Öncelikle sağlık bir çim yetiştirmek istiyorsanız, doğru sulama yapmanız gerekmektedir. Toprak verimli de olsa, yanlış sulama yapılması durumunda, çimlerin ölmesine neden olabilirsiniz. Hazır çim sulanırken yüzeysel sulama yapılmamalıdır. Suyun toprağın altına geçtiğinden emin olunmalıdır. Sulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre elle veya otomatik sulama sistemleri kullanılarak sulama yapılmaktadır. Ele sulama yaparken zaman ayarlaması ve toprağın suyu emdiğinden pek emin olamayabiliriz. Bu yüzden otomatik sulama sistemlerini kullanarak sulama yapmak daha sağlıklı olmaktadır.

Hazır Çim Nasıl Sulanmalı?

Sulama yaparken çimlerin yanmaması için, sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Havanın sıcak olduğu,, güneşin olduğu vakitlerde sulama yapılması, sulama yapılırken suyun bir kısmının buharlaşmasına neden olmaktadır. Akşam veya sabah erken saatlerde yapılan sulamada, daha az su ile daha verimli sulama yapılabilmektedir. Toprak suyu daha iyi ve yavaş emeceği için, çim suyunu daha iyi alacaktır. Toprağın yapısına göre sulama yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Toprak ağır ve sert yapıda ise az sulama yapılması doğru olacaktır. Çok sulama yapılırsa toprak suyu tam geçiremeyeceği için su yüzeyde birikecektir. Bazı topraklar ise gevşek yapıya sahiptir. Böyle topraklarda bol sulama yapılması tavsiye edilir. Gevşek toprak suyu daha çok emeceği için, sulamanın fazla yapılmasında bir sakınca yoktur.

Çim Kaç Dakika Sulanır?

Çimli toprağın sağlıklı ve doğru sulanması için, toprağın 30 cm derinliğe kadar nem alması gerekmektedir. Suyunu iyice emen topraktan çıkacak çim daha verimli olmaktadır. Toprağın yapısı ağır ve sıkı ise 3 saat boyunca, yağmurlama sistemi şeklinde sulaması yapılmalıdır. Eğer toprağın yapısı hafif ve gevşek yapıda ise, 1 saatlik sulama yeterli olacaktır.

Görsel Kaynak: netdna-ssl.com

Kışın Çim Sulanır Mı?

Sağlıklı ve yemyeşil çimlere sahip olmak için sulamanın dikkatli yapılması gerekmektedir. Bazen çimleri suladığınızı zannedersiniz, fakat yanlış sulamadan dolayı, çimleriniz çokta sağlıklı olmaz. Genellikle, yaz aylarında havaların sıcak olmasından dolayı, sabah ve akşam serinliğinde sulama yapılması tavsiye edilir. Toprak bu vakitlerden suyu daha iyi emeceği için, çimlere faydalı olmaktadır. Kış aylarında da eğer bol yağış varsa, sulamaya gerek kalmaz. Bazen kış aylarında bile kuraklık yaşanabilmektedir. Kışın çimlerde uykuda olsa da, canlı kalabilmek için suya ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda kışın toprağınızı kontrol ederek, otomatik sulama ile düzenli sulama yapılması doğru olacaktır.

Yeni Ekilen Çim Nasıl Sulanır?

Toprağa yeni ekilen çim tohumları, havanın, sulamanın ve toprağın durumuna göre, bir hafta gibi bir sürede filizlenmeye başlayacaktır. Çim, ilkbahardan sonbahara doğru geçiş dönemlerinde, toprağının kurumaması gerektiği için, sürekli sulanmalıdır. Çim sulaması yağmurlama şeklinde otomatik sulama sistemi ile verilmesi gerekmektedir. Toprak suyu emdikten sonra tekrar verilmesi gerekmektedir. Yeni ekilen çimlerin toprağa daha sıkı tutunabilmesi için, sulamasının ilk filizlendiği zamanlarda düzenli ve dikkatli olarak yapılması gerekmektedir.

Görsel Kaynak: sulamamarket.com

Çim Her Gün Sulanır Mı?

Yaz mevsimlerinde havaların sıcak olmasından dolayı, çimlerin her gün düzenli aralıklarla sulanması gerekmektedir. Sabah ve akşam serinliğinde sulanması önerilmektedir. Özellikle yağmurlama şeklinde otomatik sulama yapılması en doğru sulama şeklidir. Böylece, toprağın suyu yavaş yavaş nemleneceği için çimler daha verimli şekilde yetişecektir. Kış aylarında ve diğer aylarda her gün sulama yapılmasına gerek yoktur. Eğer, diğer mevsimlerde toprak nemli kalacak şekilde yağış alıyorsa, sulama yapmaya gerek yoktur. Toprak, bazen yaz mevsimi dışındaki mevsimlerde kuru kalabilmektedir. Böyle durumlarda, toprağın kuru kaldığı zamanlarda sulama yapılması gerekmektedir. Sulamanın doğru miktarda yapılması ve mevsimine göre her gün yapılıp yapılmaması önemli bir konudur. Özellikle, yaz mevsiminde her gün düzenli sulanması, önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.