Hurma ağacı dünya üzerinde binlerce çeşidi olan bir ağaçtır. Bu geniş çeşitliliğinden dolayı oldukça geniş bir yetişme alanına sahip olmaktadır. Genel olarak kuru ve çok yağış almayan ama yer altı sularınca zengin olan bölgelerden hoşlanır bu ağaçlar. Ana vatanı olarak bilinen yer ise Basra körfezi etrafı olarak kayıtlara alınmıştır. Bu lokasyondan başlayarak doğu yönünde Hindistan bölgesine kadar yayılmış olan hurma batı yönünde bakıldığı zaman da Amerika dolaylarına kadar ilerlemektedir. Bu geniş doğudan batıya olan yayılımı ile beraber Afrika kıtasında da oldukça geniş bir yere yayılmış durumda olan hurma ağacı dünyanın birçok yerinde bu sayede karşımıza çıkabilmektedir.

Hurma Ağacı Kaç Yılda Yetişir?

Özellikle Ramazan aylarında sofralarımızın en büyük misafiri olan hurmalar, hurma ağacında yetişen meyvelerdir. Bu ağacın yetişme süresi 8 yıl sürmektedir. Ve ortalama olarak 250 kilogram mahsul vermektedir. Hurma ağaçlarının insana benzetilen birçok özellikleri vardır. Bunlardan bir tanesi de ortalama yaşam sürelerinin 80 yıl civarı olmaktadır. Bazı ağaçlar ise 100’lü yaşlara kadar yaşamaktadır.

Hurma Ağacı Özellikleri

Palmiyegillere ailesinin en çok bilenen üyelerinden biridir hurma ağacı. Ortaya çıkışının ise yaklaşık 8.000 yıl öncesine kadar dayandığı tahmin edilen bir ağaç türüdür. Aynı andan hem su hem de güneşe ihtiyacı vardır eğer bu şartlar yerine gelmez ise ağaç da meyve vermez. Ağacın tepesi güneş görmeli ve kökleri yeterli suyu almalıdır ki ağaç bize meyve versin. Gövde kısmı ise oldukça pürüzlü olan ağaç mümkün oldukça özen ve ilgi istemektedir. Tür olarak erkek ve dişi olarak ayrılırlar. Ortalama olarak her 5 dişi hurma ağacının içine bir tane erkek hurma ağacı dikilir.

Kazık ve saçak şeklinde köklere sahip olan bu ağaç oldukça uzun boya sahiptir. Dik olarak büyüyen ağaç genellikle 10 metre civarı boya sahip olur. Bazı türleri ise oldukça fazla büyüme gösterebilir ve boyları yaklaşık olarak 30 metre kadar olabilmektedir. Dik olarak uzayan ağacın gövdesi ise genellikle 40 santimetre civarı olmaktadır. Bazı türlerinde ise bu kalınlığın bir metreye kadar çıktığı görülmektedir. İnsanların olduğu gibi hurma ağacının da kalbi vardır. Ağacın en tepesinde bulunan ve gummar adı verilen bu bölge eğer zarar görür ise ağaç da bundan dolayı ölebilir. Ağacın kalbi olan bu bölge aynı zamanda tüm yaprakların da çıkış noktasıdır.

Görsel Kaynak: pinimg.com

Hurma Ağacı Hikayesi

Hurma ağacı insana benzeyen yönleri ile ünlüdür. Ağaç tıpkı bir insan gibi doğum ile dünyaya geliyor. İnsan gibi büyümeye ve ortalama bir insan kadar yaşam süresine sahip. Ve bunlarla beraber tıp ki bir insan gibi kalbine darbe aldığında ise hayatını kaybediyor. Bunun yanı sıra yeni dünyaya gelen bir hurma ağacı eğer annesinde uzağa ekilir ise yavru olan ağaç hayatını kaybediyor. Anne ağaç ise meyve vermekten vazgeçiyor.

Hurma Ağacı Nasıl Meyve Verir?

Ağacın büyümesi ile olgunlaşma evresi de başlamaktadır. 8 yaşına gelen hurma ağaçları artık insanlara meyve verecek olgunluğa erişmiş olur ve bu sayede bol ve bonkör bir biçimde yıllarca aldığı emeğin karşılığını meyvelerinin zenginliği ile öder.

Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Ortam olarak yüksek sıcaklığa sahip ve toprak olarak su bakımından zengin olan her yerde hurma ağacı yetişebilir. Bunun ile ilgili hurmanın başı cehennemde ayağı cennette olmalıdır şeklinde bir söz de bulunmaktadır.

Görsel Kaynak: beabeeinc.com

Evde Hurma Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Yediğimiz hurmaların çekirdeklerini sonrasında ekebiliriz. Bu işlem için en uygun dönem ilkbahar ayları olmaktadır. Çekirdeği toprağa dikey olarak 1 ila 2 santim kadar gömmemiz yeterli olacaktır. Daha sonrasında düzenli olarak sulayarak ve güneş alan yerde büyüterek yetiştirebiliriz.

Hurma ağacı çabuk gelişen ve aşırı büyüyen bir bitki olduğundan ev içerisinde bakımı zor bir bitkidir. Bahçe de bakmanız sağlığı açısından çok iyi olacaktır.