Çilek yetiştiriciliği pek çok bahçıvan ve bu işlerden hoşlanan kişiler tarafından ele alınan bir eylemdir. O güzel, sulu ve lezzetli minik meyveleri yetiştirmek hem zahmetli bir iş hem de oldukça keyifli bir iştir. Yaz aylarında tüketimine bir hayli yer verilen ve neredeyse herkes tarafından oldukça fazla sevilen çilek meyvesi her an her yerde kullanılabilen bir meyve türüdür. İçeceklerden tatlılara, yiyeceklerden kozmetik sektörüne varana kadar pek çok alanda kullanımıyla karşılaşmaya devam ettiğimiz bir meyvedir. Peki çilek meyvesini yetiştirirken ya da bakımını yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Özel bir çaba gerekiyor mu? Gibi sorular çilek bakımı yapmak isteyen kişilerin akıllarında yer edinen sorulardan yalnızca birkaç tanesidir.

  • Çilekler tıpkı üzümler gibi salkım şeklinde ya da yerden bitme şeklinde yetişebilir. Bu nedenle her iki türlü bakıma da hakim olmak gerekir.
  • Çilek bakımı yaparken çok iyi bir şekilde tozlanma eylemini gerçekleştirmek gerekiyor.
  • Çileklere bakım yaparken 400 ile 500 saat kadar soğuklanma yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor.
  • Her mevsim dikilme özelliğine sahip olan çilek meyvesini dikerken, toprağın derinliğine dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Kışın soğuğa bir hayli dayanıklı olan çilek meyvesini yazın bol miktarda sulamak gerekiyor.
Görsel Kaynak: cbw.ge

Çilek Yetiştirme Teknikleri Nelerdir?

Çilek yetiştirmek için bilinmesi gereken birkaç teknik ve ipucu mevcuttur. Hem açık alanda hem de kapalı alanda yetiştirilebilme özelliğine sahip olan çilek bitkisini yetiştirirken, seçilen ilaçlara dikkat edilmelidir. Kullanılan ilaçların içerisinde kloropikrin, vapam ve metilbromit gibi maddelerin olmasına özen gösterilmesi gerekir. Böylelikle çilek tohumları ve bitkileri her zaman çok daha kaliteli bir biçimde fümige edilebilir. Yerde yetiştirilecek olan çilek bitkisinin toprağının en az 20 cm kazınmış olması gereklidir. Geniş alanlarda ise bu derinlik 60 ya da 70 cm’ye kadar genişleyebilir.

Bahçede Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Çilek yetiştirmek iki türlü de yapılabilen bir eylemdir. Bahçede çilek yetiştirmek bu iki eylemden birisidir. Çilekler hem açık alanda hem de kapalı alanda rahatlıkla yetişebilirler. Açık alanda yetiştirmek istediğiniz çileklerin dikimine, toprağına ve sulamasına her zaman özen göstermeniz gerekiyor. Çok hassas bir bitki türü olduğundan ve mantarlanmalara karşı da çok duyarlı olduğundan, bahçede açık bir şekilde çilek yetiştirirken, toprağın verimli olmasına dikkat edilmelidir. Eğer daha önceden buğday ya da arpa gibi ürünlerin yetiştiği bir bahçe ya da bağınız varsa, çilek yetiştirmek için bu tür bahçeler en uygun bahçelerdir.

Görsel Kaynak: wikimedia.org

Çilek Budaması Nasıl Yapılır?

Çilek budaması oldukça kolay bir şekilde yapılır. Çilekler olduktan sonra artık el yardımı ile çilekler toplanmaya başlayabilir. Çilekler olduktan sonra artık budama kısmına geçmek için sabahın erken saatlerini seçmeniz gerekiyor. Çilek bitkisinin hasat ve budaması sabah erken saatlerde yapıldığında, meyveler çok daha taze olarak korunabiliyor.