Badem ülkemizde Akdeniz ve ege bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. İç Anadolu ve Marmara bölgesinde de yetiştirse de çok yoğun bir yetiştiriciliği yapılmaz. Özellikle de yüksek kesimlerde çiçekleri don olayına maruz kalacağı için yetiştirilemez.  Türkiye de en çok badem yetiştirilen yer Datça yarım adasıdır. Bademin en sevdiği iklim çeşidi yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı iklim tipi gerekir. Badem ağacı toprak türünü çok fazla seçmez. Kumlu ve killi toprakları badem ağaçları için idealdir. Badem ağacı bakımı çok fazla emek gerektirmeyen bir durumdur badem bakımında önemli olan hususlar ise;

  • Toprak hazırlık aşamasında toprak derin bir şekilde sürülür.
  • Badem sadece tohumları ekilerek değil aynı zamanda da aşı yapılarak ta çoğaltılabilir. Bunun için ideal mevsim ilk bahar aylarıdır.  Toprağın verimsiz olduğu bölgelerde ise aşılama işlemi şarttır. Çünkü kurak ve verimsiz topraklarda tohum geç ve zayıf olarak büyür.
  • Taze bademler üretmek için zamanında ilaçlama yapılması şarttır. Bazı meyve hastalıklarına karşıda mutlaka vitamin ve mineralleri eksiksiz olarak ve tam zamanında verilmelidir.
  • Sonbahar ayları girdiği ve meyve ağacı yapraklarını döktüğü zaman, budama yapılmalıdır.

Badem Ağacı Hastalıkları

Badem ağacı hastalıkları ağaçlarda sık yaşanmaz. Fakat bazı vitamin ve mineral eksiklikleri durumunda badem ağacı hastalıklarına neden olabilir.  Badem ağacı için tehdit unsuru olan bazı vitamin eksiklikleri şunlardır; bademde çinko eksikliği, bademde oluşan çinko eksikliği, badem ağaçlarının yapraklarında büzülmelere neden olur. Bununla beraber çinko noksanlığı fazla ise eğer badem ağacının sürgünleri de bu durumdan fazlaca etkilenir. Badem ağacında potasyum eksikliği, potasyum eksikliği badem yapraklarında kurumalara neden olur. Bu kurumalar ateş yanıklarına da benzer. Bademde  azot yetersizliği, azot yetersizliği sonucu badem ağacının uçlarında kurumalar meydana gelir.

Görsel Kaynak: porestina.info

Badem Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Badem çeşitliliği oldukça fazladır. bademler dış kabuğu özellikleri nedeni ile dört guruba ayrılır. Bunlardan birincisi ve en çok sevileni el bademleridir. Kurusu el yordamı ile kırılarak tüketilir. İkincisi ise, diş bademidir. Diş bademinde de bademler diş ile kolayca kırılır ve sert, taş bademleri olarak adlandırılır. Badem ağaçları dört yıl içinde verim verir.

Görsel Kaynak: iacpublishinglabs.com