Çiçekler hayatımızın vazgeçilmezlerinden olup hayatımıza dokunan, bizi mutlu edebilen bazen de dert ortağı olan bazen hüzünlendiren bir canlı türüdür.Aynı zamanda bir bitki olan çiçekler, yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için gerekli olan oksijenin üretimine yardımcı olan, bir nevi dünyanın akciğerleridir.

Yüzbinlerce çiçek çeşidinden bir tanesidir starliçe çiçeği, cennet kuşu veya turnagagası olarak bilinir. Bilimsel adı “Strelitzia regina” dır. Yapraklarını dökmeyen starliçe çiçeği kış aylarında uykuya yatarak bir nevi ölü gibi yaşamını sürdürmektedir fakat baharın gelmesi ile birlikte açar ve dünyaya gülümsemeyi unutmaz. Çok yıllık bitki kategorisine giren cennet kuşunun parlak bir rengi vardır. Genel de turuncu mavi renklerinde olan çiçek, adından anlaşıldığı gibi bir kuşu anımsatmaktadır. 10-100 cm boyundadır ve bazen 1.5 m ye kadar uzayabilmektedir. Yapraklarının sertliği ile meşhur olan starliçenin anlamına bakacak olursa sıcak sevgiyi en güzel şekilde ifade etmektedir.

Görsel Kaynak: amazonaws.com

Değerli bir çiçek olarak bilinmektedir. Eğer eşiniz veya sevgilinize karşı sıcak bir sevgi besliyorsanız cennet kuşu çiçeğini tavsiye ederiz. Bir diğer özelliği erkeklere verilen çiçek olarak bilinmektedir. Özellikle ülkemizde başarılı erkek sporculara takdim edilir. Çiçeğin başkenti olan Güney Afrika bölgesinde yetişir ayrıca Akdeniz kıyılarında da yetiştiği görülmektedir. Fazla soğuğa dayanımı yoktur -4 dereceden daha soğuk iklimlerde yaşamını yitirebilir.

Starliçe Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Cennet kuşu çiçeği yetiştirilmesi açısından zor olan bir bitkidir. Tohumdan veya kardeşlerin ayrılmasıyla üretilir. Ama sera ve bahçelerde tohumdan üretilen tercih edilmektedir çünkü daha güçlü ve kesme çiçek olarak kullanılması için uygun görülmektedir. Tohumdan üretildiğinde çiçek açması için minimum 4 yıl gibi uzun bir süre geçmesi gereken starliçe çiçeği çiçek açması konusunda çok zor bitkidir. Ev ortamında çiçek açması çok ama çok zordur, sera ortamında uygun şart ve koşullarda bahar aylarında çiçek açabilir.

Görsel Kaynak: vivaicantatore.com

Starliçe Çiçeği Bakımı

Yukarıda ufaktan bahsettiğim gibi bakımı zor çiçek verme süresi uzun olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır öncelikle nasıl ekildiğine dair kısa bir bilgi vermek istiyorum. Yılın herhangi bir zamanında ekimi gerçekleştirilebilen cennet kuşunun turuncu rengi çıkartılarak 24 saat ıslatılır. Tohumları nemli kuma bastırarak polietilen denilen çiçekçi torbasına konulur. 21 – 24 derece de 1 veya 6 ay içerisinde çimlenir. Yetiştirilmesi de bir o kadar zordur sürekli kontrol edilip büyümeye başlayanları saksıya alınır. Tohumundan çiçeklenmeye kadar 4 yıldan fazla bir süre geçebilir yaz aylarında dışarıda açık alanda muhafaza edin ve kışın dondan önce ev içerisine alın ve sürekli sulayın. Yaz aylarında dışarıda kış aylarında ev içerisinde olmasına dikkat ediniz. Don anında dışarıda olmamasına dikkat ediniz. Bol güneşli ortamda olmasına ve tüm kış boyunca sulamaya dikkat ediniz.

Görsel Kaynak: biodiversityexplorer.org

Starliçe Çiçeği Fiyatı

Starliçe Çiçeği genel olarak çiçekçilerde dal olarak satılmaktadır. Starliçe Çiçeğinin dal fiyatı kalitesi ve tazeliğine göre 10 tl ile 25 tl arasında değişmektedir.

Genel olarak 5 yada 9 adet alınması uygun görülür. Kendi yaprakları ile süslenmesi bitkiye ayrı bir hava katmaktadır.

Saksı içerisinde Starliçe Çiçeği fiyatı ise saksı boyutuna orantılı olarak 40 tl ile 190 tl arasında fiyatlar ile satılmaktadır. Unutmayın starliçe çiçeği ev ortamında bakılabilecek bir çiçek olmadığından almayı düşünüyorsanız mutlaka bahçenize dikmenizi tavsiye ederiz.