Bahçelerin, balkonların ve cam kenarlarının vazgeçilmez çiçek türlerinden biri olan hatmi çiçeği küçük ve sevimli halleriyle, hoş kokusuyla ve özellikle de rengarenk çeşitleri ile dikkat çeken bir çiçektir. Kat ve katmerli bir yapıya sahip olan hatmi çiçeği, çiçekçilerde de kolaylıkla bularak hediye olarak demet yaptırabileceğiniz bir çiçek türüdür. Yapraklarını kış aylarında dökmeye başlayan hatmi çiçeği sonbahar aylarında kullanmak için son derece uygun bir çiçektir. Bakımı yapılırken ise toprak ve suyuna bol miktarda özen gösterilmesi gerekir.

  • Üretimi yapılırken gerçek tohum ya da çeltikle yapılması gerekir.
  • Hatmi çiçeğinin budaması yapılırken ilkbahar ayları ya da çiçeklenme dönemi tercih edilerek çiçeğe zarar verilmemelidir.
  • Çok fazla sulamamaya özen göstermeli ve yalnızca çok kurak zamanlarda suya ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz.
  • Ağır yaprakları olmadığından dolayı, hatmi çiçeği güneşi sever.
  • Güneşli ortamlarda ya da yarı gölgeli ortamlarda bakımının sağlanması daha güzel yetişmesi için olanak sağlar.

Hatmi Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Hatmi çiçeği daha şok sonbahar çiçeği olduğundan dolayı kış aylarında otomatik olarak yaprakları ve çiçekleri kurumaya ve dökülmeye başlar. Özellikle kurutmak istediğiniz zaman, hatmi çiçeğini yazdan ekmeli, ilkbahar aylarında budamasını yapmak gerekiyor. Budaması ve sulaması bu şekilde özen gösterilerek yapıldığında uzun süre dayanabilen bir çiçektir. Susuzluğa ve soğuğa karşı da son derece dayanıklı ve dirençli bir yapısı olan hatmi çiçeğini kurutmak için bol miktarda kuraklığa olanak sağlanmalıdır. Bu şekilde dilediğiniz zaman çiçekleri kurutabilirsiniz. Ancak doğal olarak kurumasını istiyorsanız, kış aylarını beklemenizde fayda vardır.

Hatmi Çiçeği Neye Yarar?

Sonbahar aylarının en güzel ve en bol çiçek veren türlerinden biri olan hatmi çiçeğinin kış aylarında gelen öksürüğe oldukça faydası vardır. Vücuda rahatlık veren ve vücut için son derece yararlı bir yardımcı besin kaynağı olan hatmi çiçeği, göğsü yumuşatır ve balgam söktürmeye de iyi geldiği bilinir. Kaynatılarak içilebilen özelliğe sahip olan hatmi çiçeği aynı zamanda doğal bir soğuk algınlığı ilacıdır. Çayı demlenerek tüketildiği takdirde, göğsü yumuşatır. Balgam söktürür. Solunum yollarının açılmasına ve bedenin gevşemesine yardımcı olur. Kasların rahatlamasına ve aynı zamanda baş ağrılarının da azalmasına son derece etkili bir şekilde yardım eden bir bitki ve çiçek türüdür.

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Vücut için son derece etkili bir şifa kaynağı olan hatmi çiçeği vücuda ve soğuk algınlığına iyi geldiği kadar, diş ve diş eti hastalıklarına da iyi geliyor. Faydaları saymakla bitmeyen hatmi çiçeği, ağrıları dindiren doğal bir ağrı kesici görevi görüyor. Cilt bakımına da son derece faydalı olan hatmi çiçeği, cildin çok daha taze ve dinç görünmesine ve ışıl ışıl parlamasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda böcek ve arı gibi zehirli böcek sokmalarını da önleyen bir etkisi mevcuttur.