu gibi yakıcı özelliği olan bir yağdır. Genel olarak bakıldığında bitkisel tedavi amaçlı kullanılan bu tür bitkiler dikkatli kullanılması gerekir. Her bitkinin faydası bulunduğu gibi zararı da görülebilmektedir.

Bir gram veya iki gramdan fazla kullanıldığında, şuur kaybına, bulantıya, yüksek tansiyon ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden fazla dozda kullanılması tavsiye edilmez. Kafur yağı çıkarıldığı gibi saf şekilde kullanılmamalıdır. Direk saf şekilde kullanıldığında, kulak çınlamasına ve şuur kaybına yol açacak derecede etkili bir yağdır. Yakıcı özelliğinden dolayı saf olarak kullanıldığında, iltihap oluşmasına neden olabilir. Özellikle ateşli hastalarda doktorların sıklıkla kullandığı bir yağdır. Genellikle, zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanmaktadır.  Hazırlanırken kullanılacak dozlar dikkatli hazırlanmalıdır. 10 gram kafura, 100 gram zeytinyağı kullanımı normaldir. Bu şekilde zeytinyağında eritilen kafur, merhem şeklinde kullanılabilmektedir. Dozunu fazladan aşarsa, kızarıklık, şişme, yanma ve kızarma meydana gelebilir. Kullanılan bölgeyi tahriş etmektedir. Doz kullanımı doktor kontrolünde yapılmadığı takdirde, zararlı etkileri görülebilir.