İpek çiçeği diğer ismiyle kedi tırnağı semizotugiller familyasından bir çiçek türüdür. Bilimsel ismi Portulaca Grandiflora olan ipek çiçeği rengârenk çiçekler açan çok güzel görünümlü bir çiçektir. Ülkemizde öğle güzeli ve cilveli çiçek isimleri ile de bilinir. Renkli çiçekleri ile bahçelerde çok fazla kullanılır. 60 kadar türü olan ipek çiçeği Haziran-Eylül ayları arasındaki zamanda sürekli çiçek açar. Bol güneş seven bir çiçektir. Çiçeklerinin güzelliğini güneşe borçludur. İyi güneş görürse çiçekleri daha bir güzelleşir. Kedi tırnağı çiçeği suyu çok sevmez az sulanmalıdır. Suyu çok tutan ve çamurlaşan toprağı sevmez, hafif kumlu ve az gübreli topraklarda daha güzel yetişir.

İpek çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Yetiştirmek için özel bir bakım istemeyen bir çiçek türüdür. Yalnızca su, toprak ve güneş konusunda dikkat etmeniz gereken püs noktalarını bilmeniz yeterlidir. Kedi tırnağı çiçeğinin sizden istediklerini bildiğinizde özel bir bakım yapmadan bahçenizi veya balkonunuzu harika çiçekleri ile süslemeye devam edecektir. İpek çiçeği bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • İpek çiçeği güneşi çok sever, iyi güneş alması gerekir. Bahçede yetiştirilmesinde sorun yaşanmaz ancak evde saksıda yetiştirilecekse çok bol güneş alan bir yere yerleştirilmelidir.
  • Kedi tırnağı çiçeğinin toprağı suyu iyi süzen bir toprak olmalıdır. Suyu tutan ve çamurlaşan bir toprakta hemen çürüyebilir. Kumlu bir toprak seçmenizde fayda vardır.
  • İpek çiçeği suyu çok sevmez. Bu nedenle dibindeki toprak iyice kurumadan sulama yapmamalısınız. Sık sulandığında çürüme riski vardır.
  • Kış soğuğunda ve nemli havalarda yetiştirilmez. Güneşi sevdiğinden soğuk havalarda çiçek açmaz. Suyu sevmediği için nemli havalarda çürür ve ölür.

İpek Çiçeği Anlamı

İpek çiçeği adını ipek gibi çiçeklerinden alır. Yumuşacık ve rengarenk çiçekleri öyle güzeldir ki ipek çiçeği adı verilmiştir. İpek çiçeği anlamı ipek gibi yumuşak olmasıdır. Kedi tırnağı denmesinin sebebi ise yapraklarının ensiz ve uzun olması nedeniyle kedinin tırnaklarına benzetilmiş olmasıdır. Hem yaprağı hemde çiçeği ile harika bir güzelliği vardır.

Görsel Kaynak : gardensonline.com.au

İpek Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

İpek çiçeğini ilk kez yetiştirmeye başlıyorsanız fidesini alıp dikebilir ya da tohumunu alıp ekebilirsiniz. Fidesini diktiğinizde güneş alan bir yere dikmelisiniz. Sulama ve bakım kurallarına dikkat ederseniz kısa sürede büyüyüp çiçek açacaktır. Bu dikim en erken Nisan ayında olmalıdır. Zira soğukta yetişmeyecektir. Tohum ile yetiştirecekseniz tohumlar toprağın 5 cm. altına ekilir. Çok sık sulamadan güneşe koyarsanız kısa sürede büyümeye başlar. Bulunan ipek çiçeğinizi çoğaltmak için çiçekleri sönerken tohumunu alıp baharda ekebilirsiniz. Zaten siz ekmeseniz de ipek çiçeği tohumlarını dibine döker ve ilkbaharda kendisi de çoğalır.

Görsel Kaynak: davesgarden.com

Kedi Tırnağı Çiçeği Faydaları

Kedi tırnağı çiçeği bahçeleri ve balkonları süsleyen çok güzel görünümlü bir çiçektir. En büyük faydası bulunduğunuz mekana güzellik katmasıdır. Görsel güzelliği ile psikolojik olarak çok faydalıdır ve rengarenk çiçekleri insanın yaşama sevinci ve enerjisini artırır.

Görsel Kaynak: summitpost.org