Hem yaz aylarında hem de kış aylarında faydalarından dolayı vazgeçilmeyen besinler arasında yer alan yulafın sağlığa ve cilde olan faydaları da saymakla bitmiyor. Özellikle de kış aylarında soğuk hava durumlarına karşı dirençli ve üşümeyen bir bedene sahip olmak için yulaf tüketimine bol miktarda yer verilmelidir. Tek başına yulaf tüketmeye alışık olmadığınızda ya da tüketim için henüz yeni başlamaya karar verdiğinizde, öncelikle elbette yulaf ezmesi ya da tahıl karışımlı yulaf tüketiminden işe başlayabilirsiniz. Yulaf her zaman sağlığa, saçlara, cilde, kemiklere, kilo vermeye, iç ve dış organların sağlığının korunmasına büyük oranda katkı sağlayan bir besin kaynağıdır. Özellikle de meyvelerle ya da hafif tatlılarla ve yoğurt ya da çikolata ile karıştırılarak tüketildiğinde çok daha lezzetli bir hale geliyor ve tüketiminiz de bu şekilde çeşitli hale gelerek kolaylaşıyor.

Yulaf Zayıflatır Mı?

Yulaf tüketimi yüz yıllardan beri var olan ve her zaman da özellikle kadınlar tarafından kullanılmaya devam eden bir üründür. Doğal yulaf ezmeleri ya da direkt olarak yulaflar bahçelerden ve en azından da aktarlardan temin edilebilir. Yulaf tüketmek kilo vermeye yardımcı bir besindir ve hatta yulaf diyetleri gibi basit diyet programları da mevcuttur. İçerisinde yer alan vitamin, B6, fosfat, demir, karbonhidrat ve benzeri besin değerleri, ünlük değerlerinizi karşılamaya yetiyor ve her zaman hem yaz aylarında hem de kış aylarında tüketilme niteliği taşıyor. Hem iç organların hem de dış organların korunmasında büyük oranda rol oynayan yulaf, yoğurt, su, süt ve benzeri hafif besin değerine sahip olan gıdalarla tüketildiğinde, kilo vermeye çok daha fazla yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Eğer yulafı tek başına tüketmek istemiyorsanız, bu gibi besinlere karıştırarak tüketebilir ya da yulaftan yapılmış bar, ekmek ve benzeri besinlerden tüketebilirsiniz.

Görsel Kaynak: cosmofarma.be

Yulaf Nasıl Tüketilir?

Yulaf ister tek başına avuç ile ölçüm yaparak tüketilebilir isterseniz de tamamen farklı ürünler ile karıştırılarak tüketilebilir. En çok kullanılan ek ürünler içerisinde ise yoğurt, süt, ekmek, su, meyve suyu, bal, pekmez ve buna benzer tatlı ürünler alıyor. Eğer yulafı tek parça halinde tüketmekte zorluk çekiyorsanız, bu gibi besinler ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Hangi şekilde tüketirseniz tüketin, hiçbir zaman besin değerlerinden ve verdiği zengin içerikten taviz vermeden aynı şekilde sizlere kendini sunmaya devam eder. Cilt sağlığınızı, saç sağlığınızı, ruh sağlığınızı ve özellikle de genç görünümünüzü korumak için düzenli olarak, ara vermeden yulaf tüketiminize dikkat etmeniz önem taşıyor.

Görsel Kaynak:bembu.com

Yulaf Kilo Aldırır Mı?

Yulaf tüketimi kilo vermeye yardımcı bir besin olduğundan dolayı ve sindirimi de oldukça hızlı ve kolay olduğundan dolayı, kilo aldırdığı doğrusu söylenemez. İçerisinde yer alan zengin mineraller, fosfor ve diğer tüm besinler yulafı tam anlamıyla depo olarak kullanırlar. Bu nedenle yulaf tüketmenin her mevsimde özel bir yeri ve niteliği mevcuttur. Sindirimi kolay olan bu tahıl besini, içerisinde bol miktarda değere sahiptir ve her zaman cilt sağlığına, saç sağlığına ve kemik sağlığına iyi geldiği yönünde kanıtları mevcuttur. Saçların yumuşamasına ve güçlenmesine olanak sağlar. Dişlerin minelerindeki çürük ve çatlakların önlenmesinde büyük bir role sahiptir. Hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan hastalıklara yakalanmanıza engel olmaya hazırdır. Kilo vermeye yardımcı olan yulaf, ezme şeklinde ya da bal ve süt ile karıştırılarak çok daha sağlıklı bir hale getirilebilir ve kahvaltılarda ya da diğer öğünlerde tercihe göre tüketilebilir.