Arpa senede yetişen bir bitki türüdür. Ancak değişebilen gün uzaklıklarına da uyum sağlayabilir. Tahıllar bitkisinin içinde en fazla kardeşlenen bitki tiplerindendir. Farklı durumlar karşısında 5 ile 8 kardeş verebilir. Bu bitkilerin boyları yaklaşık olarak 35 ile 100 cm kadardır. Başakları ise yaklaşık olarak 8 ile 15 cm boyunda olup ikişerlik sıra olarak dizilir. Ne çok soğuk yerlerde nede çok sıcak yerlerde muhafaza ediniz. Serin ve nispi nemi yüksek olan bölgelerde çok güzel gelişim sağlar. Ayrıca bu bitki için en uygun topraklar, doğal, organik maddelerce zengin, milli, havalanması ve özellikle nemliliğe uygun olmalıdır ve nötr reaksiyonlu topraklardır. Üstelik bu arpaların sağlığa ve tüm hastalıklara şifa kaynağıdır. Faydalarından bahsedecek olursak; Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler, idrarı söktürür, vücudu rahatlatır, dinlendirir, böbrekteki kum taşlarını döktürmesine yardım eder, günümüzde adına sık rastladığımız prostat hastalığının büyümesini önler, boğaz ağrıların ve baş ağrılarını dindirir. Arpayı sirke ile kaynatıp uyuz, deri hastalıkları, kaşıntı ve uykusuzluğa çok iyi gelindiği bilinmektedir.

Arpanın nelere faydaları var yukarıda açıkladık ancak bu faydalar saymakla bitmiyor. Arpanın vücuda, hastalıklara diğer yararları ise şöyledir; ateş düşürücü etki yapar, grip, soğuk algınlığı, guatr hastalığı, nezle, mide ve borsak, karaciğer, dalak, yarım baş ağrısı, kansızlığı, ishal, pekliği, kemik erimeleri, kas ağrıları (adele) ve romatizmadır. Kesinlikle bebeklere sıcak içirilmez. Hararete karşı olarak dört bardak suya iki çorba kaşığı arpa konulur ve daha sonra kaynatılıp süzülür. Hararet bastıkça birer çay bardağına boşaltılıp içilir. Bundan dolayı zaman geçtikçe arpa tercih edilir.

Arpa Ununun Zararları

Arpanın faydası olduğu kadar arpa ununun zararları vardır. Arpanın K vitamini bakımından zengin olması kanın tortullaşması şeklinden çok önemlidir. Ancak kanının pıhtılaşması sıkıntılı olan kişilerde arpa tüketmesi zararlıdır. Bunların dışında ise bilinen bir yan etkisinin görülmemesidir. Arpa ununun bir diğer zararlarından biriside hamilelik ve emzirme; uzman doktorlar tarafınca tavsiye edilen miktarda ağız yoluyla tüketildiğinde arpa bu süreçler için güvenli olarak bilinmektedir. Fakat arpa filizi güvenli değildir, bu sebepten dolayı hamilelik zamanlarında yüksek miktarda tüketilmemelidir. Bundan dolayı sağlığınızdan olmamak için her zaman uzak durmakta yarar vardır. Son zamanlarda Çölyak hastalığı yada glüten hastalığı olan kişiler bu arpayı tüketmemeleri gerekir. Aksi takdirde hastalıkları gitgide kötüleşebilir. Bu hastalığa sahip insanlar kesinlikle ekmek kullanmamaları gerekir. Diğer zararlarından biriside diyabettir. Buğday yulaf, mısır, ekmek ve pirinç gibi diğer tahıl taneciklerine duyarlı insanlarda arpa tüketimi alerjik olarak reaksiyona girebilir.

Görsel Kaynak: open4business.com.ua

Arpa Ekmeğinin Faydaları

Şeker hastalığı, bağışıklık zayıflığı, yüksek kolesterol ve kilo sorunu yaşayanlar için içinde zengin betaglucanlardan mütevellit şiddetle tavsiye edilir. Arpa ekmeğinin bazı yararları; kast sistemi ve iskelet üzerinde, kan şekeri ayarlamada, kalbin güçlenmesinde, hücre yapısını koruyabilen maddeler içermesi, mide-bağırsak mikroplarını önlemede, tansiyon düşüklüğü yaşayan insanlarda, eklem kireçlenmesi yaşayanlarda ve diğer kullanımda akne, mantar gibi sorunlarına doğal, lezzetli bir ekmek türüdür. Teknoloji geliştikçe insanlar doğal yiyeceklerden şifa aramayı deniyorlar. Gün geçtikçe, yeni sistemler denedikçe hasılı ekmek verdikçe güzel oluyor ürünler. Arpa ekmeğinin diğer faydaları ise; vücudu zinde tutar, uykusuzluğu yener, sağlıklı bir yaşam yaşamanıza vesile olur, kilo verdirir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre her zaman arpa ürünlerini tüketen birinin tip 2 diyabeti %13 azaldığını öngörmüştür. Diğer ekmeklere oranla bu ekmek son zamanlarda çokça tercih edilmektedir.

Görsel Kaynak: wordpress.com