Akşamsefası familyasına aittir ve birçok yıllık yetiştirmek mümkün olduğundan uzun yıl çiçeği de denebilir. Ana vatanı Amerika Kıta’sının tropik bölgelerinden gelen bir bitkidir. Uzun yıllar yaşayabileceği gibi boy olarak da 1 metreyi geçebilirler. Yaprakları kısa saplı olup oval biçimdedir. Renk olarak pembe, sarı, beyaz ve kırmızı çiçek açmaktadır. Çiçekler kimi zaman benekli ve çizgili olabilirler. Bitki akşam vakitlerinde çiçek açarak sabah saatlerinde geri solduğu için adına akşam sefası denilmiştir. Bitkinin kökleri müshil ve solucan düşürücü olduğundan insan sağlığına da iyi gelmektedir. Bitki kendi kendine de üreme sağlayabilir, çiçeklerinden dökülen siyah renkli tokum ile kolayca üreyebilmektedir.

  • Eğer ki bitki bahçede yetiştiriliyorsa kış aylarında kökleri sökülüp temizlenerek ilkbahara kadar evde serin bir yerde saklanmalıdır. Ancak balkonda ve saksıda ise buna gerek yoktur ev ortamına alınması yeterli olacaktır.
  • Bakımında sadece köklerinin donmamasını sağlamak yeterli olacaktır. Tohumları kış aylarının başlangıcında toplanarak ilkbahar aylarının başında ise toprağa ekilerek yeni bir bitki elde edilebilir.
  • Bitkinin tohum ile çoğaltılmasın da toprağa eklen tohum 2 hafta çerisinde yeşereceği için ekimi ve bakımı oldukça kolaydır.
  • Bitkinin ekimi sırasında toprağın filizlenmek için uygun ve yumuşak toprak olası başroldedir. Doğru toprak seçimi hem bakımı hem de bitkinin filizlenmesinin kolaylaştırmaktadır.

Bitkinin geneli kokusuzdur fakat hoş koku yayanlarına rastlamakta mümkündür. Özellikle akşam vaktinde çiçek açarken koku yayarlar. Bitkinin bazı türleri yemeklik olarak yetiştirilirken bazı çeşitleri ise bahçelerde ve evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Genellikle tercih edileni ise süs bitkisi olanlardır.

Görsel Kaynak: wordpress.com

Akşam Sefası Saksıda Yetişir Mi?

Bitkinin yetiştirilmesi için en güzel ortam bahçe ortamı veya geniş alanladır. Fakat bitki saksıda da yetiştirilebilir. Bitki saksıda yetiştirilirken özellikle sıcak yaz aylarında çok fazla su ihtiyacı duyarlar. Saksıda yetiştirilen akşam sefası direk olarak güneşte bırakılmamalıdır. Arsız bir çiçek olmasından dolayı saksıda yetiştirilmesi zor bir çiçektir. Fakat zor olmasına rağmen yine de saksıda yetiştirmek mümkündür. Bitki hızlı büyüyen bitki olduğundan dolayı geniş ve büyük bir saksıya ekilmesi daha doğru olacaktır. Bitkinin kökleri çok fazla uzamadığı için saksının derinliğinin çok olmasına da gerek yoktur. Fakat saksının su deliklerinin olduğundan da emin olmak gerekmektedir.

Görsel Kaynak: etsystatic.com

Akşam Sefası Çiçeği Faydaları

Bitkinin güzelliğinin yanı sıra birçok faydaları da bulunmaktadır. En önemli faydaları arasında iştahsızlığa iyi gelir ve adet düzenlemede yardımcı olur. Köklerinin müshil ve solucan düşürücü olmasından dolayı insan sağlığına da yararlıdır. Bunun yanı sıra da ağrı kesici olarak kullanılır, idrar bozukluğunu giderir ve terletme özelliğine sahiptir. Sağlık açısından ve her konuda yararlı olan bu bitkinin hem yetiştirilmesi hem de bakımı oldukça kolay olduğundan dolayı oldukça tercih edilen bir bitki çeşididir.

Görsel Kaynak: lucidcentral.org